| xonia_8592 a întrebat:

Va rog, ajutati-ma cu un sfat! URGENT
Am scris despre povestea mea intr-un mesaj anterior si ce o sa cititi e un mesaj lung, dar cititi-l pana la capat

Stiti ca duminica "expirau" cele 3 saptamana de analiza din partea lui si urma sa clarificam situatia, dar
tot vorbind la telefon sambata seara, am ajuns si la acest subiect. o sa incerc sa reproduc exact cuvintele lui si felul in care a decurs conversatia...

{Deci dupa cateva intrebari generale gen 'ce ai facut azi ' etc... mi-a zis cu o voce cu putin iz de gluma pe limba lui 'nem szeretlek'=nu te iubesc si evident ca am intrebat 'cum vine asta' si a zis ca mai are sentimente fata de mine, doar ca ele nu sunt indeajuns, ca sunt putine si nu vrea ca dupa 2-3 luni sa se repete faza asta.si ca nu stia in ultima saptamana, ultimele zile cum sa imi spuna ca sa nu sufar, sa nu ma doara.
Am primit totul cu calm si i-am zis si ce simt eu: ca sentimentele mele fata de el au murit fix in seara de revelion(adevarul e ca nu e chiar asa). si ca oricum, chiar daca spunea ca vrea sa continuam relatia, nu acceptam. i-am mai spus ca mi-am dat seama ca nu m-a pretuit destul si ca exista destule diferente intre noi doi.
Mi-a spus apoi ca nu vrea sa o terminam asa cu certuri, scandal ca la altii.si ca vrea sa fiu fericita, dar nu langa el, ci langa altcineva. Fraza asta m-a terminat si mi-a rasunat in cap mai tarziu...
Si ca oricum el tot pe numele de alint o sa imi spuna chiar si peste 1000 de ani, ca desi eu nu o sa il sun, el tot o sa ma sune sa vada daca sunt ok, sanatoasa, ca daca ne vedem pe strada sa nu trec fara sa il salut etc.
Pe moment am refuzat sa ma sune si am zis ca nu stiu daca e bine sa mai pastram legatura. apoi am zis ca 'de ce nu'. Cam la atat s-a rezumat. Sambata am fost ok, nu am plans.
DUMINICA: m-a sunat pe la 12 sa vada ce fac, daca sunt ok. si nu stiu, s-a comportat normal, aceleasi cuvinte ca si atunci cand eram impreuna. mi-a zis ca daca am timp sa il sun eu mai tarziu
Apoi m-a sunat pe la vreo 5.nu am raspuns ca faceam dus.
La 6 l-am sunat eu sa ii spun ca nu pot vorbi pe moment, ca vorbim mai tarziu.peste juma de ora mi-a dat beep.
L-am sunat eu abia la 9 spunandu-i ca abia atunci am venit din alta localitate de la unchii mei, unde am fost cu parintii. Si tot vorbind, etc, mi-a spus ca l-a sunat o prietena comuna si vecina totodata de-a mea(ea nu stia ca ne-am despartit si vroia sa ne invite saptamana asta la o cafea impreuna cu iubitul ei. din cate am inteles de la el, vecina mea auzind ca ne-am despartit a reactionat... i-a spus ca poate e o decizie luata de el la nervi, ca ar fi ok sa iasa cu o fata la un suc ca sa isi dea seama exact daca mai simte ceva pentru mine,, chestii care i-au afectat orgoliul) si m-a suspectat ca eu as fi fost langa ea cand l-a sunat, ca toata lumea ne stie chestiile din relatiie, ca acum toata lumea il suna sa il intrebe cum e cu mine si ca nu mai vrea sa auda de nimeni si nimic. EU, evident ca m-am enervat stiind ca lucrurile nu sunt asa! si vroiam sa i-o dau pe mama la tel ca sa se convinga de faptul ca eu chiar eram plecata il alta localitate, nu a vrut, a zis ca ma crede, bla bla. dar nu simteam ca e asa.
Ulterior am aflat de la vecina mea si alte chestii din ce au vb la tel.si mi-a spus ca atunci cand ea i-a propus ca noi doi sa ma intalnim, el i-a zis asa: 'cum sa ma mai intalnesc cu ea, din moment ce a spus ca nu ma mai iubeste DELOC.desi eu inca mai am sentimente pentru ea, nu multe, dar am!? si gandeste-te ca atunci cand am vrut sa pastram legatura, prima data a refuzat,, abia apoi a vrut! GAndeste-te!". Deci vorbele mele l-au durut.

LUNI: M-a sunat la 5, nu am raspuns ca nu stiam ce sa ii spun.
la 6 mi-a dar bip cu necunoscut (sunt sigura ca tot el era).
La 7 juma m-a sunat iar. i-am raspuns.
... facea ceai, i-am zis ca si eu ar fi cazul sa beau ca iar ma ia o alta raceala.
si nu stiu.asa de grijuliu a fost: 'iarasi ai racit (nume de alint)? pai nu de mult ti-a trecut.ai grija, sa bei ceai, medicamente.'.ba mai muuuult! ma tot intreba de scoala, cum a fost prima zi, cum s-au comportat profesorii.LUCRURI PE CARE EL NU LE FACEA IN GENERAL.adica nu era asa de grijuliu cu scoala...
. i-am zis ca trebuie sa inchid ca ma duc la magazin. "dar e intuneric, nu ti-e frica? sa nu patesti ceva? etc" si ca vorbim mai tarziu.
la 9 l-am sunat eu... l-am intrebat ce face, etc
Cred ca l-am suparat cu o chestie. m-a intrebat ce fac pe ungureste si i-am raspuns pe romana.
el:zi pe ungureste te rog.
eu: de ce sa zic? ca doar nu sunt unguroaica
el: si asta ar insemna ca si eu sa vb pe lb mea? asa ne-am mai intelege?
eu: nu stiu.
el: tu ma iei la misto, asa-i?
eu: nu (m-am simtit cam prost, mi-am dat seama ca l-am jignit)

printre altele mi-a zis ca a intrebat mama lui cand mai vin la ei acasa.
eu-dar tu nu i-ai spus ca ne-am despartit?
el: nu. de ce sa ii spun? nu trebuie sa stie ea
eu: dar gandeste-te... daca ma intalnesc cu ea pe strada si se comporta tot la fel cu mine? tot asa dragut? eu ce fac? stii bine ca m-am atasat de ai tai.
el: nu stiu, descurca-te si singura
eu: dar gandeste-te la mine putin.
el: nu ma intereseaza, descurca-te singura.asa cum faci tu, asa o sa fac si eu!
eu: pai ce am facut? te-a deranjat ce am zis mai devreme? ca nu is unguroaica?
el: pai tu te comporti asa acum...
eu: in fine.nu trebuia sa te superi
el: dar ai tai stiu ca ne-am despartit?
eu: NU.
el: pfuu, cum de nu le-ai zis? nu-mi vine sa cred!

si acum m-am simtit eu aiurea ca iar aducea in discutie chestiile din seara precedenta.cum ca toata lumea stie ce se intampla cu noi bla bla

eu: iarasi incepi? ai niste idei., dar numai in capul tau.si nu stiu de unde.
el:da, sigur oh go on
eu(nervoasa putin): stii ceva? daca tot crezi ca lumea ma cunoaste asa de bine, ca stie toate evenimentele importante din viata mea, si daca tu ai incredere in toata lumea aia si nu ai incredere in mine, persoana pe care ai iubit-o, nu mult, cateva luni, dar nu conteaza, atunci te rog, sa nu ma mai intrebi pe mine nimic, ci afla de la altii cum ma simt, ce fac.
eu trebuie sa inchid acum, sa ai o seara frumoasa!
el nu a zis nimic, am inchis.

DAR. peste o ora, ghici!?

mesaj de la el : "somn usor (nume de alint)", iar apoi un alt mesaj cu o imagine in care era un trandafir (NU AM MAI PRIMIT NICIODATA DE LA EL ASA CEVA)

MARTI: m-a sunat dupa-amiaza sa ma intrebe ce fac, cum sunt.
i-am simit indignarea...
el:de ce mi-ai inchis telefonul in nas aseara? m-am simtit ca ultimul caine...si ti-am trimis si mesaj apoi.asa de nervoasa ai fost incat nici 'noapte buna ' nu-mi puteai spune intr-un sms?"
eu: pai la cum te-ai comportat si la cum m-ai jignit, chiar crezi ca meritai?

am mai vorbit putin si am inchis.

Peste 5 minute m-a sunat iar:
el: te-am sunat sa iti spun ca imi pare rau pentru felul in care m-am comportat aseara. iarta-ma!
eu: da. e. e in regula.

Eu nu stiu ce sa cred. El ma cauta. dar MA CAUTA, nu doar vorbe! si sunt confuza. e mult mai dragut, afectuos, grijuliu...si inainte era, dar acum e muuuult peste.
eu sunt mai indiferenta acum.nu il sun. el ma suna.
de ce reactioneaza asa? eu ma gandesc ca daca te-ai despartit de o persoana (bine.decizia a fost luata cumva de comun acord, dar totusi.) nu o cauti asa.insistent oarecum...nu te comporti la fel, ba chiar mai ok...

de ce toate astea? de ce acum? abia acum cand ne-am despartit, sa fi scapat din starea aia de confuzie, de 'nu stiu' si sa-i fi revenit sentimentele?

8 răspunsuri:
| SimonaAdina a răspuns:

SA sti ca de fiecare data se intampla asa.Atunci cand pierzi persoana iubita doar atunci realizezi ce ai pierdut si doar atunci incepi sa o pretuiesti.Parerea mea este ca amandoi ati avut un pic de vina in aceasta despartire.Nu exista destula comunicare si incredere in relaia voastra.Eu cred ca acest baiat te iubeste foarte mult, dar probabil i-a fost frica sa iti arate asta cand ati fost impreuna.Probabil i-a fost frica ca tu nu il iubesti la fel cum te iubeste el. Dar gandeste-te, daca tu iai spus ca nu il mai iubesti, si el inca se poarta atat de frumos, inseamna ca pentru el nu mai conteaza daca tu iti bati joc sau nu. El vrea sa vezi ce simte el pentru tine. Si acum ca v-ati despartit vrea sa te aibe iar inapoi.Si inca ceva daca nu te iubea, fi sigura ca nu mai pastra legatura cu tine.Acum gandeste-te bine la ce simti tu pentru el.Fi atenta sa nu-l ranesti pentru ca el chiar te iubeste.Ar fi pacat sa pierzi un astfel de baiat.Rar mai gasesti un baiat care chiar te iubeste cu adevarat.
Acum totul depinde de tine, daca il iubesti spune-i sincer cea ce simti fara teama si rusine! O sa vezi ca daca esti sincera cu el o sa va impacati si totul va fi bine.Si chestia cu parintii, el inca mai crede ca are o sansa sa va impacati, si de aceea nu a vrut sa spuna parintilor ceva despre despartirea voastra.
Gandeste-te bine la ce ti-am spus, sper ca sfaturile mele sa te ajute.
Imi cer scuze pentru greselile gramaticale si iti urez succes in dragoste si in viata!

| SimonaAdina a răspuns:

Si inca ceva trebuie sa il intelegi deoarece lui ii este frica sa nu fie dezamagit din nou.

| Kylexy a răspuns:

Vb cu el despre relatia voastra si-a dat seama ca tea pierdut, dai o sansa dar spune-i ca va trebui sa iti recastige increderea.si inca ceva la ce ai spus tu mai jos:
eu(nervoasa putin): stii ceva? daca tot crezi ca lumea ma cunoaste asa de bine, ca stie toate evenimentele importante din viata mea, si daca tu ai incredere in toata lumea aia si nu ai incredere in mine, persoana pe care ai iubit-o, nu mult, cateva luni, dar nu conteaza, atunci te rog, sa nu ma mai intrebi pe mine nimic, ci afla de la altii cum ma simt, ce fac:banuies ce ton ridicat aveai fii tare si daca te iubeste rasplatestel cu aceiasi moneda viata e scurta si merita traita.

| doctorita a răspuns:

SFATUL meu daca imi permiti, nu si-a revenit nici el nici sentimentele dar pur si simplu vrea sa te faca sa te simti vinovata ca stie ca tu inca mai ti la el si n vrea sa fie el catalogat cel care a rupt reletie ci invers asa ca ai mare grije ca el doar urmareste sa te enerveze si atunci va spune. ea s-a despartit de mine ea a zis, ea ma jignit, si asa mai departe schimba. ti nr, anunta-ti familia chiar si pe a lui si trateaza-l cu indiferenta dar spune-i ca stii unde tinteste sa nu creada ca esti redusa mintal si ca poate face cu tine ce vrea, cand are chef da cand nu nu, sfatul meu! succes!

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

Pai nu e clar? Daca stia ca esti a lui nu ii pasa, dar acum cand nu mai esti inebunita dupa el, i-ai trezit interesul, poarta-te cu el mai rece, dar nu foarte. Uneori mai fa-i sperante asa, apoi iar sa devii rece, ca sa te pretuiasca mai mult. Fa-te inaccesibila pentru el.Adica,cu cat vei vi mai greu de obtinut, cu atat te va dori ma tere...winking
pUpIcII:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai suna-l tu intr-o seara si spune-i ca vrei sa vorbiti serios [si alintal si tu]

dezbate cu el problema, si daca el spune ca i-a trecut confuzia si ca si-a dat seama cat tine la tine, atunci impacativa!

mie sincer mi-ar parea rau sa ramaneti separati

si zii ca il iubesti si ca nu a fost adevarat ca sentimentele tale pentru el a murit si ca iti place cum se comporta cu tine

succes!

| IIOverII a răspuns:

Sia dat seama cat contezi pentru el. Probabil cavrea sa se apropieiar de tine.

| xonia_8592 explică:

Of. daca ati sti voi.
Ne cunoastem de cand eram micuti, si ne vedeam din 2 in 2 ani.
El nu e genul care sa insele, sa minta aiurea... e mai sensibil, nu face si nu mi-ar face rau, nu mi-ar arunca vorbe grosolane. Il cunosc. Si asa e.

Numai ca sufletul meu e varza.
De ce ar vrea sa se impace cu mine avand in vedere ce mi-a spus la telefon?

Uite, fix acum mi-a dat mesaj de noapte buna.

Stiti ce e cel mai greu? Ca simt si stiu ca pe amandoi ne doare toata treaba asta...ma trezesc dimineata fresh, iar seara...aerul devine din ce in ce mai greu.si ma copleseste cu toata puterea lui.

Nu stiu ce sa fac.