| DUDA_5988 a întrebat:

Buna tuturor, am si eu o problema si efectiv nu stiu cum sa o rezolv, asa ca am nevoie de ajutorul vostru.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Pe scurt am 24 de ani, sunt cu cineva intr-o relatie f serioasa de 2ani si 7luni, si de ceva timp vad ca ma lovesc de o veche problema de care efectiv nu mai stiu cum sa scap. Tipu 29 ani, eu24.
I-am cunoscut amicii la inceputul relatiei noastre, cu ocazia unei onomastici, moment in care mi-am facut o parere f proasta despre una din amice despre o alta fata.prima (din spusele lui inainte de a le cunoaste), a vrut sa se cupleze cu el, femeia cam din floare in floare, el nu a vrut, ea a insistat si si-agasit pe altu care sa-i semene lu al meu, cealalta cu iubutul la masa si asezata langa mine dadea mesaje siropoase la altcineva. ajunsi la masa lor prima tipa il intreaba,, e si cum sunt fetele de la servici?, ma ignora pe mine, se uita la mine din cap pana in picioare si nu ma intreaba nimic"el evident nu i-a facut jocul dar eu m-am simtit f prost.cand am plecat el ma intreaba si cum ti s-au parut? si i-am zis de ele 2 si a ramas socat, la fix 1 saptamana dupa, cea cu mesajele siropoase, anunta ca se marita cu ala de la masa, moment in care al meu a sarit la mine ca m-am inselat in privinta lor si ca are senzatia ca mie nu-mi plac amicii lui si ca vreau sa ii racesc, ei cunoscandu-se de aproape 15 ani si mergand oriunde toti pana sa ma cunoasca pe mine al meu. d atunci i-a intrat lu al meu in cap ca am ceva cu amicii lui, si m-a tinut una si buna cu asta mult timp in care ne-am tot certat si am tot zis amandoi ca in final am inteles ce avem de ne deranjeaza si trecem peste. ulterioarele intalniri cu amicii lui au avut inainte numai discutii f aprinse si numai stare de stres pentru ca el mereu redeschidea aceleasi rani.In sfarsit, ceva timp nu a mai zis nimic de ei, ei nu l-au sunat cat a fost el cu mine nu nimic...intr-o penultima ocazie aceleasi discutii, si imi arunca tot felul de bombe de genul, pai eu am vb cu amicul x mereu si ei 4 sunt mereu impreuna si unu din ei s-a si mutat cu casa langa celalalt.si eu am omis sa-ti spun pentru ca am dedus ca nu vrei sa auzi sau am omis sa-ti zic sa iesim cu ei pentru ca am zis ca e nu din start.MA PUNE MEREU IN FATA FAPTULUI DEJA CONSUMAT SAU IMPLINIT, MEREU IA DECIZII DE RASPUNS DACA NE VEDEM CU EI SAU NU FARA SA MA INTREBE SI MEREU AJUNGEM SA NE CERTAM PTR K POATE IN MOMENTUL ALA NOI AVEAM DEMULT PLANIFICAT CEVA.Cand sunt cu amicii lui mereu imi studiaza el fiecare miscare, tot ce zic cum ma imbrac si cum ma comport, si daca ceva i se pare lui ca e mai anormal ma ia si=mi zice in privat si apoi o tine una si buna in discutii vreo 3 zile. EI sunt oameni simpli, normali, nu am nimic cu ei, eu am avut acest noroc d cand m-am nascut sa am o situatie financiara buna, si maiales ma ocup de industria hainelor, si in conditiile astea pentru mine e normal sa vreau sa arat intr-un anume fel cand ies in oras, oriunde as iesii(a nu se intelege ca ma studiez sau ma consider diva, dar e normal sa-ti fi propria carte de vizita in domeniul meu)si el ma critica ca de ce ma imbrac opulent in fata amicilor lui (aveam o amarata de geanta vuitton care in afara e la toti in mana)si ca vreau sa arat ca sunt cu mot si ca sa nu ma mai imbrac asa ca de ce sa intoarca capul, amaratele alea dupa mine ca ele nu au.Insfarsit,eu nu i-am interzis vreodata sa se vada cu ei i-am zis nu doar la ideea de a se vedea doar cu tipa aia care se tinea de el, in rest oate sa iasa unde vrea cu cine vrea cat vrea.Deasemenea mai mentionez ca eu nu sunt stilul sa ma insir cu toti, sa stau la mese cu toti si sa spal rufele cu toti, ei se pare ca, cam asta fac, iar el mereu zice ca din cauza mea el s-a racit de ei si ca eu i-am interzis chiar sa se vada cu ei, ca ei erau mereu impreuna pestetot.eu pe ei nu ii stiam inainte, avem gusturi diferite, varste diferite, activitati diferite si nu socializam pe tel sau pe net (adica si eu)insa al meu si cu ei toti socializeaza des.Si efectiv nu-mi face placere sa mai am discutii pe teme din astea cu al meu, am obosit; pe langa ca nu e normal sa avem discutii pe astfel de teme! acum, ultima oara a venit la mine ca l-a anuntat cuplul x ca e ziua lor onomastica a amandurora si ca l-a invitat ca el asa se exprima si imi zice daca vrei sa vi si tu. si il intreb le-ai zis deja ca da? a zis da in situatia in care eu nu am bani de dat pe cadouri acum, maiales ca e vb de 2 cadouri. OK, si azi ma pun sa caut pe net idei de cadouri, maiales ca tipul din acel cuplu are casa noua si ne-a invitat si la el.GASESC EU CEVA sa nu depaseasca 200lei pentru amandoi de la mine si de la al meu, si ii trimit propuneri, initial zice ca e ok cum m-am gandit si ii zic 193lei total amandoua, si zice e mult...vedem diseara cand ajung acasa! Apoi imi trimite un link cu o poza de cadou cu niste crose de golf pentru tipul sarbatorit si zice ce parere ai, si ii zic mai nu e cadou de casa noua, plus ca e antitalent la sport in general.si incepe sa sara ca ce ca eu si y am hotarat sa punem banii sa-i luam lui asta(de 250lei)si am hotarat si asa ramane! si eu raman masca ca nu stiam ca e si y pe fir in discutie, al meu fiind la servici, si apoi imi zice pui tu cu prietena lui y bani pentru sarbatorita si pun eu bani cu tipul(ala de se insoara)pentru sarbatorit.Si m-am suparat si i-am zis nu era normal sa punem toti pentru toti?, ca nu suntem la armata fetele cu fetele si baietii cu baietii si a inceput sa tipe ca ce ca el nu are atatia bani de dat si i-am zis din ce stiu eu 250pe 1 cadou e mai mult decat 85 la 2 persoane, si a inceput sa tipe la mine ca ce ca eu am nesimtirea de a zice ca cadoul propus de y nu e bun si ca ar trebui sa fiu ultima care-si da cu parerea legat de amicii lui si ca el ii stie de 14 ani si ca de ce-mi impun eu parerea, si i-am zis una am vb alta ai facut, bine ca ma pui in fata faptului implinit, ca ce chestie sa dau eu bani de cadou 50%unei straine, si cum sa dau de asta cu mesajele siropoase,(iubita celui cu propunerea de cadou pentru sarbatorit)cand eu nu am decat un id al ei si ea nu intra pe net d regula, si ce facem mergem de 1mai pe care oricum il modificam ca a aparut asta cu onomastica, si mergem eu cu aia si ei 2 sa luam cadourile separat? si a sarit si mai in sus ca ce ca eu vreau sa-i despart de ei, ca eu l-am facut sa se departeze, ca eu i-am INTERZIS lui sa se vada cu el si ca amicii lui merg d 2 ori pe saptamana la sala si vb mereu si ies weekend de weekend la film, tenis sau orice altceva si ca noi niciodata nu mergem(in contextul in care el ascunde ca ei suna, ei nu suna cand el e cu mine si el se gandeste martea ce facem in weekend si deja joia stim ce facem si e totul aranjat, iar aia suna cand noi probabil deja suntem pe drum). si incepe si ma jigneste cu lucruri din care se poate intelege ca sunt nesimtita, proasta, egoista, nu am feminitate, si sunt infumurata ca epatez cu vuittoanele la aia, si-mi zice daca vrei sa vi bine daca nu iar d bine, ma repede, imi zice sa tac si sa nu indraznesc sa zic ca e altfel,, ca iese rau"(nu se pune problema de violenta vreodata)si apoi ii zic fac eforturi sa vin aici sa fiu cu tine, fac eforturi sa fie totul perfect cand ajungi acasa, sa-ti dau totul si pentru ce ca sa ma jignesti tu? ca ce chestie sa fac eu economie la ce pun pe masa saptamana viitoare pentru ca trebuie sa ii iau unei straine un cadou, ca ea fiind amica cu tine mai mult tu nu ii iei, si i-am zis astea si a zis da pai mama ta te-a invatat sa fi rasfatata cu orice, si de la ea ai invatat sa fi asa ca doar nu de la mama natura(parintii mei sunt oameni absolut normali, bogati prin munca si sacrificiu, foarte iubiti de toti, si care ca orice parinte au vrut sa-mi dea orice sa-mi fie bine, dar sunt de o extrema modestie, iar mie mi s-a imprimat asta, pentru ca am 7 ani d acasa)si el se apuca si face aceasta remarca(ii cunoaste pe ai mei, ai mei tin la el, ii cunosc pe ai lui si ai lui tin la mine)si chiar nu era cazul sa pomeneasca de mama mea in orice situatie din asta! deci m-a jignit si pe mine si pe ea.si imi zice ca azi si nici maine nu vine la mine si ca poate vine vineri in conditiile in care eu pentru el ma aflu aici, si de unde nu avea bani acu are sa puna de cadou si fetei sarbatorite, pentru ca i-am zis ca nu mai merg in situatia in care ma face el sa ma simt in plus si sa stau in stare de tensiune, si ca nu are decat sa mearga cu cine stie pentru ca eu plec la ai mei care merg de 1 mai la mare, prefer asa decat sa fiu jignita pentru niste straini pentru mine.
in concluzie, il iubesc f mult, ma iubeste, dar e gomos dificil si vorbeste urat cu mine si cand vine vb de amicii lui ma baga si in origini si ne si despartim daca e nevoie, decat sa zic eu ceva ce lui nu-i convine! Efectiv nu mai suport situatia asta, el mereu dezgroapa mortii, e arogant, e ironic vb f urat cu mine si nu-l intereseaza daca eu nu vin si el are o obligatie cu amicii, si in conditiile astea am zis ok 1 saptamana nu mai vb cu tine, si mi-a zis e singura decizie desteapta de azi si anume aia de a pleca dracu la mare si el merge singur la petrecere.va spun mie nu-mi vine sa cred ca cineva poate sa-i faca persoanei iubite asa ceva, nu-mi face placere sa fiu nonstop cu grupu dupa mine si nici macar nu as avea cum si daca as vrea pentru ca el are grija sa omita ca a vb cu ei, eu mereu ma simt in plus si mereu ajung sa plang, sa ma cert cu el, sa am stari de rau si sa ma gandesc cum sa-i mai spun, azi pricepe si de maine revine la ce facea inainte si tot ma jigneste, si d data asta am ramas fara idei, nu vreau sa ma despart de el dar vreau sa-i dau o lectie sa inteleaga sa auda si ce zic eu, nu numai ce vrea el sa creada si sa inteleaga ca e nevoie de manusi ca sa gestioneze o legatura intre amici si iubita. Aveti idei cum sa procedez? credeti-ma ca nu mai stiu ce sa fac si cum sa fac si ce sa zic ca sa inteleaga odata.
astept sugestiile voastre foarte rapid.
Multumesc!

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Te dezamagesc...dar te lupti cu morile de vant! Daca si lui ii tii teorie cat textul de aici este normal sa caute refugiu in prieteni. Daca nu exista sentimente, intelegere cum crezi tu ca va rezista relatia?

| mgtow a răspuns:

Nimeni nu iti va citi istoria asta fa-o si tu in 10 randuri maxim.

| Anca a răspuns:

Daca scrii in maxim 10 randuri o sa fac un efort sa citesc. Daca nu scrii la final : " Astept sugestiile voastre rapid ", si daca mai strecori si un te rog.

Ca nu suntem obligati sa raspundem rapid si nici sa citim romane de dragoste a la Sandra Brown!

| DanielJackson a răspuns:

Ai putea fi o scriitoare de succes sa stii! Ai ce scrie nu gluma, poti incepe cu o relatare autobiografica. Deci concluzia e simpla...prietenii sau familia! ar fi bine sa se/va hotarati ce alege/ti, ca se pare ca ambele nu merg.

| mariaaaaaaaaaa a răspuns:

Ce draq ai scris atata?
imi e sila sa citesc

| nom a răspuns:

In primul rand trebuie sa te gandesti la tine.in ansamblu esti o tipa independenta, care nu are neaparat nevoie de unul ca EL langa ea.analizeaza-ti bine sentimentele, fi mai stapana pe ceea ce simti si gandesti...in ceea ce il priveste pe el...nu cred ca te merita pentru ca din cate observ eu, amicii lui par mai importanti decat tine intr-un anumit moment.incearca sa te indepartezi putin, vezi cum reactioneaza si apoi ia decizia finala:daca te mai merita sau nu:*

| bengal a răspuns:

Alt nebun nu gaseai si tu?

| neanderthalfararusine a răspuns:

Huaaa.fara suparare, da asta.i roman, frate!

| spunetot a răspuns:

Asta este toata viata ta sau ce, nu zic ca unora le e lene sa citeasca desi sunt 4 pagini de carte si atat citeai in clasa 3 da se plictisesc spune ceva pe scurt nu ce a zis el cea zis ea

| alllyy088 a răspuns (pentru spunetot):

Ce naiba nu vreau sa te jignesc Daa nu mai scrie frate atat de mult ca nu citeste nici!

| andre_9654 a răspuns:

Daca pu tine asta-i scurt, imi inchipui pe-i pu tine o p... lunga... big grin