| DaianaDC a întrebat:

As vrea sa va cer o parere in legatura cu urmatoarea situatie. Stau la camin de 2 persoane. Sambata au venit "in vizita" parintii colegei de camera. Dupa ce au terminat treaba prin camera am aflat ca vor sa doarma peste noapte aici. Auzind asta am hotarat sa nu dorm in camera cu ei pentru ca nu mi se pare normal sa dorm in camera cu parintii ei, mai ales cu tatal ei. Am gasit un pretext sa plec din camera fara sa ma ia la intrebari, si nu m-am mai intors pana duminica seara. Cand am venit nu a vorbit cu mine, mai mult de 10 cuvinte toata seara.
Nu aveam nicio problema daca anuntau cu ceva timp inainte sa stiu la ce sa ma astept, sa intrebe daca sunt de acord si eu, nu mi se spuna "noi dormim aici la noapte, chiar daca dormim pe jos". Nu m-as fi simtit in largul meu sa stiu ca ei dorm pe jos si eu in pat, sau daca am nevoie la baie sa nu pot merge de teama sa nu calc pe ei. Banuiesc ca mi-a citit mesajele din telefon si de pe Facebook, altfel nu inteleg schimbarea asta brusca de atitudine. Si m-am mai simtit prost pentru faptul ca ea doarme cu geanta in pat, langa perna. Inteleg ca suntem niste straine, dar nici chiar asa de exagerat. M-am simtit jignita de gestul asta.
Voi ce ati fi facut? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Ωmega a răspuns:

Nu pot sa zic ce i-as fi zis eu pentru ca suna urat si i-am promis mamei ca nu mai vorbesc urat laughing
Da, este o jignire comportamentul ei, la faza cu geanta. Cat priveste faza cu parintii, este de asemenea o nesimtire ce a facut. Nu este casa ei, impartiti acea camera si tot ce se intampla in ea ori se intampla de comun acord ori nu se intampla nimic daca una nu e de acord. Evident ca trebuia sa te anunte din timp, nu sa te trezesti asa cu situatia asta. Ea se poarta de parca e pe tarlaua ei. Insa pe mine ma mira mai mult comportamentul parintilor. Cum dracu sa te duci la caminul lu' fii-ta si sa vrei sa dormi cu ea in camera? :-o si daca ar fi fost singura si tot era ciudat, daramite asa. Ce sa mai. oameni needucati. Daca parintii au facut asta fara remuscari, acum poate intelegi de ce e si fiica lor cum e. Aschia nu sare departe de trunchi la fazele asteawinking
Iti sugerez sa te muti in alta camera si sa ii uiti de nume colegei actualewinking

| DaianaDC explică (pentru Ωmega):

Multumesc pentru raspuns!

| Ωmega a răspuns (pentru DaianaDC):

Cu placere happy

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu nu ma duceam din camera.
Mai mult, m-as fi plimbat in lenjerie de noapte, ma puneam langa masa la "invatat" sau la calculator, etc, sa observe parintii ei ca, camera este teritoriul meu intim.
Iar daca vor sa doarma undeva, sa mearga la hotel, sau sa-mi plateasca mie noaptea de hotel, la alegere.
Le spuneam pe fata toate cele de mai sus, dar daca au sosit doar seara atunci nu le dadeam voie sa stea nicicum. Eventual chemam si paza daca nu plecau.

| Violleta2022 a răspuns:

Comunicarea este cheia!
discutati sincer si spuneti fiecare ce probleme aveti ca sa le puteti rezolva.

| T0T a răspuns:

"Auzind asta am hotarat sa nu dorm in camera cu ei pentru ca nu mi se pare normal sa dorm in camera cu parintii ei, mai ales cu tatal ei."

Credeai că vei fi violată în somn?

Nu faci nimic, poți aduce și tu un iubit(dacă ai) și dormi cu el să văd dacă le convine celorlalți. Sau dacă nu te-ai simți ok pur și simplu spune-le că e și camera ta și ai nevoie de spațiu. Dacă tot insistă atunci devin-o nesimțită și calcă peste ei sau dale un brânci dacă îți stau în cale. În rest gesturile nu ar trebui să te irite ci să le tratezi cu indiferență mai ales că sunteți cum spui tu, străine.

| DaianaDC explică (pentru T0T):

Poate n-aveam chef sa il aud cum sforaie. Daca cineva e nesimtit, nu inseamna ca trebuie sa fiu si eu. E camera de fete si nu cred ca vreuna dintre noi s-ar simti confortabil in prezenta unui baiat/barbat.

| T0T a răspuns (pentru DaianaDC):

Dacă nu te simți confortabil în prezenta unui băiat poate ești pe invers.

| danay72 a răspuns:

Cred ca trebuie sa vorbești cu ea despre aceasta situație, pentru ca dacă s-a întâmplat acum, se va mai repeta.E important sa stabiliți va place și ce nu legat de camera și asa nu vor mai apărea situații neplăcute. Oricum, frumos gestul tău, ca ai plecat. Important e sa nu va jigniți și sa vorbiți frumos una cu alta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Calm, calm. Convietuirea inseamna compromisuri. Reglati treburile in termeni amicali fara sa scoate-ti sabiile.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dormi si tu cu baietii, nu mai dormi cu fetele. Ce naiba, trebuie sa va invat eu tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Am gasit un pretext sa plec din camera fara sa ma ia la intrebari, si nu m-am mai intors pana duminica seara."
Sincer ai gresit la faza asta. Trebuia sa spui ca intelegi situatia si vei merge la o ruda in oras pe timpul catsta parintii in camera voastra. Chiar daca nu erau de acord sau se scuzau, tu le puteai spunesa se simta ca acasa si sa nu isi faca griji in privinta ta. In acest fel, colega de camera iti acorda o bila alba. Faptul ca ai disparut fara nicio vorba si nu ai venit pana Duminica, a facut sa se iste cumva probleme si discutii. Poate parintii colegei nu aveau unde sa doarma.Nu puteai lasa bietii oameni in strada. Deci faptul ca ai disparut si te-ai intors cand te-ai intors, a facut ca sa se iste discutii in acea familie si...

| DaianaDC explică (pentru anonim_4396):

Au rude in orasul asta. Care stau la casa, se gasea un loc unde sa doarma. Iar daca nu aveau se intorceau acasa. Nu eram obligata sa dorm in camera cu 2 straini, mai ales cu un barbat. Eu sa dorm in pat si ei pe jos.

| DaianaDC explică (pentru anonim_4396):

Eu nu am nicio ruda in oras, in schimb ei da.

| TOP10Litera a răspuns:

NU mi se pare normal să-ţi aduci părinţii să doarmă la tine în camera de cămin, oricât de dor ţi-ar fi de ei!

| eu2002 a răspuns:

Heya!
Uhm.ceea ce a facut si ea si parintii ei a fost dezamagitor de nepoliticos. Incerca sa vorbesti cu ea si sa iti spuna Ce a deranjat-o mai exact. E complicata situatia. Spune-i ca pur si simplu nu ai vrut sa deranjezi si ca trebuia sa te anunte din timp. Cred ca cel Mai bun lucru acum este comunicarea. NU sunt familiarizata cu status la camin intrucat sunt inca in gimnaziu dar NU de poate sa iti schimbi colega de camera? Sau macar sa vorbesti cu cineva autorizat? Gen NU e prea normal ca oricine sa doarma acolo..ar fi putut ea sa se duca acasa pentru o noapte. MA rog..imi pare rau sa aud asta. Sper sa se rezolv situatia! Numai bine si succes!