| Anonima2o2o a întrebat:

Bună tuturor! Am nevoie de un sfat. Am aproape 21 de ani. De un an sunt căsătorită. Soțul meu este mai mare decât mine cu 15 ani, vârsta nu este o problema. De fel el este o fire mai autoritara nu ii place când este contrazis sau când eu am dreptate, el trebuie sa aibă dreptate mereu, dacă îl contrazic sau ii spun ca ceva este greșit spune ca nu îl respect, ca femeia trebuie sa tacă fiindcă este femeie. Îl iubesc mult și știu ca și el ma iubește, nu ma înșală sunt sigura de asta. Problema este ca după ce ne-am căsătorit el s-a schimbat total fata de mine. Se enervează din orice pe mine, îmi vorbește urat, ma jignește, ba chiar ma lovește când este băut și i se pare câte ceva. Acum o săptămână a băut si când a venit de la munca m-a lovit și mi-a spus ca ma arunca de la etaj ca să ma sperie, m-a jignit foarte urat și mi-a spus sa îmi iau bagajele și sa plec. A doua zi a spus ca a făcut-o la bautură ca era foarte obosit și nervos de la munca și ca ii pare rău. De atunci se comporta foarte frumos. Problema este ca eu fiind supărată le-am spus părinților mei și fraților iar aceștia mi-au spus sa aleg între ei și el. Nu știu ce sa fac, eu il iubesc foarte mult dar câteodată ma face sa cred ca nu o sa se schimbe. Nu pot alege între soțul meu și mama și frații mei, nu știu ce sa fac. Ei spun ca sunt într-o relație toxica. Lui nu prea ii convine când vorbesc cu familia mea la telefon și m-am distanțat foarte mult de ei din cauza asta. Sora lui spune sa îl las ca nu ma merita și ca îmi irosesc viata. Dar ce sa fac? Nu pot sa dorm și sa mănânc de câteva zile cu gândul ca trebuie sa ma despart de el fiindcă îl iubesc dar familia mea spune ca asa este cel mai bine pentru mine pentru ca el nu îmi aduce nimic bun doar lacrimi, eu am vrut sa divorțez în urma cu câteva luni fiindcă m-a bătut foarte tare la bautură dar l-am iertat fiindcă plângea într-una ca nu poate sa trăiască fără mine și căzuse în depresie. Nu știu ce sa fac, ma gândesc ca viata mea nu are sens fără el, ma gândesc ca o sa suferim amândoi după aceasta despărțire.

35 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ori il lasi ori stai ca la puscarie cu el

Bula
| Bula a răspuns:

Uite-te la familiile din jurul tau. In unele familii, barbatul este "mielusel", asculta de sotie ca un catel.
In alte familii se cearta si se bat mereu.
Oare de unde vine diferenta?
Vorbeste cu femeile ale caror casnicie este calma, linistita, si invata de la ele cum reusesc sa fie pace in familie!

Ce-ti pot eu spune:
1. Un barbat poti tine langa tine daca are burta plina si punguta golita.
2. un barbat trebuie sa creada ca "el este seful" in casa, dar femeia trebuie sa fie cine sa-l dirijeze (fara sa-si dea seamawinking ).

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai iubi pe cineva care nu te respecta?

| Nemessys a răspuns (pentru suntserios):

Se numeste atasament, dependenta si nevoia de a avea pe cineva langa tine.

,, ma bate, ma injura, este agresiv si betiv, dar il iubesc" rolling on the floor) Inseamna ca genul asta de barbati adora ea, iar pe unul care ar respecta-o, i-ar vorbi frumos si i-ar oferi iubire, l-ar considera un beta plictisitor.

| Anonima2o2o explică (pentru Nemessys):

Da asa se numește, dar asta nu înseamnă că genul asta de bărbați îmi plac. Înainte de căsătorie nu era asa, eu am cerut un sfat nu am nevoie ca tu sa razi de problema mea. Multumesc.

| Nemessys a răspuns (pentru Anonima2o2o):

Eu nu am ras de problema ta ci doar nu înțeleg genul asta de gândire. Mi se pare ilogic sa iubești pe cineva care îți face rău. Eu înțeleg ca înainte de căsătorie nu era asa, însă cum s-a schimbat el, asa poți și tu sa te schimbi fata de el și sa ii dai papucii. Răspunde mi sincer la o întrebare : tu chiar vrei sa fii nefericita lângă omul asta toată viata? E alegerea ta

| Drimmero a răspuns:

Eu nu o sa inteleg 2 chestii ce vizeaza fetele/femeile. Tinere fiind, unele de ce va incurcati cu hodorogi, bosorogi cand aveti de unde alege atata tineret, si de ce maritis atat de devreme? La 20 de ani viata e cea mai frumoasa, experimentezi, calatoresti, viata atunci incepe cu adevarat, e perioada cand acumulezi experienta de viata cea mai mare si te pregateste pentru ce va urma.

Plus bonus: cand nu mai merge si chiar nu mai e cale de intors de ce stati sa indurati umilinte cand lucrurile sunt simple, sanatate si la revedere, altul la rand sau alta in cazul in care mai sunt si masculi in situatii de genul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ti-ai dat raspunsul in intrebare. Esti intr-o relatie toxica. Acum ii gasesti scuza. O sa ii gasesti si cand o sa iti rupa oasele in bataie. Si cand o sa stai in coma vreo luna de la bataie. Cind o sa te omoare oare ii vei mai gasi si atunci scuza?

| alexalx1234 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si dupa va spune ca toti barbatii sunt la fel ca nu stiu sa respecte o femeie cand se vede cine e vinovatul ca inca sta cu el.

| anonimg a răspuns:

Mai devreme sau mai târziu îți va lua viața.
Dacă tu crezi că ceea ce trăiești așa este viața, sau că aceasta este crucea pe care ți-a dat-o Dumnezeu să o porți, te înșeli.
Soarta nu ține de noi în lucrurile care nu le putem schimba. Dar ea ține de noi și ne-o facem singuri în lucrurile pe care le putem schimba, în alegeri, fie că le schimbăm sau nu.
Este adevărat că Dumnezeu acordă divorțul doar în anumite condiții; dar tu poți să nu divorțezi, și să trăiești separat, departe de caracterul infam al aceluia care l-ai ales de soț, poate chiar împotriva voinței lui Dumnezeu.
Motive ai suficiente atât înaintea oamenilor cât a lui Dumnezeu pentru ca voi doi să trăiți separat până când bărbatul își va schimba caracterul. Dacă în acest timp te va înșela, atunci ai motiv de divorț, și nici cerul nu te va condamna.
Dar dacă acum stai cu un nebun în casă, te vei face singură vinovată de nefericirea ta și a copiilor care îi vei avea. Aceștia de pe urma te vor judeca și pe tine și pe nebunul care i-a conceput.
Oamenii care nu știu, nu pot sau nu vor să-și țină în stăpânire și să-și îndepărteze defectele de caracter, nu au dreptul să locuiască în mijlocul societății, și cu cât mai mult nu au dreptul să-și întemeieze familii. Ei trebuie să stea singuri în pădure și acolo să-și dezlănțuie manifestările necontrolate. Sunt destui copaci în pădure pentru cei care nu-și știu să se stăpânească, sau cred că "semenii" lor ar fi inferiori față de ei.

| Andreeush a răspuns:

Draga mea, din momentul în care a început să te lovească nu se va opri pe viitor, chiar dacă el îți va spune că nu o va mai face iar faptul că el "plange" în fața ta pentru a nu îl lăsa nu este decât șantaj emoțional, el nu se va schimba.
Un om care te iubește nu se comportă în asemenea hal, nu te jignește, nu te umilește, nu te lovește, nu te amenință etc.
Sfatul meu ar fi să pleci de lângă el, să îl lași definitiv și să divorțezi cât mai repede.
Gândește-te că dacă nu faci acum ceva pe viitor va fi mai rau. Dacă rămâi cu el și va apărea un copil lucrurile se vor complica, n doar tu vei suferi ci și copilul.
Cum poți iubi un asemenea "om"? Ești prea tânără să te chinui în acest hal.

| zurick a răspuns:

Ai tăi au dreptate.
Nu ai de ce să stai cu un astfel de om şi dacă te-a bătut o dată ce te face să crezi că nu se va mai repeta? De aici vorbele lui nu mai contează, nu există o scuză bună pentru aşa ceva.
Poţi să ajungi în spital data viitoare, iar dacă nu sigur cu nişte traume serioase. De ce să îţi sacrifici viaţa pentru aşa ceva?
Cum o să reacţioneze el după despărţire nu este problema ta, ci a lui, nu poţi să stai cu el doar din cauza unui şantaj emoţional.
Tu eşti cea mai importantă fiinţă şi pe tine trebuie să te pui în prim plan.
Vei suferi după despărţire, asta în mod clar, dar vei fi bine după o perioadă şi îţi vei da seama că asta a fost cea mai bună alegere.
Apropo, fugi în general de bărbaţii cu mentalitate de femeia trebuie să tacă pentru că este femeie. Eşti în secolul 21, nu sluga sau proprietatea unui bărbat. O relaţie sănătoasă este construită pe respect reciproc. Tu poţi avea dreptate sau el poate să aibă, iar dreptatea nu este dată de gen.
Îl ierţi azi, îl ierţi mâine şi viaţa ta unde mai e? Unele lucruri nu se iartă, iar violența domestică este unul dintre ele.
Vei găsi într-o zi un om cu care să ai o relație sănătoasă și atunci vei vedea cât de bună a fost decizia de a divorța.

| Dismally a răspuns:

Pai e simplu in cazul tau - ori pleci imdeiat si definitiv ori te obisnuiesti cu bataia pentru ca de asta vei avea parte din plin pe viitor. Un animal ramane tot animal oricat de mult l-ai iubi tu si oricate scuze i-ai gasi, nu se va schimba niciodata, inca din contra, comportamentul lui va deveni din ce in ce mai rau.

| Emma30555 a răspuns:

Tu dacă ai iubi pe cineva ai putea sa l ranesti fizic, mai ales dacă e mai mic și slab ca tine? Omul are probleme, nu prea vad cum s-ar putea schimba. Problema e ca poate sa te lase lata cu sechele sau chiar mai rău. Poate și tu ai nevoie de psiholog din moment ce ai o dependenta fata de un bărbat violent, e ceva care te tine deși nu are sens fiindcă iubirea trebuia sa dispară pana acum după aceste bătăi

| Ineys a răspuns:

Run. Nu e vorba de a alege intre el si familia ta. E vorba sa scapi de el. Chiar daca nu iti cereau ai tai asta, era totusi decizia corecta. Ca te contrazice si vrea sa fie mereu ca el si se crede superior e una ( sa zicem ca o face din cauza varstei, desi e nesimtire ), dar sa te loveasca si sa te injure/ameninte deja ridica mare semnale de alarma. Daca te loveste cand e beat, fiind si mai mare cu 15 ani, ce faci daca vine odata si-ti da una de te baga in spital? Asa, la bautura? Cine stie cum te impinge/loveste, cazi si te lovesti cu capul de ceva.

Divort, adios si cauta unul mai de varsta ta.

| Anonima2o2o explică (pentru Ineys):

Problema este ca nu știu cum sa trec peste despărțirea asta, ma tot gândesc ca el o sa sufere, ca eu o sa sufăr. Ma simt legata de el, despendenta, nu din punct de vedere financiar fiindcă de când sunt cu el nu avem o situație foarte bună ci din punct de vedere sentimental. Nu știu cum sa trec peste. Are puterea de a ma intoarce la 180°C si cum vad ca își schimba comportamentul ma răzgândesc în al părăsii cu gândul ca se schimba, doar ca nu vreau sa îmi pierd familia

| Ineys a răspuns (pentru Anonima2o2o):

Oamenii nu se schimba, cel putin nu asa usor. Mai ales daca are un viciu precum bautura.
Ai putea sa discuti cu el despre asta, dar nu e garantat ca scoti ceva bun.
In cazul in care stie ca ai o problema cu asta si n-a facut nimic in legatura cu ea pana acum n-o sa faca nici pe viitor.
In cazul in care nu stie si afla acum, fie n-o sa-i pese si in plus de asta o sa creada ca il judeci, fie poate chiar ai o sansa sa-l schimbi.

Tu stii daca merita si ce vrei sa faci.

| CleanHeart a răspuns:

El are inca mentalitatea aia veche ca barbatul trebuie sa fie seful si femeia o supusa care sa nu aiba nici un cuvant de spus in fata lui, chestia asta mi se pare o porcarie si daca nu te respecta incearca sa-i vorbesti si fa-l sa inteleaga ca daca nu iti asculta ce ai tu pe suflet il parasesti, esti tanara, inca poti sa gasesti un barbat adevarat, e pacat ca te-ai grabit cu casatoria dar in caz de ceva exista divort.

| alexalx1234 a răspuns:

Cum dracu se face ca numai barbati de genul alegeti?

| Nemessys a răspuns (pentru alexalx1234):

,,numai barbati de genul asta alegeti". Dar ce femeie vine pe TPU ca sa spuna ce relatie frumoasa are cu iubitul / sotul ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ar bea ar fi ok. Discuta cu el sa se lase de alcool. Parerea mea e ca poate te-ai grabit, nu din cauza ca aveai 20 de ani, dar ma refer ca poate nu ai avut destul timp sa il cunosti. Dar acum, asta e, faptele sunt consumate. Eu nu sunt fanul divorturilor dese si repezite, dar normal ca nu e ok sa te bata si sa te jigneasca. Trebuie neaparat sa discuti cu el ca nu e normal sa fie asa si ca nu este barbatul pe care l-ai luat tu de soț.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai doar 21 de ani si deja esti maritata, si cu unul de 36 de ani pe deasupra. Sotul tau e genul ala de specimen care crede ca "femeia trebuie sa taca fiindca este femeie". (vomit) Da in tine si te insulta. Intrebarea mea este: De ce il iubesti?! Ce poti iubi la un asemenea specimen violent si sexist?
Divorteaza de el acum, nu mai sta pe ganduri nicio clipa. Tu la 21 de ani in loc sa iti traiesti viata te-ai incurcat cu un bosorog care te agreseaza. Asta nu e iubire. Daca ramai cu el o sa regreti mai tarziu...
Cauta-ti un baiat de varsta ta, sa aiba 18-21 de ani, ca astia tineri sunt mult mai ok si altfel e cand amandoi aveti aceeasi varsta. Si fereste-te pe cat poti de orice specimen care crede ca femeia e mai prejos decat barbatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici sunt 3 variante: 1. Acest individ după ce s-a căsătorit cu tine şi v-aţi mutat împreună, atunci a început să-şi arate adevărata faţă. Ştii, la început toţi se ascund până îşi arată "dă" true self. 2. Poate are probleme comportamentale sau poate are o latură negativă în el pe care nu a învăţat încă să o controleze. 3. Poate fi un om bun dar latura aceea negativă să-l tragă în jos, să-i distrugă ceea ce el contruieşte, ceea ce el iubeşte. Da. Eşti într-o relaţie toxică unde el te abuzează căci te simte vulnerabilă şi astfel, faţă de tine, se simte într-o relaţie de putere, de aceea şi-o şi exercită.

| Michaeel a răspuns:

Nu merita sa stai langa un asa barbat.Inteleg ca il iubesti si ca esti dependenta de el, au fost mii de cazuri in care au fost femeile batute la betie si au ales sa stea ca na, femeia trebuie sa sufere orice viciu al barbatului, si s-a ajuns vai si amar de ele.Nu tot timpul cei pe care ii iubim sunt si cei cu care trebuie sa fim, esti inca foarte tanara si cel mai probabil este o iubire trecatoare.Un barbat care considera ca ''femeia trebuie sa taca doar pentru ca este femeie'' si mai ales daca pune mana pe bautura si este agresiv nu se numeste barbat.Asculta de parinti tau, parintii niciodata nu iti vor vrea raul si in ei trebuie sa ai cea mai mare incredere.Nu ierta bataia si nici betia, daca eram in locul tau il paraseam de la faza cu femeia si tacerea.Dat fiind ca ai doar 21 de ani iti poti reface viata,inteleg ca il iubesti si ca viata nu are niciun sens fara el dar trebuie sa fii chiar toanta sa stai cu asa om(iarta-ma daca te-am jignit). Paraseste-l si gaseste pe cineva care te respecta pentru ca intr-o relatie in care partenerii nu se respecta raciproc nimic nu merge, si nici care da in baute si batute. Daca tu tolerezi asta, atunci sa te astepti ca el sa te loveasca din nou, oamenii nu se schimba asa usor, mai ales un barbat. Sper sa faci algerea potrivita si sa ai parte de fericire.

| aimullah123 a răspuns:

Nu stiu cine e sotul tau dar cred ca e o problema ca e atras sexual de persoane cu 15 ani mai mici decat el.
Nu mai zic de comportamentul lui antisocial.
Scapa de el!
Aia nu e relatie. Ala probabil e un pedofil, chiar daca nu esti un copil. Ce tip de om e atras de persoane mult mult mai mici decat el?
Sau poate nu vrei sa va despartiti. Nu e problema.
O sa te bata zilnic, cand vei avea un copil il va abuza si pe el. Nu e exclus sa il abuzeze si sexual. Toata viata ta va fi un chin langa antisocialul ala. O sa iti plangi de mila toata viata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aimullah123):

Hai breh, ce e cu tine? Adica daca eu la 40 de ani as f*&e de-astea de 20 e o problema? Care e problema? Geezus...

| MPersephone a răspuns:

Poate tu il iubesti, dar el nu te iubeste. El nu are destule sentimente incat sa iti ofere si tie. Dar ramai cu cel care te bate. Maine-poimaine va fi o noua crima la stiri.
Te temi sa suferi? Dar acum nu suferi? Te temi el sa nu sufere...ah, in prima bucata de carne si-o va baga si te va uita.
Sau pune-i lui ultimatum. Tu sau bautura?
Tu sau latura violenta a lui?
Dar relatia e toxica, fara speranta, pacat de tine ca nu vezi.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Iti este greu sa te debarasezi nu-i asa? Stiu si eu cum este ca am trecut prin asta dar crede-ma cand iti spun ca este mai bine sa il parasesti,niciodata nu se va schimba,ti-a prins acum si punctul slab si profita de el la maxim, el se comporta asa cu tine acum pentru ca i-ai si permis, nu te mai injosi.Te cred ca il iubesti dar daca nu te desparti acum de el mai tarziu va si mai greu.Un barbat adevarat nu se comporta asa cu persoana iubita, omul ala nu te iubeste si faptul ca a facut-o doar la bautura asta nu il justifica, el are probleme de comportament si cand nu este baut, doar ca bautura la el le amplifica si tu nu meriti asa ceva.Da-ti o sansa sunt multi barbati care stiu cum sa aprecieze o femeie.Si eu am avut parte de o relatie toxica si dupa 4 ani de zile intr-un final am reusit sa rup toate legaturile cu el si mi-am gasit acum pe cineva cu care sunt de 6 ani care ma iubeste si ma respecta si eu la fel la randul meu.Ai o familie care este alaturi de tine si sa stii ca se gandesc doar la binele tau de aia ti-au dat si un ultimatum pentru ca ii doare si pe ei suferintele de care ai parte.In concluzie pentru binele tau sfatul meu este sa divortezi si sa iti vezi mai departe de viata, este bine ca nu ai facut copii cu el deci nu este prea tarziu.Gandeste-te bine la viitorul tau! Multa sanatate!

| raicard a răspuns:

Viata langa 1betiv = cel mai mare chin al femelei. Nu fa tampenia sa-l alegi pe betiv. Nu te speria, intr'o zi o va face, te v@ arunca. Betiv = o minte foarte bolnava si fara leac/vindecare. Esti tanara. Pleaca de langa bolnavu' ala( cat mai ai timp...)

| iMihai98 a răspuns:

Buna, relatia voastra e una toxica. Paraseste-l te-a bataut azi, poate ca n-ai patit nimic, dar maine poate iar se imbata si te bate si mai rau, lasa-l du-te la parintii tai cere-ti scuze, mai stai 1 ani starnge niste bani si inchiriaza-ti singura un apartament, muta-te si construieste o relatie cu cineva care chiar te merita si te iubeste.

Succes!

| AnastasiaSt a răspuns:

Dacă o sa aveti un copil, o sa l traumatizezi pe viata daca o sa trăiască lângă un asemenea tata! Gândește te....se merita? Nu mai bine renunți de pe acum? Esti tânără, refa ti viata cu altcineva!

| Dyagymmieredulce90 a răspuns:

Draga mea, te aflii intr-o relatie toxica. Te inteleg perfect, am fost in situatie, iar daca ma asculti atenta, si tu iti poti rezolva problema. In primul rand, inchide ochii si imagineaza-ti urmatorii 50 de ani petrecuti langa un om care nu te apreciaza/ respecta. Acum increderea ta in sine este la pamant. Cauta orice metoda de a incerca sa te iubesti si apreciezi tu pe tine. Daca iti vei construi increderea in tine, caramida cu caramida, iti garantez ca vei merge singura spre calea corecta. O femeie iese dintr o relatie toxica in momentul in care reuseste sa e iubeasca/ aprecieze/ respecte. Iti vei petrece tot restul vietii intr-o tristete totala, si a doua oara nu te mai nasti. Alege sa traiesti fericita, doar pentru tine. Viata ta e filmul tau. Considera te cea mai speciala, ai incredere in tine. Sacrifica dragostea toxica pentru o viata fericita plina de iubire sincera. PS: nu crede in scuze si lacrimile lui. NU te uita inapoi.

| Anonima2o2o explică (pentru Dyagymmieredulce90):

Bună. Am văzut ca m-ai contactat și în privat, dar nu îți pot răspunde la mesaje fiindcă site-ul nu îmi permite, nu știu de ce.

| Secret125 a răspuns:

Un om care te iubeste, te respecta, nu dă in tine si nu ar avea treaba ca vorbesti cu parintii tai.ei ti au dat viata

| Alexiaaaaaaaaaa2345 a răspuns:

Ai 21 de ani! Esti foarte tanara, de ce sa ti strici viata din cauza unui barbat ca el? Stiu ca il iubești, dar e foarte toxic ceea ce face, te rog sa te gândești la tine mai mult și la viitorul tău! Sunt atatia bărbați care ți-ar putea oferi multă dragoste și pace sufleteasca, cel cu care ești in prezent nu se numește bărbat, alege familia, ea îți va dori mereu doar binele. Și ca sa stii, intr-o relație cei ce se iubesc sunt egali!