| 8mmppp a întrebat:

vreau sa-i cumpar mamei mele tigara electronica de ziua ei in aprilie, ce credeti, merita? Nu vreau sa mai fumeze tigari normale.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nici tigara elecronica nu te fereste de efecte daunatoare.Cauta informatii medicale pe net.

| darrio2007 a răspuns:

Poate ca merita dar crezi ca ai sa o poti dezvata pe mama ta sa nu mai fumeze tigari normale? Grea problema. Am incercat si eu 2 zile si a 3 a zi m-a luat o tuse de la ea cum n-am tusit in 20 si ceva de ani de cand fumez normale. Tin sa-ti spun ca acum fumez tot normale.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu incurajez fumatul, este un hobby cu urmari grave in timp.
Nu orice fiinta umana poate fuma o tigara electronica, daca mama ta nu a testat pana acum, nu stii daca cea pe care vrei sa o cumperi, ii prieste. Din putinii prieteni pe care ii avem si care au testat, nu au reusit sa fumeze o tigara electronica, le aparea tusea. Chiar si dupa multe incercari, corpul lor tot nu se putea obisnui dupa o lunga perioada. Asa ca au fost nevoiti sa abandoneze de a achiziona una electronica.

Al meu logodnic cam o luna de zile a avut tuse seaca, dupa ce si-a gasit si aroma (pentru ca si aceasta conteaza, nu numai procentajul nicotinei) s-a obisnuit. Vezi ca preturile difera la tigarile electronice! Ar trebui ca acest cadou sa nu-l faci de unul singur, sa te consulti chiar cu mama ta. Nu arunca banii si vei vedea ca nici nu il va putea folosi. Mai bine ii spui ca ideea ta de a lasa tigarile normale, este sa se axeze pe cele electronice, desi asta la un magazin specializat de asa ceva unde poate testa direct acolo, doar ea poate sa vada daca se poate obisnui sau nu.
Dintr-o tigara electronica se poate lasa in timp. Al meu era fumator de 3 pachete pe zi, de cand e cu cea electronica, din iulie 2016 a inceput cu nicotina de 18% si in momentul de fata a ajuns la 6%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mult mai rea tigara electronica, apa la plamani, pentru ca insipiri aburi tragand din ea, macar tutunul este uscat, are un efect mai dezastruos si mai rapid electronica decat normala! Cumpara-i ceva folositor, util.

| MihaelaDart a răspuns (pentru anonim_4396):

Logodnicul meu a suferit de 3 infarcturi vara asta de pe urma tigarilor si din spital s-a lasat de ele, cu toate ca in paralel el mergea si cu tigara electronica, iar medicul cardiolog i-a spus bine ca a lasat-o, la cea electronica nu are efectele atat de mari ca tutunul. Din tigara electronica te poti lasa mai usor de ea si intr-un final devii nefumator. Exista nicotina cu un procent de la mare pana la deloc, daca o iei de la 18% nicotina si usor usor scazi din ea, deja nu o sa mai vrei sa fumezi nici una si nici alta. Al meu nici nu e atras de tigarea clasica, nu-l mai deranjeaza cand sta in preajma altor fumatori. Medicul i-a spus cu ajutor tigarii electronice care nu este atat de periculos ca una clasica, nu duce spre ingrosarea sangelui din vene rapid cum face o tigare normala. De mentionat, asta s-a intamplat la unul dintre spitale cele mai bune din Germania. Articole exista de tot felul pe internet, asta ca sa nu-si piarda vanzarea tigarilor normale si sa nu le dea avantaj celor electronice, desi analizele unui pacient fumatator de o tigare electronica nu sunt atat de dezastruoase precum se tot scrie pe internet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Elena, stii vorba aia: cum ma pot lasa de tigari: nu mai fumezi!
Nu, nu asta era ideea, te cred, stiu ce spui exact, dar, prietenii mei s-au apucat mai inrait de electronice, cheltuiesc ogroaza de bani pe atomizoare, filtre, baterii, tot felul de accesorii si etc, nu ii inteleg de ce s-au apucat atat de rau de electronice, pentru ca aburul acela, nu este atat de benefic, cunoastem clar asta si noi, ce inseamna sa inhalezi incontinuu aburii aceia, dar poate, zic poate pentru ca, nu stiu ce ambitie poate avea acel om, sa se lase. Sunt multi factori care influenteaza lasarea de tigara, din diferite motive, unii din varii motive iar altii din ambitie, ori ai, ori nu ai, nu ca schimb pe tigara electronica si etc, te lasi si gata.
Multa sanatate tie si lui!

| Dumbi a răspuns:

Tigara electronica e mult mai periculoasa decat o tigara normala. Ce ar fi sa ii dai mamei tale o tigara rupta pe jumatate, sau intreaga, si cu mesajul "Lasa-te de fumat"! Ar fi o idee mult mai buna… si tigara aia electronica mai mult te enerveaza si te obliga sa simti o tigara adevarata…

| Necunoscutu92 a răspuns:

Daca a fost cuminte merita happy

| KanameKuran a răspuns:

Salut, nu iti pot raspunde la aceasta intrebare, de fapt nimeni nu poate, toti cei care iti vor oferii un raspuns "concret", nu fac decat sa te induca in eroare. Tigarile electronice au fost inventate in 2003 de catre un farmacist chinez pe nume Hon Lik, adica de mai putin de 14 ani. Un studiu amplu cu privire la riscurile pe care aceasta tigara le poate produce, necesita mult mai mult de 14 ani. Obiceiul de a fuma tutun in mod traditional (tigarile normale) a fost pentru prima data documentat in anul 5 000 inainte de Hristos, din aceasta cauza, studii ample asupra obiceiului au avut timp suficient pentru a fi efectuate si din aceasta cauza se cunosc atat de multe lucruri despre efectele pe termen scurt si pe termen lung ale fumatului.
Ceea ce iti pot spune cu siguranta este faptul ca o tigara electronica este mult mai placuta pentru mediul inconjurator si pentru cei de langa consumator. Mirosul neplacut de fum dispare, unele tigari iti permit sa iti pui propriul lichid, cu diferite arome/concentratii de tutun. In opinia mea, o astfel de tigara este un cadou frumos pentru o persoana fumatoare, cu care iti petreci o parte foarte mare de timp.