| iubitutzalex a întrebat:

Buna ,vara asta as vrea sa merg la mama mea in strainatate dar nu cred ca pot fara semnatura tatalui am 14 ani iar ei sunt divortati de un an si jumatate ar putea sa ma treaca mama ?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cui ai fost incredintat, banuiesc ca mamei. Daca mergi cu mama nu ai nevoie de nici o semnatura de la tata. Daca mergi cu altcineva ai nevoie de o declaratie a mamei, autentificata de un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. In acest sens sunt prevederile art.30 din Legea nr.248/2005 privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, cu md. si compl. ulterioare. Numai bine!

| iubitutzalex explică (pentru Ioandelasal):

Adica sa merg la ea cu un sofer care va face procura ...multumesc frumos!

| Ioandelasal a răspuns (pentru iubitutzalex):

Nu soferul face procura(de altfel este declaratie nu procura). Mama ta trebuie sa dea declaratia si s-o semneze. Daca nu este in Romania atunci poate da declaratia respectiva la o reprezentanta diplomatica a Romaniei din tara unde se afla (Ambasada ori Consulat). Va trebui sa stie datele soferului - numele si prenumele, domiciliul, codul numeric personal, nr. si data emiterii actului de identitate, care trebuie inscrise in declaratie, precum si datele tale.

| iubitutzalex explică (pentru Ioandelasal):

Ea pleaca in mai, declaratia pe care o face si o semneaza trebuie sa o de a la soferul respectiv, iar mie imi trebuie pasaport?

| Ioandelasal a răspuns (pentru iubitutzalex):

Poate s-o dea la sofer ori tie si o dai tu soferului. Iti trebuie pasaport daca n-ai carte de identitate.

| iubitutzalex explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu sunt nascuta in mai si plec in iulie sau august si o sa am 14 ani.Multumesc foarte frumos pentru raspunsurile care mi le ati dat!