| SabinaQueen a întrebat:

Va fi o poveste destul de lunga! Deci e vorba de clasa mea. Sunt in clasa a 5-a si am 11 ani. Mereu am fost considerata fata timida, n-am avut nici o prietena adevarata(la scoala, in afara ei am o groaza de prieteni) in afara de o fata care era urata de toata lumea, chiar si de fosta mea invatatoare. Ma mai intelegeam si cu un baiat care chiar am fost colegi de banca, dar acum se comporta foarte urat cu mine. Ma intelegeam si cu o fata, dar acum nici nu mai vorbeste cu mine si a ajuns sa fie o fumatoare cu iubit care e in clasa a 8-a si are 17 ani. Am incercat sa ma imprietenesc cu cineva, dar dupa cum vedeti, nu am reusit! Vreau inca din clasa a 3-a sa ma mut la o alta clasa, dar mama nu a fost niciodata de acord. Imi spunea mereu sa incerc sa ma schimb si chiar am incercat, dar nu am reusit. Si fata aceea care a fost singura mea prietena s-a mutat in alta clasa si nu mai suntem prietene. Am nevoie de un sfat! P.S:sa nu scrieti sa nu ma mai duc la scoala(adica sa chiulesc) ca n-o sa fac asa ceva.

Răspuns Câştigător
| 12345Anonim a răspuns:

mama ta a gresit cand ti-a spus sa te schimbi.prieteni adevarati te plac asa cum esti.incearca sa vorbesti cu fata aia pe net pe facebook.sunt sigura ca in scoala aia este o persoana care ar vrea sa se imprieteneasca cu tine. cauta persoane aflate in aceiasi situatie ca a ta.

5 răspunsuri:
| 2Low a răspuns:

Listen to your mother.

| ZaraZaraPerlin a răspuns:

Prietenii adevarati vor fi mereu cu tine! Eu am prietene din clasa I si inca suntem foarte bune prietene. Poate inca nu ai intalnit un prieten adevarat dar vei intalni.

| AnotherNimrod a răspuns:

Of,stiu prin ce treci.Nu e asa usor sa te schimbi cum zice mama ta, nu? Asculta, nu trebuie sa te consideri o ciudata sau o ratata din cauza faptului ca esti timida.Incearca sa-ti observi colegii. Poate aveti lucruri in comun si ati putea incepe o discutie despre aceste lucruri.Inceraca sa exersezi in fata unei oglinzi, de exemplu, cum incepi o discutie.Nu rade, te ajuta sa exersezi comunicarea. Poate ca mai exista copii timizi in clasa, ar trebui sa incerci sa te imprietenesti cu ei.Incearca sa faci asa cum ai facut cand te-ai imprietenit cu acei prieteni din afara scolii.

| Alexa343434 a răspuns:

Sabina,nu te intrista.Trebuie sa nu fii asa timida.Incearca sa raspunzi la ore pentru a atrage atentia colegilor.La pauza(recreatie ) poti sa le propui sa jucati ceva (Adevar sau Provocare, Sticluta)Fii tu prima.Si chiar daca nu o sa mearga, nu te da batuta. Poate acum nue momentul potrivit! Succese:*

| IoanaPetrina a răspuns:

Bea shakeuri de la herbalife