| Deyne a întrebat:

Voi cum treceti peste moartea unei persoane dragi? Bunica mea este in metastaza, doctorii au spus ca nu mai are mult de trait..numai gandul ca o voi pierde ma omoara... Incerc sa fiu puternica, insa nu prea pot..Nu pot sa ma obisnuiesc cu ideea ca o sa moara...sad sad sad

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Gândește-te că pe parcursul vieții vei pierde persoane și mai importante.

| danay72 a răspuns:

Îmi pare rău pentru ca treci prin aceste momente. Nu este ușor sa ne obișnuim cu asa ceva.Pe mine personal m-a ajutat studierea atentă a subiectului despre moarte, înviere, suflet, pe care l-am găsit în Biblie. Îmi aduce multa alinare sa știu ca ii voi putea revedea pe cei dragi care au murit.

| syd a răspuns:

„moartea este un fenomen simplu in natura. doar oamenii il fac inspaimantator"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti trece peste asa ceva. Durerea se ameliorează in timp, dar amintirea ramane si de cate ori vei reveni asupra amintirilor vei reveni si asupra suferintei. Nu exista leac pentru asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa accepti acest lucru, este un lucru natural si nu trebuie sa te axezi foarte mult pe el pentru ca risti sa-ti deteriorezi propria sanatate. O sa te obisnuiesti cu aceasta idee, trebuie doar sa o accepti.

| Deliiiia a răspuns:

Buna. Totul va fi bine, moartea e ceva natural, ea nu va mai suferi si va fi intr-un loc mai bun. Fii fericita, asta si-ar fi dorit. Traieste-ti viata astfel incat sa o faci mandra.

| Necunoscutu92 a răspuns:

Gândește Daca Doame feri moare gândeștete că ea te păzește e sus și roaga-te pentru ea dacă e nevoie du-te la psiholog și încearcă să fi tare

| Aaxell a răspuns:

Buna. Eu consider ca e ok sa fii trista, dar gandeste-te ca bunica ta s-ar simti extraordinar de rau sa te vada ca suferi. Adevarul e ca se zice atunci cand plangem pe cineva care ne paraseste nu o facem pentru el, ci pentru noi.Numai noi, oamenii plangem dupa persoanele dragi cand mor pentru ca o sa le simptim lipsa. la randul nostru altii or sa ne simta lipsa dupa ce murim, dar asa e viata. Partea frumoasa e ca niciodata nu o sa fim singuri. Avem familia, prietenii, lumea, mereu sunteti inconjurati de oameni ..Ne nastem si suntem datori cu o moarte. Lucrul asta e inevitabil.Dar oricum ar fi trebuie sa ne bucuram de viata, nu? Cu momente bune, cu momente rele. asa e. Sper sa simti mai bine pe viitor, oricum ea o sa fie mereu langa tine, chiar daca nu o sa fie si fizic, ea oricum o sa fie. Fii tare! :*

| Inceputul a răspuns:

Pai este greu pentru toti sa trecem peste asta. Dar o sa reusesti si totul va fi bine. Pai eu zic ca te poti descarca plangand si petrecand cat mai mult timp cu ea, cat mai poti. Vorbeste cu ea, spune-i ce ai pe suflet. Sper ca te-am ajutathappy

| Deyne explică:

Va multumesc pentru incurajari. Bunica mea a murit aseara, nici acum nu constientizez acest lucru. crying O sa incerc sa fiu puternica. Va multumesc pentru raspunsuri, mi-ati fost de mare ajutor.

| happyANDsad a răspuns:

Cum puteti sa-i spuneti asa ceva? ea sufera! Asculta, daca chiar va muri Doamne Fereste, fii o fata mai buna si roaga-te pentru ea asta e ideea care te ajuta sa treci peste cu ajutorul lui Dumnezeu dar daca nu,... Poate un psiholog! Fii tare! Nu uita ca nu ramaii singura!