| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Vi s-a intamplat vreodata sa va invoiti de la scoala din cauza unei probleme de familie (inmormantare sau altceva) si profesorii sa nu va permita acest lucru? Eu trebuie sa particip maine la o inmormantare in familie, insa profesorii au spus ca nu ma invoiesc, deoarece nu stiu ei daca merg eu la inmormantare sau nu. Nu mi se pare normal acest lucru.

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar cu parintii tai poti rezolva asta. Daca este adevarat ce spui.

| Nimeni91 explică (pentru darrio2007):

Da, este adevarat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Nimeni91):

Ok.

| sierra1 a răspuns:

"Eu trebuie sa particip maine la o inmormantare in familie, insa profesorii au spus ca nu ma invoiesc"

spune-i DOAR direi, nu profesorilor

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Pai i-am spus dirigintei, insa dansa mi-a spus sa iau legatura si cu ceilalti profesori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni91):

Asta e, mai multa munca pentru parinti, dureaza dar macar rezolvi.

| sierra1 a răspuns (pentru Nimeni91):

Aburi, ea motivează absențele nu altcineva!

| Fatamuntilor a răspuns:

Eventual mama ta sa faca o scutire de mana in care sa spuna motivul.SI sa ataseze o copie a cerificatului de deces! Doar cu diriginta sa vorbeasca!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Să-ți scrie mama o scutire de mână. Diriga nu are multă treabă, ar putea vorbi cu ei în cancelarie dacă n-ar fi o putoare.

| Nimeni91 explică (pentru supadeceapa):

Asa e. Multi parinti de-ai colegilor mei au vorbit personal cu diriginta, dar tot nu i-a invoit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cat se poate de normal, nimeni nu poate sa te creada pe cuvant doar ca spui tu asta. Puteai in primul rand sa iti pui parintii sa sune diriginta sau un alt profesor si rezolvai asta fara sa pui intrebarea aici daca vorbim de ceva serios.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Pai acum mama mea a vorbit cu ditiginta, in urma cu vreo 15 minute, si a spus ca tot nu ma crede. Cine stie cati s-or unvoi ca sa mearga la cumparaturi sau in alte locuri. O sa vad eu cum rezolv aceasta problema.

| isemilia a răspuns:

Nu te prezenta la ore si gata. Mergi la înmormântare. Daca nu vor sa iti motiveze absentele adu-le certificatul de deces. Da daca nu ma insel, nu avea voie orice tutore legal sa invoiasca elevul cateva zile pe an scolar, fara a motiva? (daca nu ma insel 5 zile poti fi invoit maxim. Nu stiu daca e asa, dar dirigintele meu (fostul) asa zicea candva (acum 1 an sau 2 parca))
Condoleanțe.

| Nimeni91 explică (pentru isemilia):

Da, asa este. Au voie sa invoiasca.
Multumesc!

| badpanda a răspuns:

Te duci la inmormantare si faci cateva poze in care apari tu si cosciugul si le trimiti la toti profesorii.
O sa-ti motiveze absentele.

| Cksihja a răspuns:

În această situație părinții tăi trebuie să vorbească cu dirigintele ca să te învoiască.

| Nimeni91 explică (pentru Cksihja):

Am vorbit cu diriginta, insa mi-a spus sa anunt profesorii cu care am ore maine. Acestia din urma nu vor sa ma invoiasca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Sa sune parintii sa vb cu imbecilii aia. Si diriginta e cu capul. Te duci la scoala cu o copie dupa certificatul de deces sau trimit parintii frumos prin WhatsApp/email si aia e.

| Anuskaa a răspuns:

Ce se intampla daca nu mergi la ore? Nu te exmatriculeaza! Cum ca nu iti da voie?

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Nouă ne-a explicat diriginta cum stă treaba. Cât timp ești la școală profesorii răspund de tine. Spre exemplu. Te invoiesti de la romana, profesorul nu te pune absent și Doamne fereste te calcă mașina pe stradă. Pai profesorul va fi tras la raspundere că teoretic tu erai la scoala la ora de romana(nefiind trecuta absenta). Vorbesti cu diriginta ta si iti va motiva absentele din acea zi și asta e. Condoleante.

| Nimeni91 explică (pentru laviniaaaaaaaaa):

Da, stiu acest lucru. Profesorul este raspunzator de ceea ce se intamola cu elevul.
Multumesc!

| gabriellaa23 a răspuns:

Te duci la evenimentul nefericit, si dupa aceea te prezinti la scoala cu o scutire pentru motivarea absentelor din ziua respectiva. Atunci este obligata sa motiveze absentele, nu are nici o scuza.