| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Am o problemă destul de mare(cel puțin pentru mine)..am sa va povestesc pe scurt despre ce este vorba pentru a primi sfaturile voastre. Prietenul meu a lucrat intr-un mediu unde erau multe persoane de etnie roma.Acesti colegi ai lui de fiecare data cand ne vedeau pe strada incepeau cu miștouri sau sa strige diverse.Insistand ..intr-o zi eu le-am spus ca nu inteleg de ce se leaga aiurea de noi ca nu le-am facut nimic, ei raspunzand prin jigniri la adresa mea ba chiar numindu-ma p......ata si ca ii mananc bani acestuia...eu fiind de peste 12 ani impreuna cu prietenul meu si nici nu s-a pus problema de asa ceva deoarece eu am o situatie familiala buna. Prietenul meu nu i-a deranjat cu absolut nimic pe acea perioada cat au fost colegi de lucru si nici nu a avut niciodata vreo divergenta.Nu stiu ce sa mai fac, nu gasesc nicio solutie..pentru ca independent de vointa mea tot exista posibilitatea sa ne vada pe strada sau la cumparaturi, etc.Astept sfaturile voastre, mi-ar fi de mare ajutor.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie ignorați sau raportați dacă devin prea insistenți. Există persoane calificate să se ocupe de astfel de comportamente.

| Daria456 a răspuns (pentru mihai69):

I am ignorat mereu dar continua de fiecare data cand ne vad.Eu nu ii bag in seama dar sunt insistenti. M am gandit la o plangere dar nu cunosc nume, decat la unul dintr ei stiu prenumele.

| Digikey a răspuns:

Nimeni nu ar face asa ceva daca nu este altceva putred la miljoc.
Baietii nu fluiera fete insotite, exista un soi de camaraderie ca sa zic asa.Doar daca prietenul tau a dat detalii picante sau este un pampalau.

| Daria456 a răspuns (pentru Digikey):

Faza este ca ei il strigau pe el...am specificat ca au fost colegi.Pe mine deranjandu-ma ca incearca mereu sa ne ațâțe am intervenit (asta a fost o greseala a mea) fiindca acele persoane sunt limitate si fara educație.Ei nu ma fluiera pe mine ci mi-au vorbit urat cand am intervenit.

| Daria456 a răspuns (pentru Digikey):

Nu am specificat concret.Acesti romi, il strigau pe el (au fost colegi in trecut), prietenul meu neavand o relatie de prietenie, au fost colegi si atat. Ei cauta sa se dea in spectacol, sa provoace, sa deranjeze.In momentul cand le-am spus frumos, civilizat sa nu se mai lege aiurea atunci mi-au adresat jigniri (numindu ma p......uata si ca ii,, mananc" banii), reproduc cuvintele lor. Eu nu ingeleg ce au cu mine acesti oameni si nu stiu cum sa procedez in astfel de situatii.

| Vikaa a răspuns:

Nu le ziceti ciori ca se supara si zboara. Asa sunt cioroii astia, sa nu va luati in gura cu ei ca pe urma vine tot gang ul.Doar faceti-va ca nu auziti sau va mutati in alta parte.