| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, baiat(25 ani) sunt cu o fata de trei luni (ea are 26 de ani),astazi vorbind cu ea la telefon am simtit in vocea ei ca este ceva neinregula cu ea,mi-a spus ca are o problema ce trebuie discutata cu o prietena,imediat m-am gandit ca si-a gasit pe altul si nu stie pe cine sa aleaga,la insistentele mele mi-a spus pana la urma,a spus ca de vreo patru zile il viseaza pe fostul, ba ca sa inecat, ba ca sa omorat etc si a spus ca a avut de gand sa il sune sa vada daca este inregula,ei au fost impreuna timp de cinci ani,pana am aparut eu,vazand ca am un caracter puternic si se poate baza pe mine,a vut puterea de al lasa,neputant asta pana acum,mi-a spus ca in ultimul timp la iubit doar ca pe un frate,asta din spusele ei,ea a incercat de nenumarate ori sa se desparta de el,fostul o santaja ca se omoara si asa a tinut-o langa el,prietena mea mi-a spus ca s-a cam saturat sa ii fie ca o mama,pentru ca ea il ducea la doctor, ea la angajat si asa mai departe,si a spus ca are nevoie de un barbat langa ea nu de un copil,visand cu el din punctul meu de vedere este evident ca mai tine la el,altfel de ce l-ar visa si plus ca a vrut sa il sune,dar de ce sa il sune daca mi-a spus ca nu se mai gandeste la el si ca nu mai vrea nimic de la el si ca ma iubeste pe mine,nu inteleg,dar s-a gandit ca nu este corect fata de mine si de el,daca il suna stia ca si-l pune din nou in cap,ea schimbandusi numarul de telefon din cauza asta, m-a intrebat daca asta a schimbat ceva in relatia noastra avand in vedere ca vrem sa ne mutam impreuna, i-am spus ca m-a facut sa ma indepartez un pic de ea dar va fi bine, si tot ea s-a suparat si a spus ca nu i-a cazut bine, dupa aceia intrebandu-ma daca o mai iubesc, daca mai vreau sa ma mut cu ea si daca nu vreau sa ma despart de ea.Ma pus pe ganduri acum si nu prea stiu ce sa fac, ea mi-a spus ca nu mai vrea sa il vada sau sa se impace cu el, dar de ce il tot viseaza ca moare? o fi ramas cu acele ganduri cand ii spunea ca se omoara si nu vrea sa pateasca ceva din cauza ei? asta sa fie motivul viselor ei? Multumesc

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cinci ani nu sunt trei luni. E clar asta. Pragul "critic" pentru o relatie ar fi de un an, un an si jumatate. Adica abia dupa poti spune ca ai o relatie serioasa, pentru ca abia atunci stii ca poti avea incredere in ea (vezi, tu inca nu ai asta!) si o cunosti suficient ca sa intelegi ca poate ramane linga tine. Tu esti sub acest prag, fostul a fost peste cu mult. E de inteles situatia ei si comportamentul ei. Nu trebuie sa te ingrijoreze, au fost totusi cinci ani acolo in care au stat impreuna, si e normal sa te mai gindesti, sau chiar sa mai visezi cu acea persoana uneori. Cinci ani de amintiri nu poti sa ii dai usor la o parte. Si e si cunoscuta situatia in care intiuitia joaca un rol determinant in ce priveste pe cineva care iti e sau afost apropiat in caz de pericol. Poti simti daca acesta e in pericol. Sau, in cazul prietenei tale, poate fi doar gindurile ei, insa e ceva normal, dat fiind ca el o santaja mereu ca se omoara. Ar trebui sa iti ceri iertare si sa o intelegi, si sa stai cu ea si pana impliniti voi cinci ani, dar si mai mult chiar, si atunci vei vedea ca fostul va fi uitat.

| cristimihailov a răspuns:

Prietene,

Ia o abordare practica si pragmatica, ca asta cu intrebarile despre nesiguranta si ce se poate intampla sau se va intampla, nu va da rezultate. Poate totul sa se schimbe intr-o clipa, poate sa dureze toata viata.

Eu te-as sfatui sa iti raspunzi la urmatoarele:
1. O iubesti?
2. Te vezi cu ea si peste 10 ani? Dar sa aveti impreuna copii?
3. Simti ca o poti ajuta si ca te poti baza pe ea?

Daca raspunsurile la toate cele 3 au fost pozitive, intrebari puse la rece, nu asa cum ti-e teama tie, atunci du-te odata la ea si fii de ajutor.

De ce se gandeste? Si tu daca ai avea vise cu X care moare, se ineaca, etc... ai incepe sa te intrebi si ai fi curios daca X mai traieste.

Ala a existat in trecutul ei, si de bine de rau au amintiri impreuna. Faptul ca sta cu tine si vrea sa va mutati impreuna, este ca vede in tine viitorul. Ala e trecutul. Trecutul si viitorul se intalnesc doar la ea, in prezent. Ajut-o sa il uite pe trecut.

Cu greu ti-a spus ce o doare si cand ti-a spus i-ai si confirmat temerile ca nu o vei intelege.

Du-te la ea, si ajut-o. Eventual stai langa ea si roag-o sa il sune pe ciudat sa se linisteasca si sa mearga mai departe.

E o problema, rezolv-o si mergi mai departe. Iar daca este sa se intample ceea ce poate te temi tu, sa va despartiti, mai bine se intampla acum si nu mai tarziu cand sunt si copii la mijloc.

Poate nu e raspunsul pe care il astepti, dar este o solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil, poate faptul ca o tot amenința ca renunță la viata din cauza ei, a afectat-o, iar acum subconștientul lucrează. E o idee nu prea buna să-l sune și sa vadă ce face pentru ca asta l-ar face pe el sa creadă ca ea încă mai vrea ceva și ca nu poate sa treacă peste, dar e o idee bunicica ca o poate ajuta sa se calmeze pe ea ca el e bine și ca nu s-a omorât asa cum a visat ea și iar e o idee rea pentru ca dacă îl suna, el poate sa înceapă iar cu șantajul și sa zică ca face ca drege doar doar sa o apropie iar de el, dar ea nu ar trebui în niciun caz sa se lase marcată de niște minciuni pentru ca oricum nu s-ar omorî. Sunt doar vorbe. 2-1, zic sa nu sune și să-și vadă de viata ei ca timpul le vindeca pe toate, ea iese în pierdere, tu te saturi și pleci, iar ala o s-o chinuie psihic pana cedează iar, și uite asa ea nu va fi fericita.

| kandaraki a răspuns:

Stranie situatie, daca iubitul o ameninta intr-adevar, ar trebui sa vorbesti tu cu el, ca de la barbat la barbat, sau sa ii zici iubitei tale ca trecutul e trecut si sa nu ii mai pese de fostul, sa faca ce o face el, pe ea nu ar mai trebui sa o intereseze de fostul, cu tot cu 5 ani de relatie

| nugasescusernameliber a răspuns:

5ani de zile e mult, iti dai seama prin cate au trecut impreuna, chiar daca a disparut scanteia 5 ani sunt totusi 5 ani de aniversari, de sarbatori impreuna, de concedii si vacante, neamuri si rude cunoscute, etc. E normal sa-si faca griji, sa mai viseze, subconstientul nu-l poti controla, mai ales daca nu au pastrat legatura si-a ramas putin marcata de amenintarile lui.
Nu trebuie sa-ti faci griji, focul odata stins...Te-a ales deja pe tine, isi reface viata alaturi de tine, nu te apuca dupa 3 luni cu scene de gelozie ca o vei indeparta, explica-i frumos ca te deranjeaza sa ia legatura cu fostul dar nu te opui daca asta isi doreste, spune-i cum s-ar simti ea daca tu ai vorbi cu fostele tale.
Daca tot doreste sa-l sune mai bine o face cu stirea ta decat pe ascuns, intre timp tu dovedeste-i ce barbat are langa ea si ca a decis bine.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Exista o codependenta nociva și bolnava intre ei... cum te poziționezi tu în ecuația asta o sa vezi în timp. Eu zic sa mai astepti cu mutatul...