| Roxana6190 a întrebat:

Bună tuturor. Vreau să vă cer și vouă părerea în legătură cu ceva. Când iubitul meu este întrebat dacă vrea să meargă acasă la unul dintre colegii lui (sunt doar cupluri) el spune imediat că da. Abia apoi mă întreabă și pe mine. Dacă îi spun că nu vreau să merg el tot se duce. Am de ce să mă supăr? A zis că dacă el nu s-ar duce doar pentru că nu merg și eu...ar însemna să nu își trăiască viața. Nu zic..mereu am mers cu el...dar el nu ține cont de părerea mea atunci când e vorba de colegii lui.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| johnnny123 a răspuns:

Politicos ar fi să se consulte și cu tine. Dacă (și cât de mult) ar trebui să te superi, asta depinde de mulți factori: cât de des se întâmplă asta, calitatea prietenilor, relația ta cu aceștia, motivația ta de a refuza invitația, cât de des vă vedeți și cu prietenii tăi, etc.

Ideal ar fi să existe un echilibru în toate lucrurile. El să poată ieși cu prietenii fără ca tu să te superi, tu să poți ieși cu prietenele fără ca el să se supere. Iar când ieșiți împreună să ieșiți la fel de mult și cu prietenii lui și cu prietenii tăi. Oricare dintre voi să poată refuza o ieșire fără ca celălalt să se supere, dar fără să-l facă pe celalălalt să se simtă vinovat. Nu poți nici să-i pretinzi să stea numai în casă dacă tu nu ai chef niciodată să ieși, dar nici el nu poate să iasă de trei ori pe săptămână ca și cum tu nu ai exista. Este nevoie de echilibru în toate.

| Roxana6190 explică (pentru johnnny123):

Petrece la muncă 15 ore pe zi cu colegii și în timpul liber tot cu ei să iasă? Când este liber... vrea să mergem la el la muncă. Așa tare să se fii atașat de ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roxana6190):

Unii așa sunt. Taică-miu în 24 de ani nu prea s-a schimbat. Trăiam în aceeași casă, dar nu-l vedeam cu zilele( totuși mă suna), iar acum că e plecat din țară nu este nicio diferență.
Dacă e lângă tine, își trăiește viața oricum. E normal să vă sfătuiți, să vă gândiți unul la altul. Prietenii vin și pleacă. Dacă el este de altă părere, să rămână cu prietenii lui, cu viața sa.
Ar trebui să analizeze acest comportament. Nu merge așa. Copil fiind la 6 ani mă rugam ca părinții să divorțeze și nu știu de unde cunoșteam acest cuvând cu semnificația lui.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare nimic anormal. E normal, doar nu o să refuze ocazii că nu poți tu să te duci

| Roxana6190 explică (pentru Adry05):

Dar e normal să nu mă consulte și pe mine înainte? Mereu am mers cu el. Doar că nu mă întreabă. Îmi zice direct "mergem la x acasă"

| Adry05 a răspuns (pentru Roxana6190):

Păi îți spune că mergeți, zici tu dacă mergi sau nu, ce așa mare chestie

| Emma30555 a răspuns:

Dacă el vrea sa se ducă tu nu ai de ce sa te superi, nu face nimic rău, pur și simplu asa e el fericit iar tu dacă ții la el îl înțelegi, mai grav era dacă insista sa mergi cu el dar atât timp cât nu te stresează fiecare e liber sa aleagă ceea ce ii face bine, eu m as bucura când iubitul meu e fericit atât timp cât nu greșește fata de mine (ma refer la lucruri urate)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei îl învită pe el sau și pe tine?

| Roxana6190 explică (pentru anonim_4396):

În principiu pe el...dar cred că și pe mine.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Are dreptul și el la viață personală. Bineînțeles că și tu ai dreptul să vizitezi când vrei rude, prietene, vecine, etc.