| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU tatal meu de la un timp se poarta urat cu noi se cearta din orice cu mama o jigneste din orice cu mine nu se mai poarta cum se purta inainte, inainte vorbea frumos cu mama si cu mine rar de tot cat se jigneau da acum voi ce ma sfatuiti sa fac sa se intoarca?

2 răspunsuri:
| AdrianaB1 a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa vorbesti cu el.
Sa vorbiti unul cu celalt sa-i spui ca te simti jignit si de ce s-a schimbat, iar daca nu incearca sa fii optimist timpul le vindeca pe toate.

| MateiT a răspuns:

Nu fa NIMIC ca sa se intoarca el. Tu da-ti seama ca trebuie, daca ai respect pentru propria persoana, sa nu te pui in situatia de a fi abuzat emotional prin cuvinte, mai ales nu de catre tatal tau. Nu i; judeca pentru ca probabil ca ii este si lui foarte greu
Depinde de situatia in care esti. Poti sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca vrei sa gasiti o solutie pentru ca nu este normal sa suportati nervii lui revarsati asupra voastra. El trebuie sa gaseascs o solutie pentru nervii sai, nu sa ii descarce pe familie. Gaseste impreuna cu mama ta o solutie sau macar un plan de actiune, nu stati asa degeaba in timp ce el va face rau.
Ce poti face depinde foarte mult de relatia pe care o aveti cu el, cati sunteti in familie si daca exista altii copii poate mai mici, daca depindeti financiar de el si in ce masura. Nu trebuie sa dai informatile astea, doar dau exemple despre factori care determina solutiile pe care le poti gasi
Poti de asemenea, intr-un moment in care este calm, preferabil cand se simte bine sau okay, sa ii spui ca trebuie gasita o solutie pentru ca nici tu si nici mama ta nu meritati asta si nu trebuie sa suportati asta.
Poti sa pleci de acasa. Poti sa stai si sa reflecti compprtamentul lui, adica sa te detasezi putin de el pentru ca oamenii cand fac asa cum face el, au nevoie de spatiu ca sa isi dea seama ce e cu el, ca sa zic asa.
Aa, si daca esti minor poti de exemplu sa suni la protectia copilului
In genul acesta de situatii, cei care sunt in pozitia ta nu gasesc nici un fel de solutie daca continua sa dea vina pe cel violent si sa reactioneze la jigniri. Nu da vina pe el pentru ca el e inconstient si se comporta asa doar din frica, oricat de dur ar parea. Tu stiind asta nu il judeca, nu incerca sa il schimbi si mai ales nu reactiona si nu lua personal jugnirile, oricat de urate si dureroase ar fi. Fii stapan pe propria persoana si pe propria minte si doar spune ce vrei fara sa te repeti sau sa ridici tonul.
Daca incepi sa te porti asa fata de el probabil ca la inceput va reactiona urat sau te va ignora, asta e un semn bun, sa nu fii dezamagit daca se intampla asta, ceea ce este foarte probabil sa se intample. Usor usor vor ajunge la el cuvintele tale, tu doar fii calm si sigur pe tine si sa nu eziti niciodata sa spui cand se face o nedreptate de genul acesta. Din nou, tu si mama ta nu meritati asta si nu trebuie sa mai suportati nici o zi din chestia asta indiferent cat de drastice trebuie sa fie masurile. Acele masuri nu trebuie sa fie pentru a-l schimba pe el sau a-l pedepsi in vreun fel, doar pentru a va scoate pe voi dintr-o situatie abuziva. Nu exista nici un motiv pentru a va pune in situatia aceea, si el trebuie sa vada asta, sa vada ca tu si mama ta nu stati la discutii daca el este iresponsabil si va raneste din propria sa lasitate si imaturitate
Sper ca am pictat imaginea destul de clar pentru tine si iti doresc sa poti rezolva aceste probleme intr-un mod cat mai eficient, rapid si elegant, fara sa fortezi nimic