| FlorinBboy a întrebat:

Buna tuturor. Sunt baiat, am 25 de ani, si am avut o relatie cu o fata care acum are 20 de ani. Relatia a durat 2 ani jumate, ne-am iubit, au existat si momente frumoase dar au mai fost si ceva tachinari, mici certuri la nervi, na ca oricare. Dar dupa un an jumate, aparuse obisnuinta dintre noi, ne cunosteam binisor, si nu mai era ceva nou, aparuse monotonia, incepusem uneori sa ne jignim, eu incepusem, devenisem orgolios, incepusem sa o jignesc, si incepusem sa vreau sa o indepartez in orice mod posibil, doar sa vad daca ea chiar va pleca, sau imi va ramane alaturi. Mai aflasem ca un coleg de munca al ei ii tot trimitea mesaje, si la munca o tot vizita, si ea spunea ca e doar un coleg si atat. Si eu devenisem gelos si cand eram suparat si nervos, ii spuneam, ca daca nu ii convine cum sunt eu, sa mearga la colegul ei ca tot pare a se intelege. Si dupa un timp asa de ciondarini prostesti din orgoliu, s-a ajuns la asta... Am aflat ca ea a ales sa se intalneasca cu el, ca dormise la el. Asta am aflat eu, ea nu imi spusese, ea inca ma mintea si imi spunea ca sa am incredere in ea si ca ar fi bine sa mai suferim putin si o sa ne impacam. Mda, dupa ce am aflat toate astea, i-am spus ca eu o iubesc mult si o iert, dar ea a ales sa ramana cu el. Am plans amandoi, am suferit, mai ales eu. Si uite ca au trecut 6 luni de cand ne-am despartit. Eu sunt inca singur, iar ea inca e cu el. Totul normal pana aici. Ce e mai greu e ca noi ne vedem zilnic, facem naveta la acelasi loc de munca si pe mine unul asta ma chinuie tare. Si noi vorbim pe retelele de socializare,, ne povestim ce ni se intampla, stam unul langa celalalt in masina, ne tinem de mana, imi asez capul pe umarul ei, iesim in oras. Si mie nu imi convine statutul asta si i-am reprosat ca ea imi face mie rau asa, ca daca a ales sa ma lase, trebuia sa fie responsabila, trebuia sa lupte sa mearga pe drumul ales de ea, separat de mine fara sa se uite in urma, nu tot eu sa lupt cu toate astea... Si in ziua de azi ea mi-a spus ca ma iubeste, ca ii e dor de mine, ca ii lipsesc, ca nu vrea sa se mai impace cu mine pentru ca eu nu ma voi schimba. Si ca ea a ales sa fie cu baiatul asta doar ca sa poata sa ma uite sa treaca peste mine dar inca nu a reusit. El tine la ea, are grija de ea, e mult mai bun decat mine, asta mi-a spus ea. Si ca urmeaza sa se mute la el acasa. I-am spus ca ma doare, dar vreau sa o stiu bine, sa se si marite cu el, dar tot ce vreau e sa rupa ea orice legatura cu mine. I-am spus sa ma blocheze pe retele, i-am spus sa nu se mai intereseze cum traiesc eu, dar degeaba, a zis ca nu poate. Mi se pare o chestie egoista, pai ei sa ii fie binisor oarecum, adica vrea sa aiba si relatie cu el dar nu vrea sa ma piarda nici pe mine, ca prieten. Dar eu sufar din cauza asta, ca eu sunt singur iar ea imi creeaza sperante prin legaturile astea. Am incercat eu sa schimb asta, am incercat sa iau initiativa si sa aleg sa o ignor total. Am reusit sa fac asta timp de o saptamana. Dupa asta, am vazut ca ea e trista si suparata ca am ales asta. Ca na o cunosc si stiu cand e suparata si trista si am ales sa ii vorbesc din nou. Eu ma mai gandesc ca, daca si asa nu ne mai impacam niciodata, de ce mi-ar mai pasa daca e trista si suparata ca eu o ignor. Dar alta e situatia, eu stiu ca ea a suferit mult si acasa din cauza alor ei si a cedat de multe ori, deoarece nu are o familie chiar ok, si a suferit mult, si sufera mult, de asta aleg sa ii fiu alaturi uneori ca stiu ca plange si sufera din cauza certurilor din familia ei, si daca si eu care imi povestea si gasea liniste si alinare la mine, sa o las si eu balta. Imi e frica sa nu faca vreo prostie. Si uite asa eu nu mai trec deloc de starile astea si habar nu am in ce fel sa fac sa termin odata, ca simt ca nu mai suport atata durere. Voi ce m-ati sfatui?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| FruttiFresh300 a răspuns:

Sa treci peste ea. Știu ca e ușor de zis și greu de făcut, dar ideea stă în felul următor. Ea a ales ca voi doi să vă separați viețile fără să țină cont de sentimentele tale și lucrul ăsta arată cât de mult i-a păsat ei de tine. Tu trebuie acum să te preocupi de viitor, adică să o lași pe ea în urmă. Cel mai bine pentru amândoi ar fi sa rupeți încet legătura. Dacă tu ii oferi umărul tău ca să plângă, normal că ea va profita și o va face, însă are un iubit, nu? Dacă tu nu vei mai fi lângă ea, ea se va plânge la el și se va refugia în el. Ea încă vine la tine pentru sprijin pentru că o știi de la A la X și ii e ușor sa-ți povestească in continuare lucrurile prin care trece. Faptul că tu încă faci parte din viata ei, nu o ajuta nici pe ea și nici pe tine, pentru că datorită ție, ea nu are o relație închegată cu noul ei partener. Dacă veți rupe legătura măcar pentru o vreme, veți ajunge sa fiți bine amândoi. Tu ai nevoie de cineva care sa-ți ia gândul de la ea, atâta tot și o sa vezi ca în timp vei scăpa de atașamentul ăsta față de ea. Și dacă vei deveni distant și ea se va distanța. În jumătate de an treceți amândoi peste, știu ce zic. O relație toxică nu mai poate fi reluată, pentru că niciodată nu va mai fi ca înainte. Va fi bine un timp scurt, iar apoi revin problemele.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe ignorata in autobuz stai pe alt scaun daca vine la tine o iei si o duci in spate daca iti vorbeste pune fata de nervos sau tipa la ea si va inceta sa faca pe victima inocenta

| Freya1 a răspuns:

Intr-un fel cu "" de rigoare iti cam meriti soarta sti...
Adica eu inteleg ca o relatie se mai plafoneaza in decurs de ani dar si tu daca ai simtit ca s-a intamplat asta de ce nu ai vorbit cu ea si sa incercati sa reparati ce se mai poate decat sa o jignesti, sa o trimiti la altul sau sa o verifici daca te va lasa? Poate ea nu avea nimic cu ala, decat ala a fost smecher si a vazut ca nu ii e bine acasa si a profitat de situatie sa faca ceia ce nu ai facut tu, adica sa o consoleze.Stiu ca a gasi pe altcineva sau a insela nu este o solutie dar in momentul in care ai vazut ca la voi scartaie si ca posibilitatea de a te lasa sau gasi pe altcineva e mare, de ce nu ai incercat sa o asculti tu si sa o ajuti daca tot o iubeai cum spui si tu esti ala ranit?
Sti cum e chestia? chiar daca ea acum este cu altcineva si ti se pare ca nu e corect, sau ca esti neandreptatit ca inca te mai cauta si iti spune ca te iubeste sa stii ca e un semn de iubire. Poate vroia doar sa te schimbi sau sa faci ceva, sa fi mai atent la ea dar uite ca acum este prea tarziu.
Tu nu o mai iubesti asta e clar, esti doar obisnuit.Iar daca ea inca te mai iubeste ar trebui sa faci tu tot posibilul sa te distantezi de ea pentru binele amandurora.O impacare intre voi nu isi are rostul pentru ca nimic nu se va schimba, sentimente suficiente intre voi nu mai sunt oricum.

| OldSoul a răspuns:

Sunt multe detalii in povestea, ta, sunt multe de spus, dar la fel, multe din eventualele lucruri pe care as putea sa ti le spun, nu-si mai au rostul.
O sa raspund strict la intrebarea ta, si anume, ce e de facut.
E clar ca oarecum, intre voi, tot ce a fost, s-a sfarsit, dar dupa o perioada in care ati fost impreuna mai exista insa atasament.
Ei bine, nu trebuie sa te mai gandesti la ea, nu trebuie sa incerci sa te distantezi de ea.
Cu cat te gandesti mai mult la ea, fie ca e de bine, sau de rau, cu atat mai mult te va afecta existenta ei.
Trebuie sa fii constient ca tu unul, nu ai nici o putere asupra ei.
Ca ea, e cu ala, aia este decizia ei, ca ii e mai bine cu el, sau mai rau cu el, asta e treaba ei.
Tu trebuie sa faci se simti, si treptat, totul va veni de la sine.
Da, poate dura mult pana sa fii complet detasat de ea, sau poate nici nu vei ajunge sa fii suficient de detasat, insa vei ajunge in acel moment in care nu vei mai suferii din cauza ei.
Incearca sa-i fii alaturi cand are momentul, dar fa-o atat cat simti ca are nevoie.
Incearca sa mentii conversatiile cu ea cat mai scurte.

Pe scurt, aceea distantare pe care vrei sa o faci tu, nu se poate face brusc, nu fara sa apara regrete, trebuie sa o iei incetisor, sa fii constient de cum sta situatia cu adevarat, si incet, incet, te vei detasa de ea.
Chiar daca o vezi zilnic, chiar daca mai tii la ea, vei ajunge la un moment dat in care iti vei zice "Asta e, nu a fost sa fie, cu bine, cu rau, am invatat ceva din situatia asta" ala e momentul in care durerea va disparea, si poate chiar te vei bucura ca ea e fericita, si asa te vei putea retrage deplin din viata ei.

| Emma30555 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu ți mai faci griji pentru ea ci mai degrabă pentru tine căci și tu suferi, și ar fi bine sa te detașezi în timp de ea sa fii deschis sa cunoști o alta fata. Sunt convinsa ca și ei ii este greu pentru ca nu e fericita pe deplin nici cu celălalt dar nici cu tine și probabil are sentimente pentru amândoi, dar cred ca nu se va întoarce din drumul ei asa ca încearcă sa ți vezi și tu de viata ta, rămâneți prieteni dacă vreți dar fără sa mai puneți prea mult suflet. Dacă vei rămane blocat în situația asta îți va fi greu sa cunoști alta fata, tu nu ai de ce sa te simți vinovat, trebuie sa ii explici și ei ca ti e greu în felul asta, e timpul sa te gândești și la tine, dacă are o problema o poți ajuta cu un sfat dar un pic de distanta v ar prinde bine amandorura

| Elena9328 a răspuns:

Sa mergi mai departe!

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Trebuie sa te obisnuiesti, in viata vin si pleaca oamenii dragi tie. A plecat un om "prost" pentru a veni unul mai bun. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmatoarea, nu o mai contacta de loc si iti garantez ca o sa revinã, daca plângi si te milogesti de ea clar nu o sa mai aibe pic de respect pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar ca a fost o lipsa de comunicare la voi. Poate tu nu ai vrut sa asculți ce are de zis și sa ții cont și de părerile și simțirile ei, poate și ea a greșit ca trebuia sa încerce sa repare situația voastră și nu sa fuga în bratele primului ieșit în cale. Dar trebuie sa realizezi ca totul între voi s-a terminat! Nu mai trebuie sa căutați vinovați și sa va victimizati. Iar ea dacă a ales asa și nu i-a pasat de ce se va întâmpla cu tine... Cu voi, după alegerea ei, trebuie sa faci la fel. Sa treci mai departe și sa nu ii mai oferi umărul tău sa plângă pentru ca e greșit fata de toți 3. În primul rand, nu e corect fata de acel băiat, ca voi sa mai trăiți în trecut. pentru ca oarecum, voi îl înșelați pe el acum. Chiar dacă nu fizic, dar cu sufletul, ea se simte în continuare, a ta. În a doilea rand: trebuie sa îți de-a voia și ție sa treci mai departe asa cum a făcut ea. Pentru ca din câte zici tu, încă suferi pentru ea! Ție nu ți-e mila de ea, ci o iubești și îți convine aceasta apropriere de ea pentru ca într-un fel, simți ca încă e a ta. Și 3. E grea și pentru ea acesta "legătură" pentru ca nu își poate accepta actuala relație în adevăratul sens al cuvântului pentru ca se împarte între voi. Succes în continuare, și data viitoare, nu uita:comunicarea e secretul succesului, în relație!

| badriel a răspuns:

Nu am citit tot ce ai scrishappydar eu in locul tau as incerca sa uit de ea. Daca nu sti cum,uite-te aici:
Intai si intai trebuie sa treci prin cele mai grele necazuri, dar, nu prea...Dar ai putea sa ai o alta iubire, tot asa, pentru muult timp.Cam asa ai putea uitade ea, ce sa zic...happy

| Irina_Angi_1970 a răspuns:

Cred ca trebuie sa iti vezi de viata ta.Mai sunt fete pe lumea asta.Ramai prieten dar mai de la distanta.Ea traieste in mod poate inconstient prin amandoi.Dar astfel tu nu iti poti contura viitorul tau alaturi de o fata viitoare sotie.Desprinde-te.Asa vad eu, dar tu analizeaza bine raspunsurile care le primesti