| Daaaanaaa a întrebat:

Vine ziua tatalui meu pe 3 martie si vreau sa-i iau un cadou, nu conteaza cat de scump e cadoul, am bani la dispozitie, vreau un cadou mai special

Implinește 40 de ani.

Va rog si multumesc.
DAU FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-i cumperi:
- un ceas electronic de ultima generatie (smart watch)care are email, telefon, puls, fitbit, alarma, internet samd.

- un fit bit charge 3 - sau un alt model - care are si masurarea tensiunii arteriale, a pulsului, a activitatii fizice etc.
Gasesti multe modele, dupa bugetul tau, in magazinele cu electronice.
https://www.jbhifi.com.au/......-aluminium

- mai poti cumpara o tableta sau un telefon nou
- ori un inel de aur deosebit
- un aparat electric de ras
- un abonament la Netflix sau HBO
- 2 bilete la un spectacol pe care ar dori sa-l vada, de teatru, film sau sport (am spus 2, ca sa o ia si pe mama ta cu el).
- uite ce idei de cadouri dau cei de la "askmen":
https://www.askmen.com/money/career/40th-birthday-gift-ideas.html

Nu as recomanda nimic personalizat, precum poze, tablouri, cani sau tricouri personalizate. Barbatii sunt barbati!
Nu accepta cu usurinta micile lucruri sentimentale ori romantice, care sa-i puna in lumina delicata sau proasta.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Un masaj cu final fericit la un salon cu fete vesele.

| johnnny123 a răspuns:

Chiar nu contează cât de scump? Știu că la 40 de ani bărbații își doresc foarte mult un Porsche 911. Sau măcar un Rolex.

Acum serios, dacă nu spui ce buget maxim ai, nu te poate ajuta nimeni.

| Daaaanaaa explică (pentru johnnny123):

Sincer? Pot sa ii iau si o masina deoarece cadoul il fac impreuna cu mama si cu bunei dar cum masina are nu cred ca ii mai trebuie una

| Speranta12 a răspuns (pentru johnnny123):

Iart-o, Doamne, ca nu stie ce vorbeste...

| johnnny123 a răspuns (pentru Daaaanaaa):

Ok... deci care este bugetul pentru acest cadou? 20 000 euro? 50 000 euro? 150 000 euro?

| Speranta12 a răspuns (pentru johnnny123):

Daca n-ar fi tragic, ar fi chiar comic

| johnnny123 a răspuns (pentru Speranta12):

Mda... este greu să ai noțiunea banilor la 12 ani sau cât o avea.

| Speranta12 a răspuns (pentru johnnny123):

Cocalari

| ancaval a răspuns:

Un ceas fain.
Un parfum.
Un tort cu 40 de ani.
Un tablou cu o poză de-a lui, din tinerețe, de care nici nu mai știa.

Să fie legat și de pasiunile lui. Tu știi ce-i place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare cadou pentru el ești chiar tu.

| Speranta12 a răspuns:

Barbatilor nu le trebuie cadouri. Barbatilor le trebuie bani. Cel mai bine ii dai banii intr-un plic, alaturi de o scrisoare scrisa din inima, ca de la fiica la tata si ii spui cat de mult il iubesti si ca il lasi pe el sa se foloseasca de acest cadou asa cum va sti el cel mai bine de cuviinta. Si daca esti norocoasa, iti va da si tie ceva din ei.

Alta solutie e sa il intrebi direct in fata ce si-ar dori el ca tata de la fiica sa drept cadou. Ai fi surprinsa de raspunsul lui. Nu va avea nevoie de la tine de cadouri scumpe, nici macar materiale. Asculta-i raspunsul lui la aceasta intrebare, ca sa ii inveti asteptarile pe care le are de la tine. Nu asculta raspunsul de aici, ci direct de la el. Tu, ca tanara, il poti intreba linistit, cu scopul ca sa inveti. Nu o sa se supere pe tine. Tocmai, se va supara pe altii mai mari daca il dezamagesc, dar nu pe tine. Asa ca, mergi linistita cand are timp si mai poarta o discutie inteleapta cu el din cand in cand. Nu strica.

| Speranta12 a răspuns:

Si inca un sfat pe care l-am primit de la un bancher. Niciodata nu cumpara cadouri care costa destul de mult, dar care nu au o valoare intrinseca prea mare si care se uzeaza in timp. Aici intra buchete de flori scumpe, haine extravagante si kitchoase, articole de casa, gen ceasuri, bibelouri etc. Aceste tipuri de cadouri isi pierd valoarea foarte repede in timp.

Un om intelept pune pret pe notiunea de lichiditate. Ce inseamna un produs lichid? Care se transformă usor in bani, la vanzare. Pe care lumea ti-l cumpara cu usurinta. Pe langa faptul ca un obiect trebuie sa fie cat de cat lichid, acesta trebuie sa fie si destul de trainic (sa nu se uzeze rapid, sa nu isi piarda valoarea). Pentru ca in cazul in care il va vinde, sa mai primeasca o suma buna in schimb, poate chiar una mai mare pe viitor (= i-a crescut valoarea peste ani).

Exemple de cadouri lichide si trainice?
Bani (cei mai lichizi)
Aur, argint etc
Bijuterii
Portofoliu de active
Obiecte scumpe, dar care au valoare intrinseca, obiecte de colectie (lucrate manual, unicat, articole vestimentare etc)

Un alt cadou potrivit:
Bilete de vacanta. Planificarea unei vacante pentru cel sarbatorit. Oferirea unei experiente de neuitat drept cadou.

Iar acum ai aflat care sunt cadourile cele mai insemnate pentru oamenii isteti.