| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor,dupa trei luni de relatie cu o fata m-am decis sa ma mut la ea, facandu-ne planurile de viitor a inceput si cearta, eu stau la oras la apartament iar ea la casa la sat distanta dintre sat si oras este de 15km,ea are in plan sa ne facem o casa in spatele casei ei si cea in care locuieste sa o daramam si sa plecam in strainatate la munca,ea nu are o situatie materiala foarte buna,in schimb eu mai bine zis parintii mei au o situatie materiala foarte buna,parintii mei au apartamentu in care locuim,inca un apartament si o casa intr-un sat,problema este ca ea vrea sa ramana in satul ei si nu vrea sa vina la oras si mie nu imi e tot una sa plec in strainatate sa lucrez sa ne facem o casa cand eu deja am apartament in care ne-am putea muta imediat,este cam aiurea situatia si chiar nu stiu ce sa fac,eu merg pe conceptia ca femeia trebuie sa mearga dupa barbat si nu invers,chiar ne iubim si nu am vrea sa ne despartim din cauza asta, va rog sa imi dati un sfat, multumesc.

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cumpaneste bine lucrurile. Nu te baza pe ideea ca femeia trebuie sa-l urmeze pe barbat sau ca barbatul are intotdeauna initiativa. Ideea de baza e cooperarea. Poate este bine si cum spune ea. Apartamentul pe care zici ca il ai este de fapt al parintilor, cel putin deocamdata si nu poti fi foarte sigur despre cum vor evolua in continuare relatiile dintre tine si ei. Casa de care spune ea sa o construiti la tara in spatele celei vechi va fi, in schimb, a voastra - proprietate personala. Nici nu stii ce sentiment de siguranta iti da posesia unei proprietati pentru care nu trebuie sa dai socoteala nimanui. Dar, bineinteles, voi trebuie sa evaluati situatia in ansamblul ei, tinand cont de toti factorii implicati (dintre care noi stim doar cativa).

suntserios
| suntserios a răspuns:

"eu merg pe conceptia ca femeia trebuie sa mearga dupa barbat si nu invers"

Cu conceptia asta o sa pierzi multe.

Cum zice cineva aici "Relațiile nu prea țin dacă nu ai aceeleași planuri de viitor"

La urma urmei o casa facuta frumos si cu cap la tara va fi mereu mai confortabila decat un apartament inghesuit in oras, iar 15 km pana in oras e o nimica toata.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cunosc un caz asemanator dar in care si fata avea situatie materiala buna.
Problema era ca fiind singurul copil maica-sa o dorea langa ea.
S-au despartit dupa 2 ani. Apar probleme din orice si nu o sa te simti ca la tine acasa niciodata.
Ii explici cum stau lucrurile si vezi daca trece testul. Daca nu trece, asta este.
Nu a fost sa fie.

| aflondor a răspuns:

Relațiile nu prea țin dacă nu ai aceeleași planuri de viitor (poate doar la 15-16 ani).

Găsiți împreună un compromis. Dacă nu se poate, n-a fost să fie.