| georgia a întrebat:

Buna tuturor. daca ai vrea sa infiezi un copil :
-care este cea mai mica varsta de la care poti sa-l iei?
-ai tot aceleasi drepturi ca si cum l-ai fi nascut tu?(adica prenatal sau ce sa mai da de la stat)
-ce conditii trebui sa indeplinesti sa obti aceste drepturi?
-unde ai putea sa te interesezi de lucrurile astea?
Mersi tuturor.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai dreptul la concediude ingrijire a copilului pana la 2 ani (prenatalul e un concediu medial pentru gravide). Toate datele ti le poate oferi la Autoritatea Tutelara in localitatea ta de domiciliu. Stiu ca sunt foarte multe reguli si conditii, procesul fiind anevoios.

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Poti sa iei un copil de la cateva zile, ai dreptul la concediu de maternitate, trebuie sa ai locuinta, venituri cu care sa-l poti intretine, adica sa dovedesti ca poti creste un copil. Te duci la Directia de Asistenta Sociala si Protectia Copilului si acolo iti vor da o lista cu tot ce ai nevoie pentru a depune dosarul. Bafta.

| Paula a răspuns:

Eu am o vecina care a infiat un copil la 3 luni dureaza cateva luni pana copilul va fi al tau, de ex ea l-o putut boteza la un an cand a avut toate actele. cand primesti acele acte ai toate drepturile, deja ii al tau. ( parca vin si cei de la protectia copilului sa vada cum este copilu, ingrijit si alte chestii). pai in orasele mari trebuie sa fie acele locuri care cauti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi daca numai pentru prenatal sau alte sponsorizari vrei sa infiezi; eu te-as sfatui sa nu infiezi