| denisaromina25 a întrebat:

Buna tuturor.
Am, din punctul meu de vedere, o problema.De cand a inceput scoala parintii mei sunt plecati in Germania si eu m-am mutat la matusa mea ceea ce nu imi displace,mi-am dorit asta mereu doar ca...

va voi spune viata mea de la inceput ca sa se inteleaga despre ce e vorba.

Mama mea e din Nadlac si tatal meu e din Botosani,s-au cunoscut in Arad cand tatal meu era acolo ca sa munceasca (nu stiu ce cauta mama in Arad sau cum s-au cunoscut, dar ce stiu din spusele matusii mele adica una din surorile mamei mele e ca tata, dupa ce s-a despartit de fosta sa sotie, a pus un anunt in ziar ca e singur si isi cauta partenera iar mama s-a dus sa il cunoasca )si s-au placut dar mama nu stia defectul tatalui meu adica era dependent de alcool si credeti-ma ca face foarte urat la betie!
Tata a batut-o rau de tot pe mama si ea s-a hotarat sa plece pe ascuns inapoi in Nadlac si asa a si facut dar tata a mers dupa ea si la casa bunicilor mei care nu mai sunt de vreo 30 de ani, m-au "facut" pe mine.
Mama l-a crezut pe tata ca se va schimba, ceea ce a fost o mare greseala si s-a intors in Arad.
Au trecut cele 9 luni si m-am nascut eu (25.07.2006,ca sa stiti si cati ani am eu) dar inainte de asta tata era beat rau si a pus-o pe mama sa curete la animale si eu m-am grabit "afara "chiar atunci, dar tata nu a crezut-o pe mama careia spus ca va naste si in schimb a batut-o, dar vazand ca spune adevarul a chemat salvarea. Ei mergand 2 strazi pana la ambulanta ca nu cumva tata sa se faca de ras cu mama care era pe punctul de a ma naste,iar la spital tata nu m-a recunoscut ca fiind fiica lui fiindca era beat si eu aveam ochii mamei,nu ai lui.Dar,in fine,s-a rezolvat.
Au trecut cateva zile de la nasterea mea si tata a batut-o pe mama de i-a umflat fata, mama nevoita sa plece iar. Ajunsa la magazinul unde lucreaza sora ei (una din ele ) aceasta nu a recunoscut-o deloc, atat era de vanata la fata! Tata din nou a venit dupa ea, convingand-o de schimbarea lui...Mama,ca sa ma protejeze de el m-a lasat in grija matusii mele (sora ei cea mare, pe care inca o mai strig mama fiindca o iubesc enorm)care m-a crescut de la 3luni la vreo 6-7 ani cand mama m-a luat acasa in Arad (sa nu intelegeti gresit, mama ma vizita cand putea impreuna cu tata si trimitea bani ca sa ma creasca ).
Am inceput scoala si calvarul!
In clasele 1-4 tata ma batea la fiecare greseala facuta (imi amintesc ca in clasa a 2 a aveam la mate tema cu niste libelule si,na,aveam intr-un chenar niste libelule si aveam o problema gen din X libelule scade N,cate libelule ti-au ramas, deseneaza-le,)si ma punea sa fac exact libelula ca in imagine, daca ati sti cata bataie am mancat eu in clasele mici, vai-vai!
In clasa a 3a mama a fugit de la munca, a venit dupa mine la scoala si am plecat in Nadlac, unde nu am stat mai mult de 2 saptamani ca a venit tata.
Iar mama in anii in care nu am fost in Arad era acuzata ca l-a inselat pe tata si era batuta mai mereu iar cand am inceput scoala mama era nevoita sa ma lase mai ales iarna in frig afara fiindca ea trebuia sa faca... cu tata si ei bine nu puteam sta acolo.
Si la faza cu inselatul,tata a inselat-o pe mama cu sora prietenului sau chiar in casa noastra cand mama era plecata in piata sa munceasca si tata lenevea acasa...iar eu am trecut prin multe batai la fel ca mama si amenintari.
Tatal meu este un om foarte violent. Odata a venit beat si a dus-o pe mama afara si i-a propus sa faca sex chiar acolo si ea nu a vrut sau nu stiu ce s-a intamplat ca am auzit-o pe mama tipand, se deschide usa si mama intra in baie plina de sange pe mana (era vena sparta de la mana )si tata urla la mine sa ii aduc otet si a dat-o pe mama cu otet pe mana,i l-a varsat direct pe rana, imi venea sa il omor pe omul asta caruia imi e scarba sa ii spun tata! A dus-o pe mama pe hol (AFARA) si m-a pus sa ii aduc apa, lapte si ma tot batea de fiecare data cand treceam pe langa el si mama mi-a zis sa nu ii mai aduc nimic fiindca avea destul in pahar si tata tot imi zicea sa ii saduc mamei alea sau alea si i-am raspuns ca are si a apucat in maini tot ce a avut la indemana si a aruncat in mine ca intr-un caine si imi amintesc ca intr-o punga aveam un cantar vechi pe care mi l-a aruncat fix in cap.
Odata am fugit de acasa in clasa a5a de frica sa nu merg acasa deoarece mi se stricase telefonul, am fost gasita de politie iar o femeie de la protectia copilului mi-a spus ca daca voi fi binevoitoare sa merg acasa promite ca ma va vizita,vazand cum se va comporta tata cu mine,eu povestindu-i doamnei ce mi se intampla,dar dupa un an nu a venit nimeni.
In februarie,mama a fugit de acasa cu mine de acasa si am venit in Nadlac,stand cu verisorii mei in casa in care am crescut ani de zile si m-am transferat aici la scoala.
Cel mai bun lucru din viata mea am toata familia aici!
Dar... tata a venit dupa mama si a convins-o iar sa plece,dar eu am ramas aici semestrul acela ca sa imi termin anul iar in luna iunie, dupa terminarea scolii, ma suna mama si imi spune ""impacheteaza-te, vii acasa ""..cand am auzit cuvintele astea a fost de parca toata lume mea s-ar fi prabusit, la propriu si am inceput sa plang, am sunat-o pe matusa mea sa ii spun sa o sune pe mama ca sa ma salveze ea de a pleca dar nu a putut.
Ma suna mama peste 5 minute si imi spune ca trebuie astfel ei 2 vor muri..am acceptat insa cu greu,plangand tot drumul...

Am ajuns acasa si mama mi-a spus pe ascuns ce s-a intamplat de fapt in lunile in care eu nu am fost acasa :
A batut-o in fiecare zi si tata bea mereu, a pus un lacat la camera lor,pune biroul in usa si dormea cu cheile si telefonul ei sub perna.
O tinea in camera ca sa faca sex mama cu el si o tinea incuiata pe timpul zilei.

Am fost socata cand am auzit aceste lucruri.
Tata,ca sa o castige pe mama inapoi a mintit-o ca vinde acea casa si ne vom muta in Nadlac dar de fiecare data cand suna cineva pentru anunt spunea ca nu mai e de vanzare!
Iar eu,cand am fost intrebata de tata la sfarsitul vacantei mari unde vreau la scoala i-am spus ca vreau in Nadlac,fiindca nu mai voiam in Arad deoarece acolo era oribil la scoala fiindca toti ma batjocoreau si ma injurau, dar a fost o greseala sa fiu sincera fiindca dupa asta tata a inceput sa bea si sa ma injure si sa imi doreasca moartea, chiar imi spunea "'..SA TE MANANCE TOATE BOLILE SI CANCERUL SI SIDA."
iar a 2a zi ne-am dus la vechea mea scoala ca sa ma inscrie inapoi.
Doar ca,trebuia sa mergem in Nadlac la vechea scoala ca a ne dea aprobare, dar nu ne-am dus.

Intr-o noapte, mama ma trezeste si imi propune sa plecam si eu am fost de acord,(tata facea baie).Am ajuns dupa o ora in Nadlac, unde verii mei erau trezi asteptandu-ma! VIATA MEA ERA Fericita din nou!
Pana cand.
Tata vine iar dupa mama si dupa 2 saptamani de stat la hotel si de facut planuri cu mama (care nu s-a invatat minte) au mers in Germania, unde sunt si acum. Dar inainte tata mi-a dat telefonul lui fiindca eu vorbesc de pe tableta cumparata de mine din banii de bursa si in telefonul sau am gasit mesaje trimise de persoane interesate de casa iar tata le trimitea mesaje inapoi ca nu e de vanzare, spunanad ca eu fac costuri si ca trimit mesaje, batandu-ma pentru cheful lui! Dar frica mea cea mare e ca totul sa fie bine deoarece tata m-a mintit (cred)spunandu-mi ca telefonul mamei mele nu mai functioneaza iar pentru a-l baga in noul sau telefon a trebuit sa taie cartela ca sa incapa dar eu stiu cum arata cartela mamei si stiu ca nu trebuia taiata dar asta ma ingrijoreaza enorm!

Iar acum intrebarea mea :

Toata povestea asta ma va afecta in viitor?
Cum pot sa il fac pe tata sa o lase pe mama in pace?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti prea mica si ma gandesc sa nu te supar dar se pare ca mama ta este masochista, daca a rabdat atata de la tatal tau si nu l-a parasit pana acum.
Ar fi bine sa te adresezi protectiei copilului din judetul tau si acestia pot sa ia masurile necesare pentru a te scoate de sub tirania tatalui.

| denisaromina25 explică (pentru Ioandelasal):

Mama nu la parasit pe tata frica deoarece el o ameninta ca o omoara daca mai pleaca si pe mine ma taie in doua ca sa aiba fiecare o parte din mine!

| Bariel a răspuns (pentru denisaromina25):

Asta e caz penal! Trebuie anuntata cat m ai repede politia, ati explicat ceea ce se intampla matusii si verisoriilor tai? Nu ar trebui sa va fie frica, poti sa filmezi pe de ascuns un episod de genul ca sa ai dovezi la politie

| denisaromina25 explică (pentru Bariel):

Toata familia mea stie

| Ioandelasal a răspuns (pentru denisaromina25):

Mama ta sa-i faca plangere penala, atat pentru amenintare, cat si pentru lovire, sunt 2 infractiuni si poate fi condamnat pentru ambele. De asemenea poate sa solicite un ordin de protectie, conform L.217/2003, pentru prevenirea si combaterea violenţei domestice, republicată în 2014, cu md. si compl. ulterioare.

| Andreeush a răspuns:

Cu frica nu rezolvi nimic, mama ta e cea care trebuie să îl părăsească.
De ce să nu vă mutați într-un oraș unde să nu vină după voi?
Spune-i mamei tale că nu mai poți să trăiești în astfel de condiții, că trebuie să revină la realitate, asta nu e viață.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Marbea a răspuns:

Doamne mai fata ce viata ai! Mama ta a gresit foarte mult iar tu suferi, de la prima bataie trebuia sa te ia si sa plecati undeva unde el sa nu stie. Dar asa sunt unele mame sacrifica viata copiilor lor pentru niste animale, oricat de frica i-ar fi de el puteati sa va ascundeti, sa plecati fara sa stie unde, nici numar de telefon, nimic. Dati-o dracului de casa, viata valoreaza mai mult decat o amarata de casa.

| shu7e a răspuns:

Nu mai stiu exact cum functioneaza legislatia in Romania.
Daca as fi in locul tau as face eu plangere la politie. Sau m-as sfatui cu un politist, cu cineva de la protectia copilului sau telefonul copilului (daca nu vrei sa risti sa fii luata de langa ai tai chiar daca mediul e asa toxic poate ar fi bine sa o faci sub anonimat. ei nu te pot obliga sa le spui cine esti si unde stai).
Mare pacat ce se intampla cu voi. Esti prea mica insa imi vin in minte tot felul de "prostii". La mine de exemplu cand a fost cazul de ceva urat (nici ppomeneala de ce e in cazul tau) i-am zis: fa ce vrei acum si aici caci de azi inainte nu mai iesi din casa fara sa ti-o ard. Imi era insa tata vitreg si stia anturajul meu de atunci+ fiind baiat si la o varsta mai mare.
Mergi si vorbeste cu un specialist, e cel mai sanatos.