| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor... am niste lucruri care ma framanta de cateva zile.

Ma mut cu iubitul meu saptamana viitoare. Ne-am gasit un apartament frumos, in centrul orasului, cu chirie. Suntem impreuna de 6 ani, suntem adulti, stabili financiar, cu studii incheiate. Familia mea il place mult pe el, ne sustin si ne incurajeaza in tot ceea ce vrem sa facem. Mama e putin melancolica, ca plec "de acasa" dar e normal intr-un fel. Ii va trece cu timpul, cand va vedea cat sunt de fericita.

Problema e urmatoarea: i-am vazut toti membrii familiei lui, mai putin pe mama lui. iar ai nostri intre ei, nu s-au vazut si nu au povestit deloc... de ce? pentru ca ei sunt adventisti inraiti, (iubitul nu mai este de 7 ani) iar noi catolici. si ai lui bineinteles, nu sunt de-acord cu relatia asta si cu mine, pentru ca sunt "din lume", si nu o pocaita de-a lor.

Ce sa fac? nu ma simt nici bine ca nu avem o relatie buna, iubitul meu trebuie sa se imparta intre ei si mine mereu, pentru ca ne iubeste si pe unii si pe altii... dar daca nu primesc nici un semnal din partea lor ca ma accepta sau macar vor sa ma cunoasca mai bine, eu ce sa fac? nu sunt genul sa fiu agasanta si sa merg peste oameni cu forta. happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Iti faci viata ta, netinand cont de familia lui. In fond, el este cel cu care vei trai, nu parintii lui!
Indiferent cat doare ca "socrii" nu-ti vor intra in casa voastra, viata merge inainte si fara ei, mai ales daca tu si baiatul lor va iubiti, va respectati si vreti un viitor impreuna.
Se vor potolii cand va veti casatorii si veti avea copii.

3 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Deci stai stai stai... ca nu prea am inteles. Problema este de religie? Gen parintii lui intr-un fel nu prea te plac din cauza religiei sau?

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Da, din simplu fapt ca nu sunt si eu pocaita... dar pe mine nu sunt asa suparati ca pe el, pentru ca nu le duce religia si traditia mai departe, si nu tine cont de ce l-au invatat ai lui atatia ani, si de 6 ani nu au cedat. putin obositor pentru noi amandoi, dar asta e, asa cum a mers pana acum relatia si fara ei, la fel de bine, va merge si de acum inainte.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo! Asa si trebuie. Sa continuati voi relatia. Eu sunt cam cu durere in **** de religie... si o anumita influenta prosteasca nu m-ar putea opri sa nu stau langa iubita mea. happy Asa ar trebui sa faci si tu.