| anonim_4396 a întrebat:

Bună,trec printr-o situatie dificilă si sper ca ma puteti ajuta cu niște sfaturi.
Sotia mea la lasat pe fiul nostru in grija unei persoane din famile si s-a dus sa se întâlnească cu un alt bărbat(aici vreau sa mentionez ca eu eram plecat din tara pentru o saptamana).
Am sunat-o si i sa activat telefonul in geantă, am ascultat vreo 5 ninute discutiile dintre cei doi si am înregistrat tot pe telefon.
In aceiasi zi am sunat-o din nou si am intrebat-o daca se vede cu cineva la care mi-a raspuns categoric nu.
In momentul in care i-am trimis inregistrarea a recunoscut ca m-a mintit si ca s-a vazut cu un alt barbat dar nu vrea sa-mi zica cu cine, stiu doar ca e un fost coleg de facultate si ai stiu prenumele din integistrare.
In cazul divortului inregistrarea este considerata proba pentru a castiga custodia copilului?
Iar cu privire la ea nu stiu ce sa fac ma doare ca m-a mintit.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt sanse mari ca inregistrarea sa fie luata in considerare ca proba la divort, insa nu are absolut nici o relevanta la stabilirea custodiei. Se considera ca un sot bun nu este neaparat un parinte bun si invers.
In plus, desi in teorie cei doi parinti au sanse egale, in practica majoritatea covarsitoare a sentintelor sunt in favoarea mamei.

| Freya1 a răspuns:

Da ar putea fi.In primul rand este un motiv bun de divort si in al doilea rand posibil sa o considere mama imorala daca si-a lasat copilul acasa in grija alcuiva si a plecat la intalnire ia find si casatorita.O sa primiti probabil custodie comuna dar cu domiciliul la tine

| minrest a răspuns:

Nu conteaza pentru obtinerea custodiei, poate ai insa norocul sa nu vrea ea custodia, avand in vedere ca o sa primeasca vizite multe dupa despartire. Multe si prelungite. Eu as zice sa divortezi. Ce casatorie mai e aia.

| HazelEyes77 a răspuns:

E o problema spinoasa...Stiu ca e greu in momentele astea sa gandesti limpede si sa iei decizii cu calm dar trebuie sa ta gandesti bine la ce o sa faci in continuare. E un copil la mijloc si stii ca el e cel care va avea cel mai mult de suferit din toata treaba asta. C hiar daca te doare trebuie s o confrunti pe sotia ta. Daca si ea isi doreste divortul, pana unde s-a ajuns in relatia cu barbatul respectiv care e solutia cea mai buna cu privire la copil etc. Puneti in balanta totul si ganditi va bine la ce urmeaza sa faceti. Sunteti 2 oameni maturi care pot sa gandeasca la rece fara sa se ajunga la chestii urate, reprosuri, certuri care sigur il vor afecta pe cel mic. Numai voi stiti cel mai bine ce va dorit i. Nu mi pot eu permite sa mi dau cu parerea daca e mai bine sa va impacati sau sa va despartiti, voi stiti cel mai bine. Insa cred ca tii la ea si esti ranit de comportamentul ei. In ceea ce priveste inregistrarea eu cred ca o poti folosi pentru a demonstra neglijenta ei fata de copil. Copilul are nevoie de prezenta ambilor parinti in viata lui chiar daca sunt separati, deci luati in calcul binele si interesul copilului. Numai bine.

| Ragnarlodbrok a răspuns (pentru HazelEyes77):

Ea s-a intalnit cu in fost coleg de facultate, a fost prima lor intalnire si nu sa ajuns sa intre cu ala in pat.
Ei acum ai pare rau si si-a cerut iertare.
Eu ma simt ranit si ma doare faput ca m-a mintit.
Vreau sa-mi salvez casnicia si imi iubesc nevasta si copilul.sunt dispus sa iert totul dar cicatricea neincrederii ramane.Cum pot sa trec peste asta?

| HazelEyes77 a răspuns (pentru Ragnarlodbrok):

Asta asa e cand iti pierzi increderea e mai greu dar, poate, cu timpul se remediaza si asta. Daca vrei cu adevarat sa faci toate eforturile sa mearga casnicia. Treaba asta e valabila si in cazul ei.

| kandaraki a răspuns:

Nu e considerata proba video dovada, slabe sanse!

Răspuns utilizator avertizat
| cyupaku a răspuns:

Lasa ca nici tu nu esti usa de biserica

| Cocalaru1997 a răspuns:

E o proba audio si da se ia in considerare in judecata pe langa asta poate fi scoasa din drepturile de mama si sa ii plateasca si pensie alimentara imi pare rau pentru pierderea dvs.