Întrebare recomandată | CristinaEllena a întrebat:

Buna tuturor. As avea o intrebare. Inca nu am 18 ani împliniți.
Vreau sa plec cu prietenul meu sa isi cumpere o masina din alta țară (Italia). Problema este, ca tata este plecat in strainatate iar eu locuiesc doar cu mama. Specific ca nu sunt divorțati sau ceva. As putea iesi din tara doar cu procura făcută de mama?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!
Din pacate esti minora, iar procura trebuie semnata de ambii parinti in fata notarului public, ca pietenul tau sa te ia sub tutela legala si sa aiba grija de tine.
Se pot face 2 procuri, una facuat de mama ta in Romania, la un notar public, cealata facut de tatal tau la Consulatul sau Ambasada Romaniei din tara unde este el.
Doar asa poti iesii din tara, insotita de prietenul tau, care devine tutorele legal, pe toata durata calatoriei.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poți

| mihai69 a răspuns:

Trebuie o declarație notarială ȘI de la tată.
Iar amicul tău NU are cum să devină tutorele tău pe durata călătoriei, așa cum afirmă Mafalda și Pithia acestui s@it - el va fi doar însoțitorul tău adult.

| Andreeush a răspuns:

Nu.
În cazul tău trebuie să ai acordul ambilor părinți.

| Plato a răspuns:

E neaparat sa fie de la ambii parinti.

| CristinaEllena explică (pentru Plato):

Multumesc tuturor pentru răspunsuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tactu trebuie sa se duca la ambasada romaniei in Italia, sau la consulat daca are mai aproape, si sa faca o procura, pe care sa o trimita acasa, si sa o semneze si maica-ta.

| CristinaEllena explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ne cunoastem atât de bine sa poti spune " tactu " pe lângă asta, multumesc pentru raspuns?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaEllena):

Asa a corectat TPU, ca eu am scris taica-tu laughing)
Am mintit

| AlxAlex42 a răspuns:

Bună!
Nu, nu poți să ieși din țară fără semnătura făcută de ambii părinți.
Adică trebuie semnătura de la mami tău și semnătura de la tati tău.
Dacă tatal tău nu semnează nu poți să ieși din țară