| andreywtza a întrebat:

Am o mare problemă si as avea nevoie de un sfat. Am facut cununia civila in august. Stau cu sotul in oras cu chirie, iar în weekend mergem la tara. Soacra mea este o persoană rea, vorbeste pe la spate, trebuie mereu sa faci doar ce vrea ea, se baga in discutiile care nu o privesc. Acum, ne-am hotarat sa ne renovam camera de la tara, deoarece in august avem nunta si sa avem si noi frumos pe acolo, deoarece ea nu are nimic aranjat prin casa, nu este de acord, a inceput sa vorbeasca pe la spate ca nu tinem de bani, ca ar trebui sa ne luam ce ne trebuie nu sa investim in camera, etc. Nu mai stiu cum sa reacționez...cu sotul ma cert doar atunci când soacra mea mai vorbeste cate ceva care nu o privește, deoarece eu consider că el e in masura sa o oprească din a se mai comporta asa, lucru pe care el nu il face. Chiar nu stiu ce sa mai fac, un sfat, va rog! Ofer funda!

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fata draga,
Si tu esti viitoare soacra, ingrijorata de copilul tau! happy
O mama totdeauna vrea binele copilului sau, chiar daca uneori copilul este deranjat de atata bunavointa si daca ies certuri cu nora, care i-a furat "puiul mami". big grin

Trebuie sa inveti, cum s-o faci pe mama soacra sa aiba incredere in tine, ca nu faci rau fiului ei!
Asta se poate face astfel:
Ceri parerea soacrei, o lasi sa-si spuna parerea, dupa care calm o intrebi de parerea ei despre varianta ta.
In discutie va ascultati calm, reciproc, dupa care cereti parerea "domnului sot" al tau, dar si parerea socrului tau!
In acest moment, tu vei avea votul tau, sotul tau va fi indecis dar inclinat spre tine, iar socrul tau (daca te intelegi bine cu el) va fi inclinat spre parerea ta. Astfel obtii cu usurinta voturile 3:1 in favoarea ta, iar tu poti sa procedezi cum doresti.
Trebuie doar sa ai grija ca varianta ta sa se realizeze ireprosabil, altfel dai motiv soacrei sa-ti reproseze greseala toata viata! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va vedeti de viata vostra in casa voastra. Si mie mi se pare o pierdere de bani sa investiti undeva unde nu sunteti bine primiti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ajungi la casa ta, cu soțul tău, acolo unde să nu fie soacra, ca să fiți împreună un singur trup, așa cum recomandă și Isus, tipul ăla cu papagal. Iar pe ea, iart-o, e și ea om, adică oamă, iar tu îi iei copilul, rodul pântecului ei.

| anonimg a răspuns:

Stati cu chirie si sa nu va duceti la soacra nici in ruptul capului. Copii nu mai trebuie sa locuiasca cu parintii dupa casatorie.
"Mai bine un pranz de verdeturi si dragoste, decat un bou ingrasat si ura." (Proverbe.15:17)
Acesta este sfatul lui Dumnezeu, nu al meu. Daca vreti sa fiti fericiti ascultati de acesta sfat. Daca veti face de capul vostru veti suferi consecintele; dar sa stiti ca Dumnezeu nu va fi cu voi.
Arata mesajul acesta si sotului tau.

| Andreeush a răspuns:

Vă pierdeți timpul și banii aiurea.
De ce să stați într-un loc unde nu sunteți bine veniți?
M-ai bine vă ocupați de casa voastră fără a permite altor persoane să se amestece în viața voastră.

| sofisis a răspuns:

Vrei sa renovezi camera ei? O camera de la ea din casa?

| andreywtza explică (pentru sofisis):

O camera din casa ei. Camera sotului meu.

| sofisis a răspuns (pentru andreywtza):

E casa ei. Irelevant ca e camera sotului tau. Are tot dreptul sa nu vrea sa renovati. Ai casa ta, acolo faci ce vrei tu. In casa ei, nu ai dreptul. Nu iti convine, nu te mariti acolo. Punct.

| Crackman a răspuns:

Prea multa bataie de cap.
De obicei la tara este mai modest. Daca vrei sa renovezi este decizia ta.
Si el nu are ce sa faca cu soacra ca femeia a trait mai mult decat voi, stie mai bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa faci nunta acolo, desi cred ca mai bine faceti la voi, iti sugerez sa vorbesti cu sotul tau, si sa o convinga el pe ma-sa ca e o idee buna sa renovati camera respectiva. Cunosc. Si tata e la fel cand e vorba de schimbari, mormaie printre dinti, si la final, zice, pff ce bine a iesit, de ce nu am facut asta mai devreme. Cu orice face asta. Daca trebuie sa se duca sa cumpere un aragaz sau sa zugraveasca, sau sa puna alt parchet, la fel face, mormaie printre dinti, si cand se vede cu sacii in caruta si cu treaba terminata, e f multumit. laughing sunt oameni si oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea chiar daca te mai certi cu sotul, ia-ti mai din scurt soacra...
Nu stiu ce scop are dar poate sa manance la rahat unde vrea si ce vrea, voi sa fiti fericiti si sa va intelegeti, vorbe o sa iasa oricum, asa ca stati linistiti.
Sfat personal, nu investi nici un leu undeva unde nu ai acte! Doar daca vrei sa "donezi" benevol sau nu.
As mai spune multe dar iti las un sfat pe care eu il consider de aur: Nu o lasa pe soacra ta sa se implice prea mult in viata voastra, mai ales daca e o scuza-ma, scorpie. Asta fac scorpiile, distrug mai devreme sau mai tarziu.
Bafta

| alexhadarean a răspuns:

Nu ai ce, exact asa este soacra mea, m-am certat foarte mult cu ea si am ajuns dupa un timp sa am certuri cu sotia mea din cauza asta si am preferat sa o ignor definitiv si atata tot, si acum merge bine

| niko23 a răspuns:

Majoritatea babetelor de la tara sant asa, e mai greu daca fii le asculta ca atunci ai viata grea trebuie sa le ignori, cainele latra ursu merge