| lllorenusssuumeu a întrebat:

vreau si eu sa ma ajutati cum pot sa o conving pe mama sa ma lase sa am prieten mama e genu`l ala se tipa cand nu fac ceva se enerveaza repede si mai am o sora de 23 de ani care tot timpul cand vine acasa imi controleaza telefonul`l daca vede ca vb cu un baiat repede ii spune mamei, si fac amd2 ca prostele eu deja nu le mai suport! happy
eu deja m-am saturat am 15 ani vreau si eu sa fiu ca celelaite fete mai libera o inteleg ca nu ma lasa pe unde vreau dar nici chiar asa eu m-am saturat, m-am gandit si ma tot gandesc cea mai buna idee ar fi sa ma omor! stiu ca suna ceva nasol dar numai pot. daca ati fi voi in locu`l meu nu ati mai suporta va rog ajutati-ma doar ca nu o fac pentru ca il iubesc pe prietenul meu

Ps- eu am 15 ani si prietenul meu 24 pentru mine vastra nu conteaza. daca ne iubim suntem de 5 luni impreuna

Răspuns Câştigător
| Giada a răspuns:

Ca sa concluzionam asa....Parerea mea este ca ar trebui sa cauti s-o cunosti pe mama ta. Poti face asta doar deschizandu-te in fata ei, povestindu-i ce ti se intampla. happyAstfel ea va vedea daca esti sau nu matura.Iar daca constata ca esti poate ca va fi mai ingaduitoare cu tine.winking
O sa vezi ca pe masura ce cresti iti va parea rau ca nu ai fost mai deschisa cu mama ta, ca nu ai vorbit mai multe cu ea.Pentru ca daca faceai asta ai fi avut mai mult de castigat.
Daca te inchizi in tine si nu comunicati, nu o sa rezolvi lucrurile.
Nu cred ca ai tai sunt atat de severi incat sa nu poti purta o discutie cu ei. happy Iti vor doar binele, dupa cum am mai spus.
Iar legat de relatia ta:nu poti spune ca-l iubesti atat de mult.
Concentreaza-te pe lucrurile care cu adevarat conteaza la varsta ta:scoala
Stiu ca poate suna ca un sfat venit din partea unui parinte, dar gandeste-te:peste 15 ani nu vei mai putea sa te intorci la scoala si sa recuperezi timpul pierdut, dar relatii vei putea avea cate vrei.Si nu cred ca vrei sa muncesti pe un salariu mizer de 6 milioane, nu? Acum tu alegi ce vrei sa faci viata ta, asta a fost doar un sfat. happy
Te pup :* Si norocwinking

Si sper sa renunti la ideea cu sinuciderea, bine? :*

28 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Pai spune i si mamei tale ca vrei sa te sinucizi ce zici?
Tu 15 el 24? stii ce inseamna asta? El poate face puscarie daca mama ta ii face o plangere la politie! Deci?
ok in jurul tau sunt fete care sunt libertine si fac ce vor muschii lor! Iti garantez ca aceste fete vor avea un viitor de doi bani! Mama ta nu vrea ca tu sa ajungi un obiect al baietilor.iar una peste alta cu siguranta nu vrea sa te vada pe la ginecolog cum faci vreun avort sau ceva de genul!

| lllorenusssuumeu explică (pentru VadTot):

Nu e vorba ca are 24 de ani ne intelegem f bine si in plus o zis ca ma asteapta cat e nevoie, pentru chestia aia ce ai spus tu, dar pe mine ma tine mama prea nu stiu cum sa spun dar nu ma lasa nimic sa fac si pe afara daca ies sa ma plimb sa nu mergi departe si nu stiu ce sad. pe prietena mea cea mai buna o lasa parinti sa faca ce vrea, infara sa aiba prieten eu daca ies acum afara si vin akas peste 2 ore ma intreaba unde am fost sau ceva de genu ma cauta pe afara am 15 ani frate vreau si eu sa fiu putin mai libera. Mai bine ma sinucid asta e sigura varianta kiss Nimeni nu ma poate ajuta si in plus eu simt ca mama nici nu ma iubeste si nici tata, si soramea este o proasta. si jumatate tot ma zice la mama ce fac nimic nu pot sa ii spun, si in plus pe ea o lasat-o mama sa aiba prieten de la 14 ani eu sunt cea mai proasta.

| lllorenusssuumeu explică (pentru lllorenusssuumeu):

Am si eu nevioie de o mama care sa ma inteleaga sa putem avea un secret noi doua, pakat nu stiu de ce ma`m si nascut pe lumea asta.

| VadTot a răspuns (pentru lllorenusssuumeu):

Mey Spunele si lor asta ce ne spui noua pe aici ok? spune i mamei tale vorbeste cu sora ta..smd! Dar Crede ma ca nu se merita sa te sinucizi pentru un baiat! Ce naiba.

| stronzzo a răspuns (pentru lllorenusssuumeu):

Arata-i ca esti responsabila,arata-i incredere,este vorba de convingere, crezi ca mama ta nu iti vrea binele?, ea nu are incredere in tine!, are dreptate VadTot, maicata a fost ca tine tu ca ea mai ai...

| mimiwewem a răspuns:

Fi doar tu cu el. Nu tu cu lumea.

| Ofiintă a răspuns:

Buna,

" Ce grea este varsta de 15 ani", simti ca nu te intelege nimeni, esti indragostita de un tip mai in varsta care nu se stie ce vrea de la tine.
Fetele se simt atrase de baieti mai in varsta, cu pustanii de varsta ta eu zic ca n-ai ce discuta dar nu este tocmai diferenta de varsta de vina, tu ai 15 ani asta inseamna ca esti minora, el este mai trecut prin viata si stie ce stie.
Situatiile in care un barbat de 24 de ani sa fie indragostit de o pustoaica de 15 ani sun putin cam rare, mama ta nu este de acord deoarece acest amor poate sa te impiedice la invatat, si poate sa te duca pe o cale gresita dar cand fata e indragostita nu prea ai ce face.

In primul rand iti spun sa te tii de scoala, intai de toate, si pune prietenul pe locul doi astfel incat mama ta sa observe ca esti o fata care se tine de treaba.
Si nu te mai gandi la suicid, asta este viata, momentan esti la inceput si nu ai sustinere din partea familiei, dar mai trec doi ani, usor devii majora si se vor indrepta lucrurile.
Numai bine! pa, pa

| anonimg a răspuns:

Spune-le amandorura ca nici una dintre ele nu stie cum sa iti vorbeasca in asa fel ca sa le poti asculta din dragoste.
Spune-i surorii tale ca daca ea nu are noroc in dragoste si se simte frustrata, macar sa ii lase pe altii sa se simta bine in relatiile lor.
Spune-le amandorura ca iubesti cand vrei si pe cine vrei.
Sunt multe familii de nimic care au ajuns asa din cauza unor membri care traiesc intr-o frustrare continua: nici ei nu sunt fericiti, si nici pe altii nu ii lasa sa fie fericiti. Acestia n-au cunoscut niciodata dragostea.

Spune-le amandorura ca daca nu ai gasit nici macar o umbra de dragoste in inimile lor, esti nevoita sa o cauti in alta parte.
Spune-le ca oamenii nu pot trai fara dragoste, si intreaba-le cum de pot ele sa traiasca fara ea(daca intr-adevar traiesc).
Spune-le ca intr-o familie -si oricare alte relatii- nu se poate trai fara dragoste, pentru ca asa am fost creati.
Spune-le ca daca educatia pe care vor sa ti-o ofere ele este lipsita de dragoste, aceasta inseamna tiranie.
Spune-le ca daca nu-ti vor respecta intimitatea, inima ta se va raci si se va inchide pentru totdeuna fata de ele, si nimeni niciodata nu o va mai putea deschide chiar daca se va dori mai tarziu lucrul acesta. Astfel, sa nu se joace cu faptele pe care ele le fac fata de tine.

Spune-i mamei tale ca daca ea nu-ti va oferi o educatie ca sa iti formeze un caracter pentru ceruri, nu va fi mantuita; ba inca va fi drastic trasa la raspundere pentru felul in care si-a crescut copii. Spune-i ca (,) copii ei nu sunt saci de cartofi, si nici bibelouri, ci sunt fiinte vii, care, asa cum au nevoie de lucrurile materiale (hrana, imbracamine, adapost, etc.), tot asa au nevoie si de dragoste. Spune-i ca animalele niciodata nu se poarta aspru cu puii lor -mai ales ca acestea nu au ratiune-, dar parintii care spun ca au ratiune nu stiu cum se poarte fata de copii lor. Spune-i ca animalele ofera dragoste puilor lor, dar cei mai multi parinti ofera lucruri materiale copiilor lor, dar fara dragoste.
Multi parinti isi cresc copii doar de frica legii, sau doar de rusinea ca ce o sa zica lumea despre ei. Oamenii acestia niciodata nu vor putea fi mantuiti, deoarece tot cerul este plin de dragoste; iar acestia nu stiu, si nici n-ar putea trai intr-o atmosfera plina de dragoste, deoarece dragostea este un lucru strain fata de ei.
Intreaba pe mama si pe sora ta daca ele stiu ce este dragostea. Caminul este un colt de cer; spune-le lucrul acesta. Daca nu este asa, atunci degeaba au trait pe pamantul acesta; daca intr-adevar au trait degeaba...

| stronzzo a răspuns (pentru anonimg):

Nu cred ca o mama asculta toate astealaughing)) cu siguranta ea nu o sa poata sa o convinga sa fim realisti, eu zic ca doar agresorul poate sa o convinga, punete in locul lui maicasa, tu ce ai scris aici ii poti zice unui prieten dar unei mame nu.

| anonimg a răspuns (pentru stronzzo):

Eu i-am zis mamei mele lucrurile de mai sus. Depindeam de ea in momentul acela, dar intr-o masura mai mica. I-am spus: "Tu sa nu-mi vorbesti de dragoste pentru ca nu stii ce este dragostea." Si i-am dat si exemplul cu animalele.
S-a simtit extrem de incomfortabil. Dar cand vad atata prostie pe fata pamantului, mi se urca sangele in cap si nu mai tin cont de nimic si spun adevarul pe nume indiferent cat de taios este.
Sunt multi parinti efectiv prosti in ce priveste dragostea, dar intelepti in ce priveste raul copiilor lor.

Si in viata, daca vrei sa ajungi intr-o functie inalta -si responsabilitatea este cu atat mai mare cu cat functia este mai inalta- ti se cere examene peste examene si teste peste teste; cu cat mai mult ce-a mai mare responsabilitate este aceea de parinte!
Toti oamenii au dreptul sa ajunga presedinti, dar nu toti sunt capabili.
Toti oamenii au dreptul sa fie parinti, dar nu toti sunt capabili de lucrul acesta.
Sunt de-acord si cu pedeapsa; dar daca aceasta nu este facuta cu dragoste, atunci aceasta nu va duce la dragoste fata de parinti; nu va duce la educatie. Si daca pedeapsa nu va duce nici la una, nici la alta, atunci va duce la ura fata de parinti. Si asta din pricina ca sunt multi parinti prosti - de fapt cei mai multi- care nu stiu sa isi educe copii. Daca un om a devenit parinte, atunci e responsabil pentru copilul lui; va raspunde cu viata pentru el. Ar trebui sa fie lege in stat lucrul acesta. Oricum exista o Lege mai mare decat a statului de care nici-un om nu va fi scapat. Daca a trait in ascultare de ea, ferice de el; daca nu, atunci va fi chemat la bara de judecata a lui Dumnezeu si isi va primi pedeapsa pentru calcarea ei.
Omul sa nu creada ca, daca statul tarii in care locuieste nu are o lege referitoare la dragoste, va fi si scapat. Sun multe de spus, dar ma opresc aici.

| stronzzo a răspuns (pentru anonimg):

Pai saraca maicasa umbla printre straini sa o creasca sa o vada fericita cand va fi mare, pentru cine crezi ca lucreaza ea in Germania?

| anonimg a răspuns:

Sau mai bine nu le spune nimic. Oricum, un copacel mai poate fi indreptat, dar un copac batran oricat s-ar stradui cineva sa il indrepte nu va putea.
Nu cauta sa-ti faci prieten de la varsta aceasta. Daca este sa te destainui cuiva, acesta sa fie Dumnezeu.
cauta sa nu mai vorbesti cu sora ta mai mare secrete. Acestea sa le stii doar tu si Dumnezeu -nici-un alt om sa nu le mai stie.
N-ai incotro, si trebuie sa o asculti pe mama ta ca sa nu amplifici cearta in familie. Cat de curand vor trece zilele acestea, si vor fi ca si cand n-ar fi fost niciodata...

| h3r a răspuns:

Iar ajungem aici draga mea, când nu este bine ce faci! Știi că poliția îl poate băga la închisoare? Nu te iubește, pentru el tu ești o fetiță, se joacă și nu este responsabil, ne-ai spus și ce a făcut! Tu îl iubești, dar el te iubește?
Cât despre mama și sora ta, au dreptate în ceea ce privește prietenul tău, mai ales mama ta!
Cu toate că greșești enorm, sora ta trebuia să-ți fie alături, e mult mai imatură atunci când te controlează apoi vorbește cu mama ta, când, ar trebui să-ți ofere niște sfaturi! O mamă îți vrea mereu binele să știi, chiar dacă tu ești încăpățânată și nu vrei să vezi asta, însă o soră ar trebui să o vezi ca și pe prietena ta, e mult mai apropiată vârstei, a trecut prin asta recent și ar trebui să te facă să înțelegi, mai exact alt mod de a expica ce este bine și ce nu pentru tine!
Înțelege te rog că tipul nu este pentru tine! Mai exact, e un om rău.

Vorbește cu mama ta, spune-i că te-ai săturat de discuții și certuri.

| Exilee a răspuns:

''Nu e vorba ca are 24 de ani ne intelegem f bine si in plus o zis ca ma asteapta cat e nevoie''
Ce nu facem noi barbatii pentru sex?
Te-ai interesat tu asa de bine despre situatia lui financiara, educationala etc? Dar sociala? Stii tu ca a luat bacalaureatul? ( ma refer din prima sesiune, nu din a doua)
Stiu ca esti la o varsta la care ai ''cazut'' prada hormonilor. Esti prizoniera propriilor tale sentimente. Lumea se uita acum dupa fizic mai mult, dar sa vezi ca dupa ce trece timpul nimeni nu o sa mai fie interesat de tine si probabil prietenii/ iubitii tai vor alerga dupa ''alta victima''.
La varsta ta: God, familie si prieteni (adevarati). Acestia sunt o comoara mai importanta.
Acorda mai multa importanta vietii, priveste latura frumusetii ei eterne si intampin-o cu bucurie.

| DeeaMarry a răspuns:

laughing.
Esti chiar amuzanta.
Ai idee cati copii se lupta cu cancere, nu au ce sa manance, sunt batuti zilnic etc. si supravietuiesc totusi?
Nu te lasa sa ai prieten pentru ca te crede imatura. Si pe buna dreptate, daca tu crezi ca prietenul ala al tau te iubeste si ca varsta nu conteaza. Pana si sora ta iti vrea binele, desi nu ai crede.
Stai linistita ca nu e toata lumea intoarsa impotriva ta. Iti vor binele cu totii, dar din pacate nu stiu cum sa abordeze probleme astfel incat sa iti dai seama in ce te-ai bagat.
Da dovada de maturitate si sunt sigura ca mama ta o sa aiba mai multa incredere in tine.

| tlaura a răspuns:

Tu 15, el 24, nici eu nu eram de acord cu relatia voastra laughing

| oBuburuză a răspuns:

Eu am 13 ani si am avut vreo 6-7 iubitii pana acum, daca tu ai 15 si el 24 crede-ma ca el isi doreste altceva de la tine el poate sa aiba gagici de varsta lui, gandeste-te putin, oricum nu ai cum sa o convingi pe maicata, stiu din experienta fiindca si maicamea e la fel si eu am stat pe ascuns cu toti adica ea habar nu are ce fac eu la scoala si eu am o proasta de sora care are 18 ani si ma scoate din sarite cand primesc eu un mesaj se baga ea ca curca chioara, in fine dar incearca sa intelegi ca unu de 24 de ani nu are ce sa faca cu una de 15 si dupa gandeste-te pentru el ca daca maicata afla si il denunta la politie sau poate te dezvirgineaza si afla maicata si il da tot asa la politie pentru coruptie de minori. Ai grija totusi, te pup si ai grija ce faci!

| stronzzo a răspuns (pentru oBuburuză):

Asta e o greseala oribila care o fac toate persoanele,banuesc ca daca ai o problema grava apelezi la un prieten,gresit!, te-ai gandit cine iti vrea binele cel mai mult?, Incearca sa ii zici mamei tale : mama daca imi neghezi tot ce vreau eu atunci ma obligi sa iti ascund unele probleme, atunci cred ca o sa iti dea sfaturi de fiecare data cand ai nevoie, si nu o sa te lase de capul tau. Aceste mici detalii care parintii le ocolesc poate conduce la o proasta educatie sau la probleme mult mai grave.

| Elena00100 a răspuns:

Nu te omora asta nu este o rezolvare.Incearca sa o atragi pe sora tade partea ta si incearca sa te intelegi bine cu mama ta, pana la urma ai 15 ani nici maicamea nu e de acord ea vrea de la 17 ani in sus sa am un prieten si o inteleg perfect dar nu e genu de pers care sa ma streseze.
Da intr-adevar varsta nu conteaza dar vezi tu el are 24 de ani iar tu nu esti nici majora totusi iti dai seama ca daca ar afla ai tai atunci nu te-ai mai lasa deloc sa iesi din casa.Alexandra intr-adevar poate te intelegi bine cu el dar gandeste-te ce s-ar intampla daca ar afla ai tai el ar face puscarie nu zic sava despartiti dar sa aveti grija pana cand mai cresti tu macar majora sa fii si poate atunci mama ta va fi de acord. succes :*

| stronzzo a răspuns:

Iao usor face bine maicata sora ta nu ca si ea a fost ca tinelaughing)in fine, sa ajung la punct, punem ca ala de 24 te vrajeste si din greseala una alta face-ti un ingeras, ce faci? intreaba-te ca o mama fi in locul ei, la 15 ani vin foarte multe arome care mai de care si daca cineva nu iti pune palma acum in fata mai tarziu o sa regreti si o sa dai vina pe parinti apoi un caz grav hueste vecini, o sa pari ne-responsabila fata de tine si de altii, in plus tu crezi ca cineva isi face o inpresie buna despre tine cand te vede cu 1 de 24 ani?,daca crezi ca esti destul de matura sa confrunti dificcultatea asta, chiamal pe el la maicata si zi sa ii zica ca vreti sa iesiti, o mama adevarata cred ca stie sa rezolve situatia, asta depinde si de el daca e barbat si are curaj, ce zici? aveti curaj? iti garantez ca daca e baiat destept si te merita la varsta asta o sa o convinga pe maicata.o zi frumoasa

| lllorenusssuumeu explică (pentru stronzzo):

Poi daca el are curaj, mai vine acasa la mine si maiii ii zice si lu maica mea dama ma cearta mama in fata lu`i nu vreau sa ma fac de rahat. sad. mama e plecata in Germania acum dar o sa` ii spun asta lui cand se intoarce mama.

| stronzzo a răspuns (pentru lllorenusssuumeu):

Incearca sa il bagi in familie, nu cred ca te faci de rahat,unde e iubire nu e loc de alt cv,asta inseamna ca nu il cunosti bine daca zici ca te faci de rahat,alfel nu vad un mod sa stai cu el, risca invatal daca nu stie ce sa zica, fa cum stii tu mai bine si nu plange in fata ei daca te cearta din contra bucurate si fa-o bucuroasa cu timpul va avea incredere, daca ii zici ce ai scris mai sus dai un sens de neresponsabilitate, si asa o sa te judece si la 20 ani, incearca sa ocolesti greselile facute de sora ta, poate de aia nu are incredere in tine

| Giada a răspuns:

Nu sinuciderea rezolva lucrurile.
Cauta sa vorbesti deschis cu mama ta, sa-i explice ca te deranjeaza ca se comporta asa cu tine, si sa-ti spuna si ea parerea ei. Ea stie ca ai un prieten de 4 de ani?
Ok, tu spui ca varsta nu conteaza, insa nu e chiar asa[la varsta ta] Daca ai avea 30 de ani si el 39 ar si altceva. Pentru ca sunteti maturi. Insa acum e prea devreme sa spui ca nu conteaza.
Mama ta vrea doar sa te protejeze, atat. Poate ca modul in care face asta e problema, insa nu toti stim sa reactionam in anumite situatii.
Sunt anumiti parinti care in loc sa discute cu copii lor, sa le explice anumite lucruri, sa-i asculte, il iau pe "N-ai voie" sau "Nu" in brate. Si gresesc mult prin asta.
De asta ti-am zis ca cea mai buna metoda este sa vorbesti deschis cu mama ta.
Fi puternicawinking Si atunci cand intr-adevar vei avea o problema[pentru ca asta nu e o problema.o problema ar fi sa nu mai ai mama, sau sa suferi de vreo boala]nu te mai gandi la sinucidere, ci cauta sa lupti. Viata e mult prea frumoasa, pentru a nu vrea s-o traiesti!winking
Bafta. :*

| lllorenusssuumeu explică (pentru Giada):

Mie frica ca daca o sa vorbesc cu ea daca ma bate sau daca ma zice la tata nu mai ma lasa chiar deloc afara mi-e frica sa fac asta sad sincer

| Giada a răspuns (pentru lllorenusssuumeu):

Pai hai sa o luam altfel atunci.
Vorbeste cu cineva de care esti mai apropiata si care ar putea sa vorbeasca cu mama ta[o matusa, bunica.]
Sau daca te simti mai apropiata de tatal tau, vorbeste cu el. happy
Nu cred ca ar avea cum sa te bata pentru asta, serios. Tu trebuie sa fii calma cu ea, sa-i spui ceva de genul"mama ai putin timp liber, pantru ca vreau sa vorbim si noi." Si sa incepi sa-i povestesti tot ce te doare.

| lllorenusssuumeu explică (pentru Giada):

Poi problema e ca parinti mamei au murit amd2 si parinti tatalui mai e doar bunica si pe ea nu o asculta tata sau mama ca am vorbit cu ea sa ii spuna sa ma lase sa merg la dansuri si le-a spus si nu m-a lasat sad, si n-am pe nimeni apropiat langa mine toti sunt departe doar la tel vb si nu pot sa ispun la tel e foarte complicat crying(

| Giada a răspuns (pentru lllorenusssuumeu):

Ca sa concluzionam asa....Parerea mea este ca ar trebui sa cauti s-o cunosti pe mama ta. Poti face asta doar deschizandu-te in fata ei, povestindu-i ce ti se intampla. happyAstfel ea va vedea daca esti sau nu matura.Iar daca constata ca esti poate ca va fi mai ingaduitoare cu tine.winking
O sa vezi ca pe masura ce cresti iti va parea rau ca nu ai fost mai deschisa cu mama ta, ca nu ai vorbit mai multe cu ea.Pentru ca daca faceai asta ai fi avut mai mult de castigat.
Daca te inchizi in tine si nu comunicati, nu o sa rezolvi lucrurile.
Nu cred ca ai tai sunt atat de severi incat sa nu poti purta o discutie cu ei. happy Iti vor doar binele, dupa cum am mai spus.
Iar legat de relatia ta:nu poti spune ca-l iubesti atat de mult.
Concentreaza-te pe lucrurile care cu adevarat conteaza la varsta ta:scoala
Stiu ca poate suna ca un sfat venit din partea unui parinte, dar gandeste-te:peste 15 ani nu vei mai putea sa te intorci la scoala si sa recuperezi timpul pierdut, dar relatii vei putea avea cate vrei.Si nu cred ca vrei sa muncesti pe un salariu mizer de 6 milioane, nu? Acum tu alegi ce vrei sa faci viata ta, asta a fost doar un sfat. happy
Te pup :* Si norocwinking

Si sper sa renunti la ideea cu sinuciderea, bine? :*

| RainbowColor a răspuns:

Baiatu ala nu vrea altceva de la tine decat sex. Nu te mai incurca cu d-astia, cunosc o tipa care a fost cu unu, l-a parasit si ala a taiat-o cu ciobul pe corp pana a bagat-o in spital. straight face. Nu stii ce se poate intampla. Mai bine cu unu de varsta ta sau sa fie doar cu 2-3 ani mai mare ca tine. Cat despre ai tai : Vorbeste cu sora ta, explica-i ca nu trebuie sa te controleze non-stop si incearca sa te imprietenesti cu ea, astfel incat sa nu te mai toarne lu` mica-ta.;]. Si eu am frate tot de 23 de ani si cand a aflat de mine ca fumez nu i-a spus nimic mamei pentru ca avem o relatie super buna.

| ParaschivM a răspuns:

Buna Alexa, da asa este varsta nu conteaza.gandeste din doua unghiuri,de o parte mama si sora ta si din cealalta parte iubitul tau,mama si sora ta vor sa te protejeze controlandu-te permanent, dar cu asta nu face nimic doar sa te indeparteze foarte mult de ele, ca u o sa incepi sa te racesti, inteleg ca sunt persoanele care nu vor sa inteleaga nimic, din unghiul cu prietenul tau nu are nici o importanta ca are 24 de ani dar fa o mica paranteza si gandeste-te ca tu la 15 ani esti cruda chiar daca te consideri matura el la 24 de ani vrea altceva vrea ceva serios poate o casnicie dar poate fii si un baiat serios care intr-adevar te iubeste si nu doreste nici o clipa sa te raneasca, cel mai bine, i-al pe iubitul tau intr-o zi de mana si mergi acasa la tine sa purtati toti o discutie.Nu uita niciodata totul are o solutie plus ca daca va iubiti luptati!