| anonim_4396 a întrebat:

Trec printr-o perioadă dificilă, mai exact printr-o despărțire după o relație de 4 ani și jumătate.
Nu știu cum să fac și cum să mă mai împart, parcă sunt obsedat de ea, deja a trecut o lună și jumătate de când totul s-a sfârșit și ma simt din ce în ce mai rău.
Încă locuim împreună deoarece suntem într-o țară străină și nu este atât de ușor de găsit o chirie, mai ales dacă vorbim de bani.
Așadar am convenit de comun acord să rămân în aceeași casă cu ea și fratele ei deoarece avem 3 camere și fiecare cu camera lui. Asta până în Martie anul viitor când îmi va expira contractul de muncă, cel mai probabil mă voi reîntoarce în România.
Nu mai suport, nu mai rezist, ma consumă totul din jurul meu, sunt un haos emoțional și mă afectează psihic. Nu am poftă de mâncare.
Ceea ce este cel mai dureros este faptul că ea a trecut foarte ușor peste, ceea ce mă duce la ideea faptului că eu am fost o povară pentru ea și că acum este descătușată, liberă.

A trecut atât de ușor în sensul că și-a schimbat total stilul de viață, s-a apucat de sport, iese la întâlniri cu mulți bărbați, vorbește cu foarte mulți bărbați pe Facebook și în principal caută atenția altora. În timp ce eu stau cuminte în locul meu și îmi ling rănile care par că nu se vor mai închide vreodată.
Plâng, sufăr, mă doare atât de tare încât fel și fel de gânduri îmi umbresc rațiunea.

Îmi este foarte greu pentru că fiind în Germania nu am prieteni, ea era singurul meu confident. Nu am cu cine să vorbesc și ma simt atât de singur. Doar cu mama mea vorbesc la telefon zilnic și-mi mai alină din durere exact cum făcea când eram mic și aveam o julitură de la joacă.

De ce mă doare atât de tare, de ce ea a trecut atât de repede peste și eu nu. De ce?!
Mă uit la ea de multe ori cât de frumoasă este și în ce fel se pregătește pentru alt bărbat și ma sfâșie pe interior. Ca o rană deschisă ce parcă nici timpul nu o poate vindeca.
În ce fel se încuie în cameră și râde chicotește cu alte persoane la telefon. Nu vreau să înțelegeți greșit, nu-i bat la ușă nici măcar nu mă duc la ea de teamă că le va înțelege aiurea, pentru că mi-a spus clar și răspicat că ceea ce a fost între noi s-a terminat. La cât de tâmpit am fost mereu, am facut "o virgulă" de fiecare dată când s-a pus punct, dar acum totul e definitiv.

Mai am 3 zile de muncă și voi intra în concediu, voi pleca acasă să îmi văd familia sperând că golul din inima mea se va umple măcar o bucățică fie ea cât de mică și voi avea puterea să zâmbesc.

Da, sunt obsedat de ea, deși nu-i arăt asta, pentru că toate semnalele ei îmi spun să ma opresc și asta am și făcut, nu o agasez, nu o terorizez și efectiv o las să fie fericită, pentru că dacă fericirea ei este fără mine, atunci nu am nici o putere. Nu știu sigur, dar pare îndrăgostită de altcineva, dar eu nu fac decât să stau în cămaruța mea, cuminte. Mi-a spus că nu are sens să lupt pentru ea și mi-a spus de nenumărate ori să mă opresc. Asta la începutul despărțirii când zilnic îi aduceam flori și făceam anumite gesturi cretine, pe care au înfuriat-o.
Nu are sens să mai vorbesc despre relația mea cu ea și de ce s-a ajuns în pasul ăsta, tot ce vreau e un răspuns la felul în care se comportă ea.
De ce?!?!?!?!?! De ce, așa?
De ce m-a aruncat ca pe un sac de gunoi nereciclabil. De ce sentimentele ei față de mine au murit deodată? Tot ce am în suflet sunt multe cioburi și întrebări, fără răspuns. Am 25 de ani și ea are 29.

De ce tremur când o văd, de ce am rămas îndrăgostit de ea? Habar nu am ce să fac, dar știu că trebuie să îi dau drumul să plece. Îmi pare rău ca am scris atât de mult și dacă ați avut răbdare să citiți tot până la final, vă mulțumesc.
Poate un cuvânt, o vorbă, un duș rece îmi va face mult mai bine. Cert este că mintea mea tâmpită se gândește numai la ea, iar inima mea consideră că ea este perechea ei. Ea a fost universul în care eu levitam și-mi găseam un sens. Ea a fost reperul fericirii mele. Sufăr și nu-mi este rușine să o spun, da plâng și nu-mi este frică să recunosc, căci iubesc, iubesc cu adevărat! Iubesc o femeie ce nu mai simte nimic pentru mine. Iubesc o femeie ce-și vede viața fără mine, deoarece eu nu am loc acolo, sunt conștient de foarte multe lucruri, dar un singur lucru nu-l înțeleg. De ce mă sting... în fine atât am avut de spus, deja este o întreagă nuvelă expusă de către mine. Vă mulțumesc pentru viitoarele răspunsuri și pentru răbdare. O zi frumoasă, tuturor.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi e normal că nu poți trece peste din moment ce ești în aceeași casă și o vezi zilnic. Ca să uiți pe cineva trebuie în primul rând să rupi orice fel de contact și să-l vezi cât mai puțin posibil măcar până trece flacăra momentului. Până nu pleci din același mediu cu ea n-o să ai nicio șansă să treci peste.

| Mosotti a răspuns:

Nu e nimic ca ai scris, am citit tot f atent. Pai e simplu, de ce? Nu te iubeste, daca te-a iubit, i-a trecut, daca nu, nu te-a iubit niciodata si a stat cu tine poate ca nu avea pe cineva mai bun. Daca tu mori dupa ea, nu privi totul prin prisma ta, ea nu gandeste ca tine. Nu stiu ce ai casunat asa pe ea, las-o naiba, cauta alta ca sunt femei garla. Stiu f bine ca nu depinde de tine ce simti, eu zic asa aiurea de fapt sa o lasi, dar aia este, trebuie cumva sa-ti treaca, poate face rau si ca tot o vezi acolo, ar trebui sa nu mai stai acolo cumva! Si asta intretine suferinta ca tot o vezi, si ca vb cu altii. Odata ce nu o mai vezi, poate se duce chestia asta. Normal ca ai enervat-o cu ce gesturi faceai dupa despartire, daca vezi ca omu nu te mai vrea, insisti asa in prostie? Ce naiba! Eu respect si iubesc un om care merita, cand nu mai merita, cum sa mai iubesc un asemenea om? Eu cel putin nu am avut problema sa mor dupa una in orice conditii, alta la rand.

| FreddieM a răspuns:

Dramatica povestea ta.Ce sa-ti spun, esti unul printre milioane care au trait situatii similare, eu inclus. Nu fac analize inutile, ai cerut suport moral nu critici. E clar ca lumina zilei ca nu e dansa cea destinata tie, iar faptul ca esti mereu in preajma ei e tortura curata. Stiu ca nu e usor dar va trebui sa-ti muti cuibul urgent cand vii inapoi, ar fi deja o manevra necesara spre calea vindecarii. Concentreaza-te pe serviciu, altfel iti vei deteriora viata si pe plan profesional. Am avut o experienta similara cum iti spuneam, dar realizand ca nu e ea cea destinata am rupt urgent relatia dar am supravietuit.Pare imposibil stiu, dar vei reusi. Iti urez multa concentrare, rabdare si putere in suflet. O zi buna.

| Denisa0954 a răspuns:

În primul rând, conteaza care a fost motivul despărțirii pentru a înțelege de ce ea se comporta asa. Te simti asa cum ai spus, din cauza ca mereu o vezi. Ea practic a trecut peste pentru ca se vede cu diferite persoane, deci nu are timp sa se gândească la fosta voastră relație. Tu, pe de altă parte, asa cum ai si spus, stai mereu închis în camera, automat gândurile te inundă si te face sa te simti in toate felurile. Probabil plecarea ta acasa te va face sa te simti mai bine, pentru ca te vei concetra pe altceva, vei fi intr-un alt mediu, dar cand te vei intoarce totul va fi din nou la fel pentru tine. Ceea ce nu e bine, pentru ca rămâi ancorat în aceeași problemă fără vreo cale de scăpare. Parerea mea, ca sa treci mai usor peste, ar fi sa faci cumva si sa te rupi cu totul de acel mediu.
In rest, chiar imi pare rau, nu vreau sa ma gandesc prin ce treci pentru ca ma pun in locul tau Si probabil la fel ar fi viata si pentru mine dacă nu aș mai fi cu iubitul meu.
Oricum, izolarea nu e o rezolvare, incearca pe cat posibil sa nu mai fii in preajma ei, decât sa stai in camera mai bine du te intr-un parc, nu ti face bine ca o vezi mereu, asa cum spui tu, fericita fără tine. Dacă ai conștientizat motivul despărțirii, următorul pas este sa accepti lucrul asta, apoi totul usor usor va veni de la sine. Esti tanar, ai 25 de ani, toata viata înainte. Lasă oamenii sa te cunoasca, cunoaște si tu oameni noi, gaseste ti ocupatii care să te facă să nu te mai gândesti la situație, daca este nevoie apelează si la un psiholog. Fa orice, numai sa te faca sa te simti mai ok. Gândește te la faptul că sunt oameni care s au despărțit dupa 10 ani de căsnicie, aveau si copii, si totusi si au găsit fericirea din nou, Si ei au iubit, Si ei au suferit, dar au trecut peste. Tu de ce nu ai putea?

| kaTTsu a răspuns (pentru Denisa0954):

Îți mulțumesc pentru răspuns, îmi e foarte greu și faza cu ieșirile prin parc sau mai știu eu unde, că tot acolo ma gândesc, nu am pe nimeni aici alături de care să vorbesc, ea a fost unicul meu confident într-o țară străină. Am rămas efectiv ancorat și obsedat de ea și sufăr în prostia mea în continuare. Știu că trebuie să plec de aici, am facut oarecare demersuri în acest sens, acum nu-mi rămâne decât să aștept. E foarte greu să-ți găsești o chirie într-un oraș din Germania, mai ales să fie apropiat locului meu de muncă. Încă o dată, îți mulțumesc tare mult pentru răspuns, poate tu nu-ți dai seama, dar fiecare cuvânt din partea oricui e ca și un pansament pentru rănile mele. Mulțumesc!

| qwertpro a răspuns:

Salut,imi pare rau sa aud ca treci printr-o astfel de perioada.Inteleg ca iti este greu acum, caci cand o persoana atat de apropiata pleaca din viata noastra e si normal sa ne simtim urat.Suferi acum nu doar din cauza ca esti "atasat" de ea, dar mai ales din cauza ca traiesti mereu in trecut. Faptul ca te gandesti mereu la ceea ce a fost candva intre voi, ca incerci sa reinvii in mintea ta amintirile frumoase cu ea care s-au terminat te fac sa suferi atat de mult.Nu mai trai mereu in trecut, iti faci doar rau astfel si nu rezolvi nimic.Nu mai poti reintoarce acele amintiri, nu le mai poti retrai, ce a fost a fost si asta e.Trecutul trebuie inteles,analizat si invatat,dar nu retrait iar si iar,care e rostul daca ai fost deja acolo si stii cu ce s-a terminat? In viata totul e trecator,totul se termina la un moment dat, si ce e frumos si ce e rau, nimic nu e vesnic, nici macar iubirea de multe ori, si accepta acest lucru ca pe ceva normal.Nu toate persoanele ne raman mereu alaturi,unele trec pe langa viata noastra doar ca sa ne ofere o lectie,si odata ce ne-o ofera dispar din ea. Daca iubirea s-a termina asta inseamna ca ea nici nu a existat cu adevarat. Faptul ca ea a trecut atat de usor peste despartire arata ca ea nu a luat aceasta decizie acum,ci a luat decizia de a va desparti mai de mult,si abia acum cand era gata sa te dea afara din viata ei,a hotarat sa-i puna punct. Daca ea nu te mai vrea in viata ei,atunci nu poti face nimic in privinta asta,vei cheltui doar energie si timp incercand sa intorci t otul.E normal acum sa suferi,orice inceput e greu,mereu asa a fost si va fi, mai ales daca e un inceput fortat pe care nu ni l-am dorit, dar asa e viata, cand e mai dura, cand e mai frumoasa.Cu timpul accepti noua ta viata, uiti de persoanele din trecut si suferinta trece.Nu cred ca e bine sa mai locuiesti cu ea in aceeasi casa, vei suferi de fiecare data cand o vei vedea.Cel mai bine ar fi sa te muti la o noua chirie.Problema ta e ca erai atat de atasat de ea incat ti-ai pus toata viata in mainile ei,de aceea nu ai acum prieteni sau alte ocupatii. Daca in viata ta tot a aparut o schimbare,atunci de ce nu o duci pana la capat? Fa-ti prieteni noi,cunoaste noi persoane, gaseste noi ocupatii, lasa viata ta veche in trecut. Poti de asemenea sa pleci la parinti, ei te vor ajuta mult, si cand vei reveni vei avea noi forte.Fii tare,totul se termina la un moment dat,inclusiv si suferinta,iar asa cum dupa iarna vine primvara,asa si viata ta va capata fericire.Pur si simplu inca nu ai gasit persoana care sa iti fie alaturi o viata intreaga, dar soarta a pregatit pentru tine o astfel de persoana, doar ca inca nu o cunosti, insa fii sigur ca o vei cunoaste, toate la momentul potrivit.

| Monyyyyy a răspuns:

Salut.Imi pare extrem de rau pentru toată durerea pe care o înfrunți.Am sa îți spun părerea mea despre acest subiect.Eu cred, mai ales ca era mai mare ca tine, este posibil sa fi profitat de tine și acum când vede ca și-a atins scopul te-a părăsit și iese cu bărbați maturi sau stiu eu care o distrează.Am putea vorbi in privat ca sa imi poți spune mai multe ca sa înțeleg mai bine situația.Sa imi dau seama ce tip de persoana era ea.Suferi deoarece ai iubit-o și probabil ai făcut totul pentru ea.Asa e dragostea pentru unii. Unul suferă altul petrece. Daca vrei trimite-mi mesaj in privat și povestește-mi amănunțit care era relația voastră înainte de despărțire, sigur a dat ceva semne și nu ai observat. Numa bine și sa te aibă Domnul in paza ❤️

| M1989 a răspuns:

Faptu ca inca locuiti in aceeasi casa te va afecta mai mult. Incearca sa ramai in Romania cand vi in tara. Nu te mai intoarce la ea. Stiu ca iti este greu, cunosc sentimentul. Dar cum ai spus si tu ca ea pare mai fericita in postura asta. Acum gandeste pozitiv. Nu a fost sa fie pentru tine.

| kaTTsu a răspuns (pentru M1989):

Nu am cum să rămân în România, am un contract ce trebuie respectat și dacă îl rup trebuie să-mi soluționez fiecare act în parte, deoarece nu poți pleca așa peste noapte dintr-o țară străină în care ai trăit în ultimii ani de zile. Sunt multe demersuri ce trebuiesc făcute, dar dacă nu voi găsi un loc unde să mă mut, voi veni înapoi în România, nu are niciun sens să mă chinui pe aici, sperăm să fie bine. Mulțumesc pentru răspuns! O zi frumoasă!

| EvelinaAndreea123456 a răspuns:

Stiu cum e sa suferi pentru ca am trecut prin asta, dar mi-am revenit si nu este chiar usor, depinde de fiecare persoana.Depinde din ce motiv s-a ajuns aici, cine a gresit. Daca vezi ca nu te mai vrea nu o poti obliga sa stea cu tine, iesi cu alte femei si fa alte activitati, nu îi arata ca te doare, pentru ca ii dai mai multa satisfactie si te va răni mai tare.Arata-i ca esti un barbat puternic si ai trecut peste,daca stai asa si jelesti dupa o femeie nu rezolvi nimic, iesi cu baieti, intalneste-te cu femei si nu sta inchis in casa. Daca te vede ca suferi, ii dai mai multa putere sa te raneasca, iti zic asta din propria experienta.Trebuia sa ai ambitie sa alungi gandurile rele din viata ta.Asa am trecut si eu printr-o despartire pana cand am prins ambitie si am zis stop nu mai sufar, trebuie sa imi traiesc viata si incetul cu incetul am reusit si sunt mai bine.Pe viitor sa nu mai pui suflet in relatii niciodata, lectia asta am invatat-o eu si mi-e bine acum.
Mult succes!

| kaTTsu a răspuns (pentru EvelinaAndreea123456):

Iti mulțumesc foarte mult pentru că ți-ai rupt din timpul tău să-mi dai un sfat constructiv. Și-mi pare rău ca nu am apucat să-ți răspund, tocmai ce am ajuns de la muncă. Da, ai dreptate, viața nu se oprește aici, trebuie trăită!

| M1989 a răspuns (pentru EvelinaAndreea123456):

Hmmmm. Daca nu o sa mai pui suflet intr-o viitoare relatie nu o sa fie ceva constructiv pe viitor, si iti spun si eu din propia experienta ca nu poti fi un robot. Cu toti odata si odata am trecut prin despartire, dezamagirea de partenerul de langa noi. Eu cand am pus capat unei relatii toxice dupa 5 ani, nu am putut sa mai ma apropii de alta femeie timp de cateva luni bune. Sufeream ca un caine in lant. Dar era mai bine asa pentru noi. Ea in timp ce era cu mine de 5 ani am aflat ca mai era intr-o relatie cu un tip de 1 an si ceva. Ce era sa fac cat sa ajungem la un numitor comun despartirea. Si tu draga EvelinaAndreea cand il vei gasi pe el alesul sufletului tau ai sa te daruiesti si cu cea mai mica particica a gandului. Asa am zis si eu ca si tine, ca nu mai ma implic sentimental, dar nu poti fi cu cineva fara sa ai nici macar un sentiment.

| MadalinaV95 a răspuns:

Sincera sa fiu ar trebui sa ii marturisesti ce ai scris aici, sa ii spui ca iti pare rau daca ai suparat-o cu ceva si ca te simti foarte singur si ratacit fara ea.Nu stiu ce sa zic daca ar trebui sau nu sa insisti cu ideea asta pentru ca fiecare fata e diferita. Poate nu este afectata pentru ca avea alt barbat dar nu e vina ta.Am auzit de foarte multe ori cazuri asemanatoare si cred ar trebui sa treci peste chiar daca relatia voastra a fost una lunga si frumoasa.Eu zic ca ar trebui sa ii incerci sa uiti de ea pentru ca gandul ca e cu altcineva te va distruge. Daca vrei sa termini cu ea poti sa ii lasi un bilet sau o inregistrare cu melodia Fake love de la BTS dar iti recomand sa scrii/canti versiunea in engleza pentru ca sunt sigura ca nu stii coreeana.Versiunea in engleza o gasesti pe Youtube iar cover-ul e facut de o fata talentata Ysabelle.Stiu ca va fi greu sa gasesti pe altcineva dar iti urez succes
Sper ca te-am ajutat si imi pare rau pentru despartire