| Anonim13912 a întrebat:

Urmeaza sa fac 18 ani in februarie. Sunt pe a XII-a in Spania. Eu locuiesc cu maica-mea si cu una dintre surorile mele mai mari. Parintii mei sunt separati. Tatal meu e plecat in Romania de mai bine de 1 an. Eu m-am hotarat sa plec in Romania dupa ce termin liceul si sa continui cu o facultate la distanta. Nu am de gand sa locuiesc cu tata din anumite motive. Cu toate astea o sa plece si sora mea sa locuiasca cu niste prietene de-ale ei (are 30 de ani). Ma simt prost pentru mama, ea zice ca e decizia mea pana la urma si sa fac ceea ce-mi doresc doar ca eu stiu ca nu e chiar asa cum imi zice. Si nu vreau sa se simta rau din cauza mea pentru ca motivul plecarii mele nu e ea doar ca eu de cand ma stiu mi-a placut in Romania si vreau sa ma intorc de unde ma trag. Vreau sa fac ca maica-mea sa inteleaga ca nu plec pentru nimeni altcineva decat pentru MINE! Ca eu sa ma simt implinita, libera. (Sper sa nu ma criticati, fiecare are dreptul sa-si traiasca viata asa cum doreste) Mersi happy

11 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Draguta de tine.winking

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu te grabi sa te intorci in Romania.Sunt salarii mizerabile totul costa mai mult decat pe afara si este de calitate indoielnica.Chiar si prieteniile.
Cauta un fel de job care sa-ti permita sa castigi mult si sa poti trai in ambele tari.O agentie de turism de exemplu, ghid, intermediar import export.
Atunci nu mai ai probleme. Poti sa locuiesti unde vrei si sa faci viata pe care o vrei.

| Anonim13912 explică (pentru TrăieşteClipa):

Da frate doar ca nu mai pot sta aici inca vreo 4-5 ani sa invat pentru ghid sau altele. Din asta as vrea sa plec acum la vara. Mersi oricum de sfat! La multi ani!

| ShadowGhost a răspuns:

Heii. Ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca te va ajuta foarte mult daca vei face studii in afara. Ai putea sa ii pui problema de ce se intampla in tara, cu toti stim ca un tanar care abia a terminat liceul nu isi poate gasi un loc de munca bun..toti angajatorii cer experienta si studii. Probabil ca mama ta nu ar vrea sa te lase sa pleci pentru ca ar ramane singura,si se gandeste ca poate nu te vei mai intoarce asa curand si vei vrea sa ramai acolo. Ar trebui sa vorbesti serios cu ea si sa ii spui ca orice s-ar intampla,vei reveni! Trebuie sa ii spui ca te duci sa inveti,sa o faci pentru tine. Trebuie sa ii arati ca asta este dorinta ta, asta vrei sa faci, si trebuie sa te sustina. Este mama ta si ai nevoie de sprijinul ei, este o decizie importanta. Incearca sa o calmezi si sa ii pui niste probleme, astfel incat sa se gandeasca si sa te lase sa fii libera. Trebuie sa ii explici ca nu te duci la distractie..eu cred ca va intelege daca vei pune problema corect. Mult succes.

| Anonim13912 explică (pentru ShadowGhost):

Cred ca nu ai intelea prea bine intrebarea dar nu conteaza, stiu la ce te-ai referit. Este corect ce ai spus, trebuie sa-i explic in alt mod. Mersiwinking La multi ani!

| Valenziana a răspuns:

Eu zic sa vii, dar incearca sa o aduci si pe ea. De exemplu daca poti in timpul liber sa te angajezi undeva, economisesti bani si faci in asa fel incat sa o poti intretine si pe ea o vreme. Oricum vei pleca la un moment dat, daca te mariti, daca iti gasesti un loc de munca bun in alta tara? Ea va trebui sa accepte si sa se obisnuiasca + ca pariez ca nu va sta mereu in casa, va iesi, va socializa. Candva o sa se mute si ea aproape de tine, mai ales ca iti vrea doar binele.

| Anonim13912 explică (pentru Valenziana):

Pai nu pot sa o iau cu mine, ea are servici aici in Spania si i-i merge bine. Mai degraba ea o sa ma intretina pe mine pana mai invat. Oricum am de gand sa ma angajez si eu pentru ca ar fi foarte egoist din partea mea sa las toata greutatea pe ea, o inteleg in punctul acesta de vedere. Mersi oricum!

| Anonimus2020 a răspuns:

Mama ta este obisnuita cu voi ea mai va avea ca o speranta pe voi doua gandeste-te ca e mai in varsta ca tine si are nevoie de cineva langa ea cand ea credea ca voi doua nu o lasati chiar voi o lasati ceva nu e bine e cam aiurea parerea mea e sa ramai daca poti macar cu ea intr-un oras dar in nici-untrun caz sa pleci de langa ea oricum cand toata lumea pleaca din Romania ca este un trai foarte greu si o criza financiara mare tu atunci iti gasesti sa vi acasa?! e viata ta faci ce vrei dar parerea mea sa stai langa mama ta macar tu fiindca o sa o distrugeti sufleteste crede-ma! Ea nu se refera ca neaparat vi pentru cineva ii e frica sa nu va piarda ca va mai are pe voi doua un copil e un copil intotdeauna!

| Anonim13912 explică (pentru Anonimus2020):

Pai inteleg ce vrei sa zici dar misiunea unui parinte e sa isi invete copilul ca sa isi poata trai viata singur. Dupa parerea mea cel mao rau lucru e sa-ti copilul langa tine tot timpul, ca si cum tu ai fi dependent de el. Cred ca cea mai mare bucurie a unui parinte e sa-ti vezi copilul implinit in cele din urma si fericit, normal. Oricum iti multumesc pentru raspuns! La multi ani

| Andreea1194 a răspuns:

Parerea mea este sa porti o discutie mama-fica cu ea in care sa ii explici ca nu iti vezi viitorul in Spania. Incearca sa ii spui ca mai ai putin si devii majora si ca trebuie sa te gandesti la un viitor.iar viitorul tau este in Romania. Sunt sigura ca te va intelege si nu se va supara pentru ca orice parinte doreste sa isi vada copilul fericit. :*

| Anonim13912 explică (pentru Andreea1194):

Multumesc mult pentru raspuns! Imi este de mare folos :* La multi ani!