| LoadedGun a întrebat:

Vreau sa va spun ca de 2 ani nu ma mai inteleg deloc cu tatal meu.Mereu tipa la mine ma face in toate felurile, nimic din ce fac nu e bine, daca iau o nota mica la scoala ma face de ras si tipa la mine...de multe ori era sa ma sinucid din cauza lui si in ultima vreme m-am saturat sa ma tot abtin si ii spun in fata tot ce am pe suflet.Doar ca e mai rau incepe si ma pocneste sau ma injura...mereu el e cel destept eu sunt aia fraiera el e mereu bun eu sunt aia proasta straight face M-AM SATURAT NUMAI SUPORT! Nu i-am spus mamei mele pentru ca ar fi bagat divortul si fratelui meu nu ii convine ii e mila de el ca nu are unde sa mearga, nu il suporta nici parintii lui cu atitudinea asta. Ce sa fac?! De se poarta asa cu mine? Care e motivul?! Se comporta asa pentru ca eu cresc si nu ii convine asta? Va rog ajutati-ma numai suport! sad

Răspuns Câştigător
| xMishellinex a răspuns:

Hei.* Sunt exact in aceiasi situatie. Si eu m`am intrebat asta de foarte multe ori. Adevarul este ca el nu face asta cu un scop rau. Incearca sa ne faca sa intelegem ceva, dar nu`mi dau seama ce... In ziua de azi, chiar daca adolescentii sunt mult mai rebeli si cred ca ei sunt buricu` pamantului, la fel s`a intamplat si cu parintii... Sunt unii, in special tatii, care se cred sefii familiei, mai ales cand crestem. Eu incerc sa-l ignor pe al meu cat de mult pot. Dar sunt momente cand imi ies din fire si spun ce am pe suflet. Tot ceea ce ai de facut este sa te controlezi cand iti face faze de acest gen, si sa incerci sa vorbesti cu el. poate iti va spune de ce a devenit asa agresiv sau posesiv. happy

8 răspunsuri:
| brandiburu a răspuns:

Poate o sa par deplasat dar...
- ori ai facut tu ceva, acum 2 ani, atat de rau incat tatal tau nu poate sa depaseasca momentul
- ori poate a aflat ca nu esti a lui sau poate e macinat de banuiala asta (si atunci s-ar justifica atitudinea asta si nu cred ca ai putea sa-i reprosezi prea multe)

Insa inca odata spun... nu te baza prea mult pe chestiile astea. Am incercat sa gandesc, cel putin in al doilea caz, la extrem.

| LoadedGun explică:

@CiresikLove nu e beat ...asa face cand e treaz cand e beat ma inteleg al naibii de bine cu el zici ca nici nu e tata straight face bine cand e beat mut si asta e rar.Cand bea putin de ex o doza se pune si doarme.cand se trezeste e mai rau ca niciodata zici ca e posedat.

Oricum am incercat sa il fac sa bea pana ii critza da nu merge

| cherrybomb a răspuns:

Mai bine discuta deschis cu tatal tau. nu te mai ascunde sp ce ai pe suflet.dar in principal sp mamei tale
sper sa meraga
ai grija de tine

| GagicaCuPrajiturele a răspuns:

Asa cineva procedeaza cand e beat, Decat sa mori maibine zii naibii mamei ta ca sa scapi de el daca e oleaca zuzu sau suna la protectia copchilului.

| andreeaoprea a răspuns:

Cam ceva de genu patesc si eu cu mama mea uneori. Dar la mine functioneaza daca tac din gura, ca vorbeste singura si la un moment dat trebuie sa se opreasca. Daca la tine situatia implica si bataie cel mai bine e sa vorbesti serios cu mama ta si sa luati impreuna o decizie. Asta pana nu e prea tarziu. Sper sa se rezolve.

| ancuutssa a răspuns:

Eu spun ca ar trebui sa ii spui mamei tale, nu ai de ce sa iti strici copilaria pentru ca fratelui tau ii este mila de o persoana care iti face rau.Si cu mine tata se comporta mai ciudat,pentru ca asa sunt in general tatii de fete, mai protectori, banuitori.bine,nu a dat in mine niciodata. Cel mai bine vorbeste cu mama ta,si eu de multe ori am vrut sa ma sinucid,pe tema asta,dar gandeste-te ca nu e solutie,de ce sa te sinucizi pentru ca o persoana iti face rau?!? arata`i ca esti tare, si ca poti trece peste, nu e o solutie.Totusi poate,nu ii place,poate cand ii spui ce ai pe suflet, spui pe un ton mai raspicat, si il deranjeaza si de asta da in tine.Incearca cand e calm,vesel sa vorbiti,atunci e cel mai bine,ii explici,si ai sa vezi ca si el o sa se mai gandeasca,si sa isi dea seama ca nu face bine, nu mai face prostia sa ii spui tot ce gandesti cand e nervos, o sa agravezi situatia.

| Purple_4057 a răspuns:

Parerea mea e sa-i spui mamei tale.si vedeti ce puteti sa rezolvati!happyNu trebuie sa stai asa.pentru ca el asa va face in continuare! Ai grija de tine!

| LarySaCarMina a răspuns:

Hey buna! Nu stiu daca iti sunt de ajutor dar poate ca te ajuta. Tatalui tau iai putea spune ca poate ca atat pooti tu la carte si sa nu te mai oblige atat timp cat nu esti repetent corijent sau alte chesti nu? si daca te face de ras tu ai putea sa-i spui "mai tati tu la varsta mea ce note aveai"de ce ma condamni asa rau? oare asta merit? Si sa nu faci prostia asta de a te sinucide gandeste-te ca mai ai putin timp la facultate liceu sau etc si o sa fii liber si o sa uiti de toate problemele si o sa ai copii si sa te gandesti sa nu repeti si tu greselile facute de tatal tau.Si ii spui ca cu ce motiv da el in tine? Parinti lui tot asa procedau cu el? Iar daca mai face chestii din astea aia putea macar sa ceri sfatul mamei tale sau macar sa ii dai un exemplu de la o colega de a ta cum fac parinti ei ca ti-a povestit nu stiu ce si asa poate cathinking reusesti sa afli ceva. Poate ca nu te suporta sau cine stie ce motive are el de ce nu il intrebii pe ell, iti e rusine sa il atingi si tu la inima putin? Iar tu nu fii suparata. fundita?