| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre relatiile in care diferenta de varsta este de 20 ani? Eu sunt intr-o astfel de relatie si am auzit toate parerile negative, incepand de la "putea sa-ti fie tata", pana la "ce te faci cand va imbatrani?". Am ales sa le ignor pentru ca il iubesc foarte mult si este un om deosebit.
Voi ce credeti?

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa fii sanatoasa si la fel si partenerul, este strict problema voastra si n-ar avea de ce sa intereseze pe altii. Daca voi va intelegeti este totul in regula.

| mgtow a răspuns:

La fel ca aia care zic iti este parinte & va ajunge batran

| Liviu a răspuns:

Hai sa iti explic o chestie.Eu nu pot neam sa ies cu femei mai mici ca mine cu 6 7 ani.Tin totu la o varsta de 5 ani, si aia mi se pare 'mare'. Ideea e alta.Acum nu observi, hai sa facem un exercitiu de imaginatie, ok? Tu sa presupunem ca ai 20, iubitu 40.La 40 de ani e potent, poate sa te iubeasca, sa iti ofere tandreturi, sa faceti dragoste pasionala.E carunt, sau nu. Insa hai sa vedem in viitor (uh, nostradamus!) tu 40 de ani, el 60. Tu inca o sa fi o femeie atragatoare, el la 60 o sa mai poata sa te tina in frau? Orice om doreste sa profite de viata, de sex, spune-i dragoste, spune-i cum vrei, dar el la 60 de ani numai poate sa te aline la fel cum o facea in tinerete.Nu ca nu vrea, NU POATE. Nu te judec, nu e treaba mea, eu imi duc osanda mea laughing Dar trebuie sa te gandesti in viitor, nu ce zice vecinu ca ti-o tragi tu cu bunicu lu stefanica.Nu ma intelege gresit, tine-o ca pe o aventura, si salut! eu nu am nimic cu tine personal, si nici cu nimeni.Dar trebui sa te gandesti la faptul ca vrei o familie, un copil.Gandestete daca te pacaleste narodu sa iti tranteasca un plod si sa ramai cu el.Cand copilu va avea o varsta mai mare, copilu te va judeca.Atunci sa te vad cum vei face fata.

| 70gabriela70 a răspuns (pentru Liviu):

Cred ca fiecare isi impune o diferenta de varsta peste care nu vrea sa treaca. Si eu aveam, dar cu timpul mi-am dat seama ca pot trai frumos alaturi de el. Cum adica sa ma pacaleasca, atata timp cat ne iubim? De ce sa ma judece copilul? De ce sa fie suparat copilul? Ca parintii lui se iubesc?

| Liviu a răspuns (pentru 70gabriela70):

Nu stiu, copii fac lucruri troznite(traznite etc.)Ideea e alta.Gandeste, daca intre parinti tai, ar fi diferenta de 20 de ani,te-ai simti ok? ar fi vreo problema? Sa iesi cu tatal pe strada sa zica ca e bunicu tau? Nu o zic cu rautate,eu te sprijin, ia orice decizie vrei, si ca ma pun eu contra, sau restul lumii, tu tot ce vei dori vei face, si asta te si indrum sa faci.Nu te lua dupa nimeni de aici, nici dupa mine.Tu doar asculta toate parerile, si alege ce ti se pare tie bine.Mama ta ce parere are, dar tatal tau?

| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce varsta ai tu. Diferenta este destul de mare. Cand vei avea si tu o alta varsta el va cauta altceva mai tanar decat tine. Pentru ca e clar ca ii plac fetele tinere, probabil si neprihanite. Nu te judec dar ar trebui sa-ti dea de gandit toate aceste pareri.

| 70gabriela70 a răspuns (pentru darrio2007):

Am peste 20. Nu este obisnuit cu "fete tinere" pentru ca sunt prima lui relatie de genul.

| darrio2007 a răspuns (pentru 70gabriela70):

Esti sigura ca este prima lui relatie de genul?
Are 40 de ani, draga mea. Daca la varsta asta esti prima „de genul", are ceva probleme de adaptare cu cele de varste apropiate de a lui. Dar nu e decat o parere de-a mea. Iubiti-va mult si succes!

| floresdemayo a răspuns (pentru darrio2007):

Nicio grijă, una neprihănită nu ar fi ales așa ceva!winking
Normal că multi din cei trecuti de prima tinerete, se vor simți flatați si mândri dacă au o tinerică ca parteneră...

@ 70gabriela70
PS. Fii fată deșteaptă, nu te lăsa sedusă de oricine! Deschide ochii...

| darrio2007 a răspuns (pentru floresdemayo):

De acord cu tine.

| ania a răspuns:

Contează să fii hotărât să rămâi alături de aceea persoană la bine și la rău prin căsătorie, altfel te folosești de ea. Între bunicii mei a fost 15 ani și au trăit împreună 60 de ani.

| Simpatic a răspuns:

Draga mea nu stiu cat o sa iti placa raspunsul meu dar il voi dezbate pe toate partile pe cat posibil obiectiv. Pregateste-te la un mic roman, o sa scriu destul de mult si sper sa te pot lamuri cu ceva, o fac pentru ca imi esti "prietena" aici pe TPU cat si pentru ca eu cred ca daca ai avut curajul sa te destainui deci esti un om deosebit.
Voi fi usor dur dar corect cum imi place mie sa fie si sa ma port.
Cred ca putin in subconstien si nu numai iti pasa si tie nu doar de ce zice lumea pentru ca altfel nu ai fi intrebat, e ceva ce te macina in legatura cu aceasta relatie.
Nu stiu cum esti tu ca femeie daca esti una linistita, daca esti o materialista si nici cum a inceput relatia aceasta dintre voi, noi barbatii corecti avem atatea exemple de femei care se combina din interes si le si cam detestam, incat de multe ori facem prostia ca pe toate sa va bagam in aceeasi oala.
Nu as putea sa zic ca da stiu cum este sa ai relatie cu cineva mult mai mare decat tine, am avut relatii trecatoare cu femei mai mari cu 2, 3, 4 ani pana la 9-10 ani mai mari decat mine dar cea mai mare diferenta nu a fost neaparat si cea mai reusita relatie sau de lunga durata. La voi femeile astfel de diferente de 10 ani de ex. nu sunt mari, circula niste vorbe din batrani cum ca o regula in societate este ca barbatul sa fie mai mare decat femeia, poate este din acea perioada inradacinata cand nobilii (bogati) isi luau la 30-40-50 de ani tinere frumoase dar sarace de 15-16-19 sau mai stiu eu cati ani, practic intr-un fel le cumparau de la famiile lor sarace, exceptand cazurile din istorie in care nobilii erau obligati moral sa isi ia tot persoane de acelasi rang sau aceeasi avere (asta mi se parea mai ok) pentru ca nu vroiau sa instrainere averea familiei lor, stransa de secole cu vreo coate goale care venea fara zestre.
Acum revenind la timpurile noastre aflam cu stupoare ca moda aceea a revenit (bine de multi ani) noi o observam doar de la revolutie dar ea este de mult timp in Occident, aceea ca barbati mai in varsta isi "achizitioneaza" femei tinere sau mult mai tinere decat ei.De ce zic ca isi achizitioneaza si aici nu ma refer la relatia ta, ci la faptul ca niste batranei de 70 de ani cum ar putea prin fizicul si sarmul lor sa atraga o femeie superba tanara de 27 de ani? Pai prin bogatia lor, prin conacul lor,prin faptul ca au un Rolls Royce, prin faptul ca la prima intalnire un baiat obisnuit i-ar da unei fete/femei un buchet de flori si o masa la restaurant, iar un mos de asta bogat ii da ca sa o cucereasca un inel cu diamant si o duce la un restaurant exclusivist, cu cine s-ar combina aceste materialiste cu unul placut, dragut dar sarac sau cu un mos mai putin placut dar plin de bani!?
Revenind la relatia ta nu stiu in ce conditii l-ai cunoscut pe actualul tau iubit, daca la serviciu, daca intamplator undeva la un eveniment, daca pe internet, dar un lucru este cert niciodata nu poti sti ce este in capul unei persoane rauvoitoare, daca mai are o relatie daca nu cumva acest iubit mai mare ca tine vrea sa isi hraneasca egoul afisandu-te pe tine ca pe o cucerire, un trofeu asa cum fac vanatorii obsedati cand isi pun capetele de ursi vanati pe perete; daca nu cumva vrea sa te foloseasca si apoi sa isi caute pe cineva de varsta apropiata lui; sau daca nu cumva chiar tine a tine. Parerea mea este ca nici chiar tu nu poti fi sigura de aceste aspecte.
Ceea ce eu pot sa iti zic doar din ceea ce observ este ca aceasta relatie nu ar trebui sa fie de lunga durata pentru ca chiar daca va merge mereu va fi o diferenta de gandire, e vorba ca sunteti generatii atat de diferite ca si ani cel putin.
Acum diferenta intre gandire si aspect nu se observa dar sa mai treaca cativa ani si se va vedea, crede-ma, varsta nu iarta pe nimeni. eu stiu ca voi femeile mai ales cele independente va doriti si credeti ca detineti puterea, asta si pentru ca multe dintre voi chiar aveti capacitatea intelectuala adecvata.
Mai stiu ca de ex. o femeie la 25-30 de ani poate fi mai matura atat fizic (biologic) cat si psihic decat barbati de aceeasi varsta, asta este un atuu care va permite sa aveti o relatie cu barbati chiar mai mari decat voi pentru ca sunteti cam la acelasi nivel, nu generalizez ca nu toate is inteligente si capabile, dar o femeie desteapta si normala deci nu vreo bolnava psihic la 20 de ani de ex. poate sa fie la fel de descurcareata sau mai priceputa in ale vietii cat si intelectual decat un barbat la fel normal dar de 25 de ani sau mai mare.
Ma tem insa ca in cazul relatiei tale diferenta este putin cam mare, nu as fi spus nimic daca ea era de 10-12 ani pentru ca erati pe aceeasi lungime de unda sa zic asa, dar la 20 de ani oricum am da-o diferenta este mult prea mare.
Nu zic sa nu continui aceasta relatie ba din contra dar sa fii pregatita mai ales psihic ca atunci cand nu merge sa iti refaci usor viata si sa nu ramai captiva ca in romanul lui Marcel Proust (n.r. Captiva).
Sper sa intelegi ca nu te-am facut pe tine nici materialista nici ca ai vreun interes, cred ca pur si simplu te-ai indragostit de un barbat mai mare ca tine si nu prea stii ce sa faci.
Un singur sfat iti dau daca cu relatia de prietenie sunt de acord dar fara a avea beneficii materiale, adica astea sa fie singurul lucru pentru care stai cu el, cu o eventuala relatie de casatorie in viitor nu te-as sfatui pentru ca intuitia imi spune ca astfel de relatii nu dainuie vesnic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că nu contează nici părerea mea, și nici acelora care își dau cu părerea pe care i-ai prezentat mai sus, Pentru viața dtale, contează ceea ce simți și trăiești acum.

| mihai69 a răspuns:

Ce contează ce cred alții dacă vouă vă e bine?!?

| 70gabriela70 a răspuns (pentru mihai69):

Ce dreptate ai

| Drimmero a răspuns:

Daca nu mai esti copila nu are nimic diferenta, dar totusi e cam mare...dar daca va intelegeti bravo voua, nu ar trebui sa-ti pese de ce crede lumea daca esti majora si vaccinata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai fiecare... cum gandeste si cum vrea :/
In principiu, la prima vedere, eu personal nu "as fi" de acord cu o asemenea diferenta. Dar, daca se iubesc cele doua persoane, se fac fericiti unul pe altul, atunci nu vad nicio problema. O problema este daca se despart dupa un timp. Insa... numeni nu stie ce o sa fie.

Legat de cazul tau, asta este situatia. Ce ai de facut? Daca il iubesti, continui sa stai cu el. Doar nu o sa te desparti acum, ca zicem noi. Ideea ca lumea reactioneaza asa, vine de la faptul ca nu au intalnit astfel de cazuri prea des, iar cele intalnite s-au despartit repede. Si normal ca le pare anormala treaba.

Este adevarat ca poate la aceeasi varsta, este mai frumos in sensul ca tendintele in aproape tot ce fac, se aduna intr-un anumit punct. Dar sunt fel si fel de relatii, in care se despart persoane si se impaca si de 100 de ori (si asta pana in 20 de ani chiar). Deci, faci ceea ce simti. Cu toate ca, chiar asta faceai big grin.
Dar pana sa treci la un pas mai mare, sa fii sigura ca il cunosti cu adevarat. Lasa timpul sa treaca, lasa anii sa treaca. Abia dupa vreo 2 ani poti sa iti dai seama putin cam ce fel de persoana este acel om, ce ii place, ce nu... cu adevarat (nu ca nu ii place pizza si masilinele si astea).

Sper sa va intelegeti bine in continuare si sa comunitati mereu intr-un mod frumos. Numai bine ^_^

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza varsta! Conteaza sa va placeti, si ce va fi vom vedea atunci, nu inseamna sa nu va traiti prezentul din cauza unui viitor care inca nu exista. Nu se mai poate, adios fiecare isi vede de treaba lui si aia e cand o fi, insa pana atunci profitati de clipe frumoase. Nu scrie nicaieri ca cineva trebuie sa stea cu cineva pe viata.

Poti sa le zici ce am zis eu "si? Daca nu va mai fi bine, ne vom desparti si aia e, dar pana atunci vreau sa traiesc clipa si prezentul, nu zice nimeni ca neaparat trebuie sa stam amandoi toata viata".
Deci da-i inainte cu incredere.

| Freya1 a răspuns:

O parere destul de proasta.
Stiu un cuplu cu diferenta de 14 ani între ei si ea e minoră.Dar mai putin ii blamez in cazul asta pe ei cat ii blamez părinți fetei.
La tine am inteles ca ai peste 20, deci automat ala are 40+ de nu mai bine si nu stiu cum tu poti sa vezi chestia asta ok.Eu am 26 de ani aproape, iar daca mi-aș lua unul cu 20 de ani mai mare decât mine ar fi cu câțiva ani mai mic decat tata ceia ce ma scarbeste sincer.Nu ma refer neapărat în sensul rau,dar totusi,eu nu am cum sa vorbesc cu un om de varsta aia fara sa ii spun dumneavoastra, dar asta cred ca tine si de educația primită.
Și ca iti poate fi tata,ca mai in colo o sa fie mult mai bătrân și nu stiu cum vei reactiona sunt motive.Dar pe langa toate astea te intreb cum vei face copii spre exemplu? Sa ai un copil cu unul ce i-ar putea fi bunic? Copilul ala cum se va simti?
Când tu esti in floarea vârstei și vei sa te distrezi,sa faci iesiri si el va adormi in fund pe scaun vei mai avea o stare buna,te vei mai simti împlinită?
Cand vei vrea sa muncești sa iti faci o carieră, sa iti renovez casa, sa investește în ceva ce o sa faci? O sa astepti sa ii vina si lui pensia sa contribuie la visul tau?
Cand o sa vrei sa faci sex iar el o sa fie din ce in ce mai fara putere si chef, sau o sa înceapă sa arate destul de rau pentru ca varsta nu iartă pe nimeni o sa te simti confortabil?
Că sa nu mai vorbim de mentalitatea ce diferă cu timpul, geloziile ce vor apărea din partea lui etc.Degeaba spun uni ca iubirea nu are varsta, cred ca spun asta majoritatea oamenilor in varsta ce vor sa puna mana pe o prospatura sau persoanele tinere ce au fetisuri si dorințe ciudate nu cei ce analizează putin situația si ii duce capul.
Eu cred ca 5, maxim 7 ani sunt suficienți ca diferenta de varsta.

| cristimihailov a răspuns:

Si pastila viagra e deosebita.

Dar, precum pastila e si partenerul: una e sa ai nevoie de pastila cateodata de fun, alta este sa traiesti cu ea.

De la un partener mai in varsta vei putea cumpara cu ani lipsa de incredere in tine.

Dar repet, platesti cu ani.

Si apoi vei realiza ca nu ai trait micile placeri ale tineretii.

Si devii tu partener pentru cineva mai tanar...

| Dismally a răspuns:

Preferi sa fii cu cineva mai in varsta care te iubeste sau cu cineva mai tanar care nu simte nimic pentru tine? Conteaza ce crezi si ce simti tu, trebuie sa te gandesti la fericirea ta nu la a face pe plac celorlalti.

| Endoryus a răspuns:

Ca cel care vrea una asa tanara e un prapadit care ori nu e in stare sa aiba una de varsta lui ori are criza aia penibila de varsta mijlocie ( depinde de varsta lui). Pe cand ea, clar are daddy issues si e din nou penibil.

| Mmn a răspuns:

Pai ce conteaza. daca tu alegi sa ignori. Fiecare are pareri diferite si traiesc dupa conceptiile lor. Tu traieste-ti viata cum vrei..nu ce zic altii. Daca e sa regreți ceva e pentru ca a fost alegerea ta..nu a decis altul in locul tau.

| Merry17 a răspuns:

Nu sunt împotriva unor astfel de relații dar la un momentdat se va resimți diferența de vârstă de exemplu dacă tu ai 18-19 ani, poate vrei să urmezi o facultate, iar el poate își dorește un copil... e posibil să îți încurce puțin planurile, adică nu spun că un copil te ține pe loc sau îți pune bețe în roate dar îți va fi foarte dificil să gestionezi în paralel lucrurile astea... discutați despre planurile de viitor și îți vei da singură seama dacă este ce trebuie sau nu.