| Mirunaraeschi a întrebat:

Bună tuturor, sa va povestesc un pic din viata mea, locuiesc cu prietenul meu, el e mai mare ca mine și are și copii cu fosta, nu asta e problema.
El lucrează în alt oraș și vine la doua săptămâni acasă, eu înnebunesc aici, doar în casa, fără viata sociala, însă nu asta e problema, el ca fire e exagerat de nervos, se enervează din orice dar îmi spune ca totul e din cauza muncii și ca e greu și pentru el. Eu îl cred avem ceva timp împreună, l-am așteptat mereu acasă, am încercat mereu sa fie totul bine, vorbesc frumos cu el dar el e mereu nervos pe orice.
Îmi promite ca totul se va schimba când vom termina casa de făcut și va rămâne acasă și își va găsi un job pe aici, însă știu ca asta e firea lui, de despărțit nu vreau, îl iubesc, m-am obișnuit aici, m-am atașat de el însă lucrurile materiale nu ma încălzesc cu nimic dacă nu am și eu o vorba buna, o relație normala. Și când e acasă mai sunt certuri dar când e plecat e jale, am și eu nevoie sa comunic cu el sa fim alături unul de altul. Îmi pare rău că gândesc asa, mi-e mila de el dar totuși eu nu am nicio vina pentru ce se întâmplă la serviciu. Efectiv nu mai rezist, nu știu ce sa fac, simt ca o iau razna si pentru ca sunt singura și pentru ca el se comporta asa.
Voi ce părere aveți?
Scuzati romanul asta lung dar nu am cu cine sa vorbesc și am nevoie de un sfat

Răspuns Apreciat de Editori
| geoconda a răspuns:

Ok! Problema cred eu că începe de de acolo de când ai zis tu ca are copii. Este nervos?! Ok. Să-ți spun, eu una nu aș sta cu un om nervos, am nevoie de veselie, de distracție, am nevoie ca partenerul sa imi vada reactiile să fie lângă mine. El fiind plecat 2 saptamani, tu nu ai dovada unde se duce el. Ce lucreaza? Spune-i ca te angajezi si tu cu el acolo, sau si in alta parte. Viata ta nu e pentru el, iubita! Viață ta, e viata ta. Un bărbat adevărat apreciază mult la o femeie independența, apreciază da aibă un job stabil, să își vadă de proiectele ei si de viață ei profesională. Încearcă să te schimbi tu, iar el va vedea si va simti chestia asta. Încearcă să te aranjezi, să ieși cu prietenele, mai vorbeste si cu ele, dar nu tot, ai grija ce vorbesti. Vorbeste cu mama ta! Știu că îl iubești, si stiu ca esti foarte atașată de el. Stiu, este firesc si normal. Dar asta nu e genul de om care iti trebuie tie, draga mea! Dacă îți place să trăiești tot asa, atunci vei continua tot asa. Însă eu nu vad bine această relație. Ce face el în alea 2 saptamani, nu stii! Ca se vaită și că îți spune că nu mai poate, poate ca sunt minciuni. Ca iti spune ca totul va fi bine, sunt doar vorbe, nu si fapte. Spune-i ca nu se mai poate asa, ca te-ai saturat. Sa vedem care ii va fi reacția!
Pupici!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cred ca serviciul este problema ci pensia alimentara, pe care trebuie sa o dea pentru acei copii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ar fi marinar și ar lipsi 3 luni, cum ar fi? Cauți în lipsa lui modalități de socializare, dacă suferi așa de tare de singurătate.
Iar când sosește acasă, nu poate fi nervos tot timpul, acesta este rolul tău, să creezi acasă o atmosferă liniștită, de relaxare. Dacă nu știi cum, înveți pas cu pas.

| Freya1 a răspuns:

Sunt mai multe cauze pentru care relația voastră merge asa greu.
În primul rând are deja fosta soție si copii, deci clar responsabilitate fie ca vrea sau nu.Ca isi vede copii sau nu, pensie alimentară tot plătește, de sunat pe fosta pentru ei tot trebuie sa o sune etc.Si te-ai gandit ca poate ea s-a despărțit de el si lui nu ia convenit? Poate e gelos pe ce face ea sau daca si-a gasit pe altcineva si gânduri-le astea nu ii dau pace...

O altă variantă ar fi ca el chiar sa mai mearga pe la ea, sau sa te înșele.In fond tu pe langa ca l-ai luat cu doi copii mai accepti si faptul ca sta plecat cu săptămânile, zile în care nu sti ce face si probabil e si rece cu tine la telefon (vorbeste răstit, te repezeste, nu iti raspunde etc)

Iar a treia varianta poate fi firea lui.Adica mai sunt oameni sobri,stresați din orce, presați din toata părțile, sensibili etc.Dar cu asta e o problema, pentru ca ai doua variante doar.Ori il accepti ori nu, iar daca da te vei îmbolnăvi de stres, daca nu, vei suferi după el.

Trebuie să înțelegi faptul că tu te-ai obisnuit cu relația si probabil ai o senzatie falsă de iubire.Adica tu te-ai obisnuit cu ideea de a avea o stabilitate, te-ai obisnuit cu casa, te-ai obisnuit sa stii ca cineva vine acasa indiferent ca e calm sau nervos (am trecut si eu prin asta) nu neapărat pentru ca mai sunt sentimente la mijloc.Plus ca el nu stiu sigur ce sentimente are pentru tine, sau cum stie el sa si le manifeste in situatia dată.

Cred ca singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa deschizi ochii si sa fi mai atenta la locurile din jur, sa depisteze daca nu cumva exista posibilitatea sa te înșele.Pe urma (daca ai eliminat lucuri asta) sa vorbesti cu el si sa ii spui ca ce se intampla intre voi nu e ok si ca daca mai vrea sa fi-ti impreuna sa schimbe ceva. Daca e prea stresat si supărat exista psihologi pe care poate sa ii consulte, ca daca nu, în tot stresul asta te va duce si pe tine la balamuc.

| Vântulalb a răspuns:

Voi rasuci cutitul in rana. Dar poate e mai bine asa.
In astea doua saptamani, unde sta? Si mai ales cu cine? De ce nu vine acasavin fiecare weekend? Oare nu si la cealalta ii spune la fel ca si tie? Ca "lucreaza" cand e cu tine? Ciudate starile lui de nervozitate, oricata oboseala ar fi.
Apropo, pentru ce il iubesti? Doar pentru sex? Atunci pune dusul pe tine si trezeste-te la realitate. Un om care lasa usor doi copii, lasa si mai usor o amanta.

| Andrei007007 a răspuns:

Nu e treaba mea, dar comentez si eu aici, daca se comporta urat cu tine de ce mai stai cu el? Exact cum a intrebat si Vântulalb, doar pentru sex? Pune mana si gaseste-ti altul ca cine stie cu ce fata sta in alea 2 saptamani. Sa sti de la mine, un barbat oricat de matur este, e in continua cautare de femei care sa-l satisfaca, fi o fata/femeie desteapta si lasa-l ca mai sunt barbati pe lumea asta care au nevoie de cealalta jumatate, daca esti tanara undeva pe la 18/20/30 ani e si mai bine, pune mana si gaseste-ti altul ca viata e scurta, nu traiesti 300 ani ca sa faci experimente pe un barbat circa 80 ani ca dupa sa aflii ca el te-a inselat tot timpul asta. Nu vreau sa te fac sa te desparti de el, dar totusi, incearca in alea 2 saptamani in care e plecat la serviciu sa vezi ce se intampla, cu cine sta, etc. ca dupa daca il prinzi in fapt sa te desparti de el. Pe langa subiect -> "Cand vad fete/femei agresate fizic/sexual de "papagali" imi vine rau si ajung sa cred ca femeile sunt egale cu maimutele la inteligenta"

| Andrei007007 a răspuns (pentru Andrei007007):

In ultima fraza, doream sa zic "agresate fizic/sexual de papagali si ele sa continue sa stea cu ei dupa toate aceste lucruri".

| Mirunaraeschi explică:

Aaa și am menționat copiii pentru ma gândesc ca asta ar fi și unul dintre motive pentru care e mereu nervos, fosta nu îl lasă să îi vadă dar eu mereu am fost alături de el în privința asta, poate ma crede pe mine vinovata