| Mirunamira28 a întrebat:

Buna tuturor.Sunt intr-o situatie cam stupida.Cand am venit peste hotare mama s-a inteles cu un nepot al ei ca sa ramana sa aiba grija de casa. Tipul a avut nevoie sa fie ajutat si s-a comportat frumos cat a primit ajutorul.In aprilie mi-a cerut sa-l imprumut cu 200 euro, l-am imprumutat pentru ca avea grija de motan dar s-a dovedit ca isi cam baga picioarele cand am mers acasa de Paste.Recent i-am cerut banii si trebuia sa-i transmita banii mamei mele, dar el a convins-o sa-i lase sa achite utilitatile.Deci el sta in casa mamei si ea ii plateste toate utilitatile pentru ca nu vrea sa lase casa singura si a facut fobie de hoti.Cand i-am cerut explicatii mi-a vorbit pe un ton jignitor si m-a injurat in toate felurile.M-am scarbit mult, sunt in luna 7 a de sarcina si nici inainte nu reuseam sa-mi controlez emotiile.Nu imi e de bani cat de rasplata pentru ajutorul pe care i l-am acordat cand a avut nevoie.Mama e de partea neamurilor ei si mereu imi zice sa tac din gura.Acum ma gandesc cand voi reveni acasa sa nu mai merg la casa ei, pentru ca cat am locuit acolo niciodata nu a mai fost multumita, insa astuia nu-i reproseaza nimic chiar daca iarasi ceva nu-i convine.Nu stiu cum sa fac sa fie bine.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti vezi de casa ta si de problemele tale personale.
Casa mamei tale, este responsabilitatea si decizia ei.

| Mirunamira28 explică (pentru Violleta2022):

Nu am frati sau surori si mereu imi spune ca a facut-o pu mine de parca i-am cerut eu sa o facă.Mi-am dorit mult sa plec peste hotare si cand am decis asta mi-a zis ca "la lac broaste se gasesc", gen cine sa stea are grija si fara ajutorul meu, insa problema este ca am un motan crescut la curte si nu il voi putea obisnui la bloc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirunamira28):

Lucruile si relatiile se intretin, ca sa nu se strice.
Daca mama ta a prefarat sa lase pe altcineva in casa, inseamna ca are incredere in acea persoana si este decizia ei, ce face cu casa ei.
Indiferent ca tu esti unicul ei copil, nu esti totusi propietara casei, pana nu moare mama ta, ca sa mostenesti casa. Asta in situatia in care o mostenesti, pentru ca, se poate intampla ca mama ta sa lase casa prin testament altora.
Asadar, pana nu esti propietara casei, nu ai legal nici o putere sau drept sa decizi ce se intampla cu casa mamei tale.
Sa nu uitam ca, tu estid e fapt incapabila sa ai grija de casa mamei tale, fiind plecata peste hotare, iar acum fiind chiar insarcinata. Asadar, aranjamentul ei cu acea persoana, este de departe cea mai conveniente si confortabila solutie, indiferent ca-ti place tie sau nu.
Cat priveste motanul... il iei pe sus si-l duci la bloc, ca multi am facut asta si pisoiul se adapteaza oriunde, doar sa fii capabila sa-i schimbi zilnic ladita de nisip si sa-l hranesti.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Strange bani si ia-ti garsoniera sau apartament in Romania asa ai unde sa mergi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai da bani cu împrumut, ai învățat o lecție. Bine că a avut grijă de motan.