| AndreeaAmalia177 a întrebat:

Buna tuturor, cer ajutorul vostru in legatura cu mama mea pe care nu o inteleg. In intervalul zilei de azi am fost sa imi fac unghiile si mama trebuia sa ajunga de la munca asa ca am zis sa o astept jumatate de ora la o prietena din apropiere si i-am zis ca merg la ea si a zis Bine, cand a ajuns mama am mers impreuna acasa si a inceput sa se comporte urat cu mine pe strada si sa imi reproseze ca trebuia sa merg acasa si sa pregatesc de mancare nu sa stau la prietena asta a mea si cand i-am zis de ce nu a spus nimic mi-a spus ca trebuia sa ma simt eu. Ce este gresit in asta? Este vina mea ca nu am gandit ceea ce voia ea sa fac..nu inteleg si pe strada pana acasa s-a comportat foarte urat am ajuns plangand acasa dar m-am ascuns de ea sa nu ma vada plangand, nu am putut si cand m-a vazut mi-a zis, uite nu mai pot eu ca tu plangi si ca nu mai poti de bine, credeti-ma ca nu mai pot, desi este o mama buna si imi ofera ceea ce am nevoie nu este de ajuns doar un lucru material am nevoie si de intelegere, si de iubire, am ajuns sa am dermatita seboreica de la stres eu pun tot la suflet, va rog sa ma ajutati cu un sfat..simt ca cedez.

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Inysi de toate... sa iti iubesti mama si sa o respecti. Apoi... pune si tu in calcul ca poate a avut o zi mai proasta la munca. Cearta cu colegii, sef sau mai stiu eu ce. Oamenii la foame spun multe tampenii asa incat incearca sa o intelegi si tu pe ea! Sfatul meu ar fi sa ii dai o imbratisare si sa ii spui ca o iubesti! Doar atat. Ai sa vezi dupa cum se lumineaza si ziua ei si mai ales a ta!
Zi cat mai frumoasa va doresc la amandoua!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| Freya1 a răspuns:

Daca iti pui unghii insemna ca deja ai o varsta decenta in care ar trebui sa stii ca trebuie sa mai faci o curatenie in casa sau o mancare.Si da, într-adevăr nu ar trebui să iti ceara ea asta.
Imi pare rau, dar trebuie sa ii dau dreptate mai ales ca si tu la rândul tău ai spus ca ai tot ce iti trebuie si ca ok ca mama.Mai bine ai incerca sa faci tu anumite treburi de la tine putere si sa vezi ca poate se schimba si comportămentul ei treptat.

| AndreeaWTS a răspuns:

"este o mama buna si imi ofera ceea ce am nevoie"

dar tu ce oferi? sau ție doar ți se cuvine totul?
N-am văzut scris mai sus pe undeva că o ajuți la măncare, curățenie, etc. iar ea se poartă totuși urât cu tine.
Dacă este vina ta? Bineînțeles.
Faptul că tu ești o domnișorică care are are de toate iar in rest nu-ți pasă să faci și tu ceva din proprie inițitivă, cum îți sună?
Iar acum, săraca de tine, ai descoperit că de fapt nu-ți oferă suficientă înțelegere și iubire. Și ai dat în dermatită seboreică.
Vai ce nenorocire.
Una ca tine, de obicei, ajunge să se mărite cu câte unul, care te va trata ca pe o sclavă (pentru că se spune că Dumnezeu e sus și vede) și vai ce dor îți va mai fi de viața de la mama de acasă.

| AndreeaAmalia177 explică (pentru AndreeaWTS):

Bună, în primul rând dai dovada de ipocrizie maxima. Judeci cartea dupa coperta, sau de fapt mi-ai citit doar " biografia" nu si povestea. Te-as ruga data viitoare sa te abții de la răspunsuri zecflemiste, eu am dat un exemplu de asa NU. De unde stii tu ca eu nu fac nimic? Doar citind o întrebare, woow, ce tare bravo! Ai premiul Nobel pentru ipocrizie si n-ai pic de empatie, nu trebuie sa ma mai îngrijesc si sa-mi pun unghii pentru ca pe tine de deranjeaza cum am abordat eu situatia, imi pare rau ca nu sunt ca si celelate fete sa stau cu capul in oala, eu deja am un viitor in fata, anul 5 la medicina, tu ce ai? Nimic, comentezi din spatele unui monitor, halal de tine! Si stai linistita draga ca nu o sa fiu sluga nimanui, dupa cum imi dau eu seama cam tu esti un fel de sluga ca o spui din proprie experienta, si spre confortul tau si liniștea ta interioară am un iubit si ma iubeste mai mult decat orice. Stiu bine sa joc cărțile in viata întrucât sa nu ajung sluga, am sa fiu undeva sus de unde tu o sa ma privești de jos cu dispreț. Sper ca te-am lamurit si nu e nevoie de un raspuns anterior. O si frumoasa si productiva sa ai.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru AndreeaAmalia177):

laughing Am nimerit pe-aproape de adevăr de te-ai "inspumat" așa puternic.
Poți să fi în anul 5 la ce vrei tu. Dar e puțin probabil să ai atâta școală și să nu știi că nu se scrie "zecflemiste" și să nu știi că răspunsul de după, se numește "ulterior" nu "anterior" laughing
Dacă chiar ai, e tragic.
Bineînțeles că "știi să-ți joci bine cărțile".
Doar stai pe banii lu' mama, îțî faci unghiile pe banii lu' mama, și cât ești de țâfnoasă, și plină de tine, e clar că nu suporți să ți se creară să faci "lucruri".
După un calcul simplu, ești cu vreo 2-3 ani mai mare ca mine.
Și dacă la vârsta asta te ține mama în facultate și stai în casa ei, ai măcar bunul simț și nu te mai lamenta aici că ți-a reproșat că n-ai făcut nimic de mâncare, când tu erai ocupată cu "pus unghii".
Dar eu zic să lași poveștile cu "anul 5 la medicină" și "iubitul care te iubește mai mult ca orice".
Nu se potrivește "în peisaj".
Asta e răspunsul meu "anterior". laughing

| AndreeaWTS a răspuns (pentru AndreeaAmalia177):

Tocmai ce am citit de curiozitate și celelalte întrebări ale tale.
Acum 2 ani erai în anul 2 la medicină. laughing 2+2=5?
Deci nici la matematică nu le ai, nu doar la limba română.
Despre "prietenul" tău nu mai comentez, nu-și are rostul să-mi mai consum energia cu tine...