| Maria3458 a întrebat:

Bună,voi mai aveți încredere în prieteni?

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu am baza in nimeni

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu mai am niciun prieten sunt mai singuratic de fel.

| baru a răspuns:

Care prieteni! Totul este pe interes.

| anamariarot a răspuns (pentru baru):

Tu te consideri a fi doar pe interes?

| RAY a răspuns:

Orice om te va dezamagi candva,daca azi nu,maine sigur da,deci am incredere provizorie, dar e bine sa nu ai incredere in nimeni, iar prieteni nu exista, rar, foarte rar

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aha. I am pastrat doar pe cei care meritau increderea mea

| Freya1 a răspuns:

Nu am prieteni...
Decat una singura si, si cu aia ma vad doar la un eveniment trist sau fericit cand ne bucuram impreuna sau "plangem".
Deci nu nu am incredere in nimeni.

| SilentRain a răspuns:

N-am prieteni si nici incredere in homo sapiens, yeeey bravo mie

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai altfel n-ar fi prieteni.

| RainmakerX a răspuns:

Da, am. Daca ma intrebai cu vreo 4 ani in urma as fi spus nu dar se pare ca exista si persoane care nu sunt pe interes.

Sunt foarte greu de gasit prietenii adevarati dar inca exista.

| GoldenZenith a răspuns:

Relația de prietenie autentica este pe cale de dispariție. Sa zicem că am încredere în 2, 3 persoane, dar în niciun caz 100%. Nici macar in mine nu am. rolling eyes

| PersonajFictiv a răspuns:

E o intrebare cam prost pusa,Maria.
Nu ai cum sa ai un prieten fara sa ai incredere in el,deci normal ca am incredere in prieteni, daca nu am incredere in ei nu i-as mai numi prieteni ci i-as numi altfel.
Dar cum se face un prieten? Stii vorba aia."ce se aseamana se aduna " asa ca daca tu esti o persoana care arde pe altii pe la spate sunt foarte mari sanse ca un prieten sa iti faca asta tie.
Depinde cum esti, cam asa o sa fie si prietenii tai. buni sau rai.
Nu zic ca nu sunt si actori unii, pot sa se prefaca pentru a obtine ceva de la tine dar daca ai o intuitie buna o sa iti dai seama de cum sunt unii.
Frica e mai puternica decat dragostea... oricat de bun ti-ar fi un prieten, daca e amenintat cu moartea, cu puscaria, cu pierderea banilor castigati greu si in mult timp te-ar trada.
Totusi, ce prieten ar lua un glont(la figurat vorbind, sau chiar si la propriu) si apoi si-ar lasa familia singura ( sa zicem ca are o sotie si 2 copii ) pentru tine? Cine s-ar sacrifica si ar cadea in locul tau sau ar merge cu tine in iad?
Cel din oglinda ti-e cel mai bun prieten si Dumnezeu ( nu il vad pe Dumnezeu cum e descris in biblie, deci sa ma scuteasca astia pe care-i fte grija in ce cred altii ).

Ideea e ca... poti sa ai prieteni, e frumos sa ai prieteni, dar e bine in acelasi timp sa ai asteptari realiste de la ei.Parintii tai da, ar putea face sacrificii pentru tine cum nu iti imaginezi, nimeni nu o sa te iubeasca ca ei, sau daca esti norocoasa o sa te iubeasca, dar foate putine persoane reusesc sa isi iubeasca partenerul/partenera asa cum era iubit de maica'sa / taica'su.

Asta e umila mea parere, tu sa nu traiesti cu mentalitatea ca daca in cazuri extreme te lasa prietenii, de acum e mai bine sa o arzi singura.
E bine sa realizezi cam pe ce loc esti in viata cuiva si sa nu ai asteptari mai mari, cam asta e ideea.

| JackR a răspuns:

Da. Altfel nu mi-ar fi prieteni.

| CleanHeart a răspuns:

Am incredere doar in mine

| Lostlyric a răspuns:

Prietenia este probabil singurul parteneriat pur si neconditionat, de cooperare intre fiintele umane. Da, am incredere in prietenii mei, prieteni ce pot veni mereu in vizita si se pot simti ca acasa, acelasi sentiment avandu-l si eu la ei. Dar asta pentru cei care au "norocul" de a trece prin momente dificile. Un prieten, chiar daca nu poate ajuta material, te poate ajuta cu sustinere, o vorba buna, iti ofera umarul lui, iar sustinerea ta fata de ei va fi mereu neconditionata, naturala si dorita. Relatia de prietenie este despre incredere si sustinere. Si este ambivalenta. Timpurile grele pot filtra relatiile de prietenie foarte bine. Si, cel mai probabil, nu vor fi cantitativ descrisi, ci calitativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu spune cuvantul "prieteni" la plural. Foloseste mereu singular. Unul exista mereu, unul si bun. Daca cineva zice ca are mai multi de 1, e clar ca e retardat mintal. Se minte singu, e trist si patetic asa ceva. Amici ai o gramada. Aia da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu postezi retardisme mai degraba.
Tocmai ca daca ai doar unul si la un moment dat se pisa pe tine ce o sa faci? O sa ajungi iar la afirmatiile de acum 2 ani ca nu exista deloc prieteni?
Peste inca doi ani sa ne asteptam sa cresti și tu numarul si totodată si abilitatea ta de a avea mai mult de un singur prieten real in afara TPU?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii prosti au memorie la fel de buna. Spuneam asta acum 3 aproape 4 ani. Inca din 2015 pomenesc de singurul meu prieten bun. Dar la cine pretentii, e a 3 oara cand iti spun asta in ultimele zile. Dar lasa ca ai tu "prieteni" buni. Mai multi. Clarwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai analizat singur in oglinda?
Sunt la fel de cert si in privinta "prietenului" tau bun si a "prietenei", de asemenea. happy
Faptul ca sunt 2 ani sau 3...eh, te-ai gasit de ce sa te legi, mediocrule? Chiar crezi ca n-am ce face decat sa ma uit fix in ce an, luna, zi ai zis tu asta? Mai esential e ca imi aduc aminte ce ziceai ieri, ieri fiind ceva relativ.
Eu zic sa tii la ei, mai curand decat crezi s-ar putea sa ramai fara ei si tot cu TPU vei ramane. La mine faza a fost ca nu i-am mai suferit eu. La tine faza va fi de cine te sufera pe tine.
Prietenii vin si pleaca. Am avut si prieteni buni si din aia mai prosti. Dar am mers mai departe. Si asa trebuie sa procedeze oricine. Nu ca "nu exista prieteni", "exista doar un prieten" si te apuci tu sa generalizezi si-i faci retarzi pe cei care nu cred ca tine. Nu, bolovanel, n-are nimeni ceva cu tine cand iti tii parerile pentru tine. Cand incepi si-i judeci pe altii fara rost deja e clar cine o arde retard.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenu îți *** nevasta
Take care happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Inca nu m-a dezamagit nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar in prietenii, prietenilor

| Raducons a răspuns:

Oricum ai /n-ai incredere prietenii au rolul lor si fara ei este rau, si nu ai cu cine schimba o vorba

| PumpkinDoll a răspuns:

Am 2 prieteni, care ii vad odata la 6 luni cand ne mai intalnim sa bem o bere, sau sa mai stam de vorba. Dupa parerea mea prietenii sunt doar persoane cu care pierzi timpul impreuna, nu sunt sigur daca m-ar ajuta vrenul dintre ei daca as avea nevoie si nici n-as vrea sa ma ajute.....prieteni de pahar

| m1dn1gh7 a răspuns:

Incredere in ce sens? Sa am incredere ca nu ma va parasi la greu? Sau ca nu ma va barfi daca ii zic vreun necaz de-al meu? Am patit asta din partea majoritatii, nu doar a prietenilor, ci si a familiei in unele momente. Vin in fata unui om exact cum sunt, fara surplusuri, iar ca fiecare, nutresc speranta, atasament, empatie si respect pentru orice persoana care ma respecta si o simt aproape de sufletul meu. Chiar si incredere.

| BlueDark a răspuns:

Nu.Cand esti bun si saritor la nevoie, toti vor sa iti fie prieteni.E normal.Sta in caracterul fiintei umane...Dar cand ai nevoie de cineva, zici ca-s morti toti.

| Nimeni10 a răspuns:

Doar in părinți atât!

| Andwta a răspuns:

Am incredere, dar nici sa ii spun toate secretele mele. Este foarte greu sa vezi cine iti este prieten si cine nu. Pot sa spun ca cea mai buna prietena a mea este bunica.

| immaBeast a răspuns:

Care prieteni?
Nu mai am prieteni de ani buni, imi este mai bine asa.

| asdf2kpower a răspuns:

Sunt singura persoană în care am încredere.

| Maria3458 explică:

Nici în membrii familiei nu poți avea încredere...

| AnastasiaKatelimov a răspuns:

Sincer, am crezut in prietenia adevarata foarte mult timp. Aveam o gasca de prieteni foarte apropiati, sau ma rog, asa ii vedeam eu. Mereu mi-am spus ca vom ramane prieteni, dar pe masura ce crestem se schimba lucrurile. In ultimul timp mi-am pus si eu intrebarea asta. E bine sa ai prieteni si macar un prieten bun, dar pana la urma nu stii exact daca persoana de langa tine e cu adevarat benefica pentru tine cum esti tu pentru ea. Acum imi dau seama ca cel mai bine e sa mentii unele chestii pentru tine, cum ar fi de cine iti place si sa ai deplina incredere in parintii tai. Ei mereu iti vor da cele mai bune sfaturi.

| DIGIT4L a răspuns:

Prietenia este bazata pe incredere, daca tu nu ai incredere intr-o persoana acea persoana nu iti poate fi prieten...deci nu exista prieten in care nu poti avea increderea.
Personal am increderea doar in membrii familiei.