| OfataDoar a întrebat:

va rog sa ma ajutati.as cere ajutorul altor persoane, daca as avea cui. am 14 ani si sunt fata.acum cateva zile au inceput unele discutii care mama era acuzata ca era cu mai multi barbati. eu i-am spus tatalui meu ca si eu cred la fel de cand eram mica (6-7ani)pana acum. au fost multe discutii si i-am povestit tatalui meu multe ipostaze care m-au pus pe ganduri ca ea inca face asa ceva. tata a discutat cu ea si nu a recunoscut, acum 1 saptamana. el nu a zis de unde stia noile informatii (de la mine). si acum, adica azi mama m-a intrebat daca eu am facut asa ceva si am refuzat sa raspund, spunandu`i ca :"NU MA MAI BAG! ". acum mi-a spus in fata k ma uraste, din nou, pentru ca si acum o perioada mi-a mai zis deoarecevedea k stiu cev a de trecutul ei. pe tata nu l-am mai vazut asa de nervos si i-a dat cateva raw. ea incepuse sa blesteme, gen' : "sa moare ala care a zis asa ceva despre mine"(adica de ea=mama). nu stiu ce sa fac parca ma simt vinovata si tata a zis ca el banuia tot ce i-am spus eu. va rog ajutati`ma si dati-mi mesaj si va spun tot la tel k e multtt de tooot de povestit. acum chiar as vrea sa renuntz si sa o termin cu viata.de parca eu as fi incurkt apele.asa zice mama.si ma uraste.nu am pe nimeni.sora mea are 6 ani si nu stie ce se petrece. nu as vrea nicio data sa stii.si de ziua ei(a sorei mele) a incepu discutia, si mi-a zis :"mi-ai stricat ziua.mama e suparata din cauza ta. te urasc". ce sa fac? ajutati`ma. pls fi-ti sinceri si ajutati`ma.

6 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Draga mea, ce ai facut tu nu mi se pare corect.Ei au problemele lor de care tu nu ai habar nici macar pe jumatate.Ramai impartiala pentru ca ambii sunt parinti tai, asa cum sunt.Chiar daca este adevarat chiar daca nu ceea ce afirmi tu despre mama ta mi se pare ff grav.Pe deasupra te simti f ofensata cand mama ta a blestemat, ea cum crezi ca s-a simtit cand ai acuzat-o? Ai creat o situatie de care te simti vinovata dar in loc sa o remediezi bati in retragere, asa ceva nu se face. Data viitoare inainte sa iti deschizi gura aia mare cantareste de 10 ori problema si gandeste-te ca ambii sunt parinti tai si orice se va intampla este problema lor tu ramai neutra indiferent a cui este vina.Pt ca daca ceva nu le mirge bine in relatie ei sunt singuri raspunzatori de acest fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...am sa-ti dau deocamdata un raspuns scurt.parerea mea e ca nu ar trebui sa te intereseze prea mult ce fac parintii tai si sa-i lasi sa-si rezolve singuri problemele.2-tatal tau chiar e barbatul perfect? 3-inceraca sa-ti gasesti un baiat cu care sa iesi.4-chestia cu "renuntatul" e o prostie mai mare decat tine; poate voi reveni.

| Eka7Lyzza a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult si astept sa revi.

| DontHaveANamee a răspuns:

Eu zic ca nu ar trebui sa te bagi in problemele parintilor, ce stii spui la momentul potrivit. E mama ta pana la urma. Daca ti cu adevarat la ambii parinti, eu zic sa-i impaci. Fie ca nu vrei sa recunosri fie ca vrei, e mama ta, care ti-a dat viata, si oricate ar spune si ar face, ea te va iubi mereu chiar daca nu recunoaste asta.

| Rikutza a răspuns:

Nu prea ai facut bine ca te-ai implicat in chestia asta...dar te-as spune un lucru ''Niciodata sa nu crezi ca mama ta te uraste e mama ta ea ti-a dat viata... dupa un timp iti vei da seama ce inseamna mama si nu prea ar trebui sa fii contra ei''

| Anda003 a răspuns:

Hey daca ai inceput sa intri indiscutia asta incearca sa o termini eu stiu foarte bine ce zic inceaka sa ma suni daca poti si o sa vezi din cateva incercari una o sa mearga sigur cautama la id-ul andrutzafetitza plizzz