| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, o sa ma mut cu iubitul meu in vara aceasta, problema este ca inca nu i-am intalnit parintii, mai exact pe mama lui, si nici nu am stat "la masa" vreodata cu ambii parinti. Ai mei vor sa ma logodesc macar, (bunica mea doar, cea care m-a crescut. Parintii sunt mai moderni, n-au treaba cu casatorita) inainte de a ma muta cu el, dar el nu pare sa vrea asta, mai ales ca nu i-am cunoscut si familia lui. Ah, suntem adulti amandoi, si de 7 ani impreuna. Ai lui sunt pocaiti, de aici fazele cu nevazutul inca, nu au dorit asta, nu ma vor. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sa nu te grabesti. Caci nici el nu se grabeste. Desi ar cam trebui, odata ce aveti deja 7 ani impreuna.
Ai grija insa cu parintii lui. Din cauza lor, relatia voastra e problematica, si de aceea el nu vrea sa mearga inainte. Ma tem ca el nu este (inca) cu totul pentru tine, altfel erati deja casatoriti pentru ca nu ar fi tinut cont de ce zic parintii lui. Si de aceea ar fi bine ca primul lucru pe care sa il faci e sa vezi pe ce pozitie e prietenul tau. Daca e cu totul, te va prezenta parintilor, indiferent de ce gindesc ei. Si va avea ginduri mai serioase cu privire la voi. Nu are sens sa o tii tot asa, el sa fie intre tine si ei si sa ajungi la un moment dat sa realizezi ca nu va fi nimic intre voi, tu raminind fata batrina.

Bula
| Bula a răspuns:

Ma mir ca in sapte ani n-ai avut timp sa-i intalnesti.
Cu toate acestea, ar fi bine sa va cunoasteti reciproc familiile, pentru a nu isca certuri ulterioare.

Un lucru e sigur: rudele tale ti le mostenesti, dar pe cele ale partenerului/ei (ca si pe prietenii tai) ti le alegi singur. Iar consecintele vor fi pe masura.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Nu e de mirare: pocaitii sunt radicali in ce priveste prietenia cu cei ce nu sunt ca ei. Desi in mod normal un parinte ar trebui sa fie interesat de persoanele cu care umpla copilul sau, in acest caz se prefera izolarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te muti cu el nu cu parintii lui si nici cu bunica ta si nici cu noi astia de pe TPU asa ca e doar decizia ta

| kandaraki a răspuns:

In 7 ani de relatie si nu i-ai cunoscut pe ai lui? mda...
ce sa faci? sa vorbesti cu iubitul tau si sa ii cunosti

| Heureuse a răspuns:

Hm. Ei sunt cam ciudati, un caz cunoscut mie a cerut ca baiatul sa fie pus pe religia lui, deci a renuntat. Ei au o singura solutie sa ai religia lor. Daca el sta cu parintii, iar acestia vor musai sa faci asta va fi dificil sa te intelegi, dar va conta mult si parerea lui.