| Andreeacx a întrebat:

Verisorul mamei mele este casatorit cu matusa unui coleg. Exista vreun grad de rudenie intre mine si colegul acela? Eu cred ca suntem Veri de gradul 2 prin alianta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude prin alianta de gradul VII, dar nu veri de-al doilea, acestia sunt rude de gradul VI.

| doctorandus a răspuns:

Sunteti doar prin alianta, asa ca nu contati drept rude de sange.

| Raducons a răspuns:

Sunteti veri dar de grad mai mare de 2.

| percutor a răspuns:

Vestea buna este ca tocmai te-ai inrudit cu un coleg, vestea proasta este ca te-ai deranjat prea mult ca sa afli si care este gradul de rudenie