| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu asa: de ce parintii ma trimit in fiecare zi afara? Ce castiga ei daca ies? De ce sunt pedepsit daca nu o fac? De ce nu pot fi ca ceilalti baieti la 16 ani care stau zi si noapte pe calculator si socializeaza? Am vorbit cu multi baieti si prieteni care ies afara cand vor si stau pe calculatoare 14 ore pe saptamana, iar toti mi-au raspuns asa : parintilor nu le pasa si atata timp cat sunt bine, nu conteaza

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Castigă o partida de sex fara a fi deranjati. Cand vei avea copii, la fel vei face si tu.

| T0T a răspuns:

Stagnarea îți distruge viața.

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca generațiile noi doar asta fac,stau pe pc, telefon si nu au o viață socială normală, nu fac mișcare suficientă, nu stau in soare si in aer liber cat de cat sa se mai recreeze.
E ok sa te pricepi la tehnologie, sa fi in rand cu lumea dar e mai sănătos pentru tine ca si copil sa ai activități in societate si aer liber pentru a fi un copil sănătos.Plus de asta mai au si ai tăi un pic de intimitate ceia ce ii va ajuta pe viitor sa isi mentina relația ok.

| OldSoul a răspuns:

Castiga intimitate, pe care nu o pot avea cu tine in casa.

| johnnny123 a răspuns:

Poate pentru ca nu vor sa ajungi o stafie palida care nu a mai vazut lumina soarelui de sase luni si care bea energizante pana cand i se perforeaza stomacul...

Iar tu poate ca esti prea mic si inconstient ca sa intelegi.

| AnastasiaK a răspuns:

Poate vor sa mai scape de tine, sa aiba casa doar pentru ei, who knows happy

| Digikey a răspuns:

Vrei sa fii ca ratatii care stau zi si noapte pe calculator?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Că sa nu dezvolți probleme psihice că ceilalți din generația ta

| Jus7t a răspuns:

E mai sănătos să ieși pe afară decât să stai toată ziua în casă.

| auntbalance a răspuns (pentru Jus7t):

Eu nu vreau sa stau toata ziua in casa, insa daca ies afara ies cu un motiv, ma intalnesc cu baietii, ne distram etc., nu sa iesim de dragul de a iesi...
iar calculator e ceva ce fac in timpul liber

| Jus7t a răspuns (pentru auntbalance):

Da, dar prea mult strică man.
Adică mai bine te plictisești pe afară și stai de aiurea decât să stai la PC și să nu faci nimic util și să îți strici ochii, capul.
Oricum eu zic doar daca stai prea mult, dacă faci exces.
Dacă stai normal e ok, vorbește cu părinții tăi să te înțeleagă și pe tine.

| auntbalance a răspuns (pentru Jus7t):

Daca prine exces te referi sa stau de la 11 dimineata pana la 3-4 dimineata, e imposibil sa stau atat, iar eu mai mult de 10 ore nu pot sta de oboseala, evident cu pauze multe

| anamaria82726 a răspuns:

Pai pana la urma nimeni nu stie raspunsul mai bine decat il stiu parintii tai. Sunt parintii tai pana la urma si cel mai bine este sa le spui ce te deranjeaza la actiunile lor. Asa cum si ei ne zic ce nu facem bine. Comunicarea este foarte importanta.
Cand te mai trimit afara fara motiv, poti sa le spui ca nu vrei sa iesi in acel moment. Daca nu vrei, nu trebuie sa executi tot ce zic. Ca nu este ca si cum te-au rugat sa duci gunoiul sau sa cumperi ceva de la magazin si tu ii refuzi ca nu ai chef sa ii ajuti cu asta. Nu, doar le spui ca vrei sa stai in scasa si spui ce gandesti despre situatia asta.
Si apropo, nu trebuie sa te mai compari cu ce fac altii de varsta ta. Pana la urma fiecare persoana este diferita. Toti mai avem momente de gelozie fata de unele persoane din jurul nostru, dar nu este ok.
Si pot avea diferite motive pentru care te trimit: poate vor sa discute ceva personal, sa faca curat peste tot, sa fie doar ei singuri etc.
Totul se rezolva cu vorba buna.

| Colors a răspuns:

Pentru că iți vor binele! Calculatorul, telefonul, pur si simplu ne prostesc. Trebuie să iesim sa socializam, sa ne bucuram de ce este in jurul nostru.