| denisaromina25 a întrebat:

Ma grabesc,nu am mult timp la dispozitie,dar am o intrebare.

Daca parintii mei nu sunt casatoriti,iar tatal meu a facut lucruri de genu cu mama: a sechestrat-o, a incercat sa ii taie limba (are semne pe maini si pe picioare de la cleste) a obligat-o sa intretina relatii sexuale cu ea,iar mama nu mai doreste sa stea cu el, cum poate face asta legal, adica sa nu mai aiba tata custodia mea si alocatia sa o revendice mama? Adica sa imi si schimbe numele (in iulie fac buletinUL) sa fiu pe numele ei, s-ar putea rezulva intr-un timp atat de scurt? Cum?

Tin sa mentionez ca tata a obligat-o pe mama sa isi faca datorii la banca(25.000 euro)ceva de genul) ca sa ramana cu el si ma intrebam daca nu sunt ilegale lucrurile astea.
Astept raspunsurile voastre.

Multumesc

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Aici trebuie vorbit cu un avocat ca e complicat. Teoretic da, poate cere tutela si what not, dar la partea cu creditul e cam greu de dovedit ca nu l-a luat benevol.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ilegale, dar mama trebuie să depună plângere la poliție și să declanșeze proces la tribunal după ce consultă un avocat, ca să se schimbe ceva.

| fanaarmy a răspuns:

Sunt ilegale lucrurile astea, mama ta ar trebui sa faca divort si sa spuna politiei.

| Clytia a răspuns (pentru fanaarmy):

A spus clar că părinții ei nu sunt căsătoriți.

| mgtow a răspuns:

Unica varianta e sa plecati de langa el si sa faca reclamatie la politie pentru abuz domestic - cu buletinu trebuie discutat la cei care se ocupa sa il faca

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îl denunțe la poliție.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand, daca are dovezi, mama ta poate face plangere penala pentru lovire sau alte violente.
De asemenea mama ta poate solicita, pe cale civila, ca instanta sa stabileasca domiciliul tau la ea, daca nu sta impreuna cu tatal tau.
Daca mama ta sta impreuna cu tatal poate solicita un ordin de protectie, pentru violenta domestica, conform L.217/2003, pentru prevenirea si combaterea violenţei domestice, republicată în 2014, cu md. si compl. ulterioare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| suntbineeee a răspuns:

Mergi la poliție sau oriunde dar cere ajutor! Omul acesta pe care tu il numești "tata" e un monstru care merita băgat în pușcărie pe viață! Nu ai cum sa faci asa ceva unei femei, daca mie mi-ar face asa ceva soțul meu as pleca fără să mă uit în urmă, ba chiar i-as da si cu ceva in cap! Situația este foarte gravă, cere ajutor! Mult succes!

| suntbineeee a răspuns (pentru fanaarmy):

Nu e căsătorită cu el! Citeste cu atentie