| Nimeni91 a întrebat:

Cum ma pot imprieteni mai repede cu oamenii? Am retineri in ceea ce priveste asta, intrucat nu am incredere in mine si de cele mai multe ori prietenii m-au parasit cand au gasit pe cineva mai bun sau cand eu nu îi mai ajutam cu diverse chestii, iar acum am ajuns sa am o singura prietena care este colega de clasa cu mine. Eu ma imprietenesc destul de greu, insa pun suflet si de aceea orice indepartare de vechii oameni ma face sa sufar. Stiu ca toti cei care te parasesc atunci cand nu mai au beneficii nu se numesc prieteni, insa tot ce mi s-a intamplat pana acum a demonstrat ca nu exista prieteni adevarati. Nu am fost niciodata inconjurata de multi oameni, insa cei care erau erau suficienti si acum nu mai stiu ce mai e adevarat si ce nu.
Voi ce sfaturi imi dati? Nu sunt genul de persoana care sa se muleze pe cerintele societatii, eu sunt doar eu si atat, insa felul in care sunt eu nu place nimanui. Sunt o persoana linistita si nu imi plac certurile, detest cand unii colegi de clasa îi privesc de sus pe altii, nu imi place sa privesc cum altii sunt abuzati moral si fizic, nu inteleg persoanele care isi bat joc de colegii mei mai slabi de inger si care îi trateaza ca pe ultimele persoane. Nu imi prea place sa ies in evidenta, cum, de asemenea, nu imi prea plac petrecerile deoarece eu nu ma regasesc in majoritatea oamenilor si ajung sa stau pe margine sau sa ma retrag in liniste. Stiu ca sunt ciudata si ca ar trebui sa imi placa lucrurile pe care majoritatea adolescentilor le fac, insa nu imi plac. Vorbesc destul de mult cu persoanele pe care le stiu si le iubesc, insa daca o persoana straina incepe un dialog cu mine, devin ca de piatra si doar ascult. As vrea sa fiu altfel, insa sa nu ma pierd pe mine in drum. Oare este un lucru rau sa fiu asa? Multi vecini imi spun ca sunt "salbatica", ca nu ies din casa sa umblu prin sat, asa cum fac ai lor copii. Nu stiu de ce, dar as vrea sa am mai multi prieteni, insa parca imi este teama sa nu fiu respinsa de oameni din cauza ca sunt diferita, asa cum ma respinge intreg efectivul clasei. Multi ma cred ciudata din cauza ca sunt mai linistita si nu tolerez persoanele care fac glume proaste pe seama altora, nu m-am integrat in colectivul clasei si ma simt asa de rau cand oamenii ma vorbesc pe la spate. Am incercat sa ma integrez insa a fost totul in zadar, deoarece, daca incercam sa ma fac placuta, toti profitau de mine, de asa ca am incetat sa mai intru in vorba cu altii. Pana si parintii mei sunt mai interesati de verisorii mei decat de mine, ma evita uneori si nu ma baga in seama chiar daca ma doare atat de mult incat parca sunt facuta din gauri. Rudele mele nu prea vorbesc cu mine, tin doar legatura cu cine vor, cei mai instariti vorbesc cu cei mai instariti iar cand vorbesc si cu mine ma fac sa ma simt rau, povestind despre vietile lor minunate si perfect de echilibrate. Am avut o prietena cea mai buna, dar m-a parasit atunci cand am inceput sa refuz sa îi mai dau sa copieze temele, tezele si testele de la mine si ghiciti ce a facut. A gasit o alta colega de clasa care invata ca mine si care a acceptat in schimbul companiei ei sa îi deschida drumul spre medii si note mari. Am inceput sa vad cum si alte rude apeleaza la mine numai atunci cand copiii lor trecuti pe la meditatii nu stiau nimic. Oare asa e si in viata reala, stiti voi....cand vom iesi in lume ca adulti vom intalni numai persoane care sa profite si sa incerce sa obtina cat mai multe avantaje de pe urma noastra? Imi place sa îi ajut pe altii, insa atunci cand ajutorul devine o rutina care nu te implica direct si pe tine, ci doar pe ei si ce pot lua de la tine, nu mai e o placere. Ma tem sa imi fac alti prieteni, deoarece imi e teama ca ma vor lasa balta si vor pleca si voi consuma si mai mult din mine asa. Sunt constienta ca oamenii trebuie sa socializeze, insa daca nimeni nu vrea sa fie cu tine chiar daca esti cel mai bun om din lume, atunci ce putem face?
Scriu aici deoarece simt ca ma mai distantez de stres si imi imaginez ca ma asculta cineva.
O zi placuta tuturor!

6 răspunsuri:
| MateiMadalin56 a răspuns:

Ai petrecut ceva timp să scrii tot acest text.
Te pot ajuta cu mici sfaturi în legătură cu "problema" ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește cărți care abordează aceasta tema.
Deși unii oameni sunt într-adevăr "de speriat, sa știi ca mai sunt și oameni buni.
Retrage-te un timp," specializează-te" in acest domeniu, și apoi apari în lume.
Fă-le să-și dorească să-ți devina prieteni. Dar în același timp trebuie sa fii foarte interesat de cealaltă persoana, sa încerci sa o asculți tu decât sa te faci tu ascultata. Dale Carnegie spunea ca îți poți face mulți prieteni când ești interesat sa asculti, decât când vrei sa vorbești despre tine.
Nu e nici omul atât de rău pe cât e zugrăvit. Doar întâi a fost creat perfect, acum na, probabil mai exista câteva celule bune în el.
Întâi încearcă să-ți faci o prietena în sat. Vorbește la început cu ea măcar câte 5 minute pe zi, apoi mergi cu ea la școală, sa dispară acel stereotip pe care și-l fac unii despre tine.
Vei găsi pe cineva la fel de special ca și tine, ai răbdare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bună ziua, mă numesc Carmen28, pe tine cum te cheamă?
Așa începe o nouă relație.

| mgtow a răspuns:

E suficient sa ai 2 prietene decat o tara intreaga dusmanoasa pe tine, sant limitat la nr de contacte si imi merge bine in viata, nu imi place fama de 10 000 prieteni in Facebook pentru ca aia nu imi ofera un salariu sa traiesc in viata

| SoareDaniel a răspuns:

Cunostinte si asa zisii prieteni tii faci in mare parte in perioada petrecuta la scoala - generala - liceul si facultate si nu exagerez deloc cand spun asta, nu legi atunci ESTI PA.

| AdelinaC a răspuns:

Cu vorbe nu vei reusi. Asteapta sa treaca timp, ti se va acri de situatia asta si creierul tau singur va lua atitudine si vei incepe sa vorbesti cu oamenii, iar teama va disparea usor-usor. Incearca sa te implici in activitati de voluntariat, unde sa interactionezi si sa gasesti oameni de calitate.
Uite daca ai nevoie, eu te pot ajuta si sunt deschisa sa comunici cu mine. Te rog sa imi scrii daca ti se pare ok