| xXdoareuXx a întrebat:

Vreau sa ma ajutati sigh Deci am sentimentul ca familia mea ( mama si tata se cearta din cauza mea sigh am o sora mai mica care sta la o bunica pentru ca ai mei zic ca o lasa la ea ca sa pot eu sa invat mai bine sad si mereu zic ca le e greu fara ea si chestii si ma simt vinovata pentru asta sad ) Mama are 2 surori care dau vina pe ea si pe tata ca ei nu stiu sa vorbeasca cu mine sa ma inteleaga, si fratele mamei zice asta. Chiar si bunica mea straight face (adica mama mamei mele) Parinti tatei (bunicii mei ) le tin partea lor) TOTI zic ca sora mea este preferata ca cica pe ea o iubesc mai mult si pe mine ma considera ca o straina straight face. am citit conversatia mamei mele cu sora ei (matusa mea) si efectiv mi-au dat lacrimile deci plangeam straight face Este vina mea tot ce se intampla? tin sa mentionez ca totul a inceput din cauza ca eram cu un baiat si nu le-am zis de frica ca o sa inceapa ca imi trebuie baieti si nu stiu ce si eu fumez si au aflat ca am fumat la scoala straight face si de la ultima prostie a inceput TOT crying. Eu tot cred ca e vina mea crying Ce as putea face?
P. S. Ai mei au zis ca o s-o aduca acasa pe sora mea... Ma gandesc sa ma duc eu in locul ei la bunica mea straight face. Poate asa o sa fie mai bine :-

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MoMoScumpik a răspuns:

Pai este vina ta,deoarece este foarte grav ce ai facut, iar parintii tai vor doar binele sa ti se intample, iar ei vor sa inveti din greseli.nu trebuie sa profiti de increderea lor,deoarece,cand ei nu vor mai fi,vei vrea sa iti exteriorizezi sentimentele,probleme,etc,unor persoane care sa te inteleaga,cum ar fi parintii tai, dar nu vei mai putea, deoarece ei nu vor mai fi.nu ar trebui sa-i superi,si in privinta surorii tale, stiu cum e, pentru ca stii ca si eu am o verisoara de 4 ani,si uneori si eu simteam ce simti tu. Tine minte,doar parintii sunt singurii in masura sa te ajute, la problemele foarte grave, dar si mai putin grave.Indiferent de ce sfaturi iti dau prietenii, tot parintii iti dau cele mai bune sfaturi, deoarece ei sunt trecuti prin viata.

| 141414 a răspuns:

In primul rand sa stii ca le e greu parintilor tai intr-un fel, dar ca vor ce e mai bine pentru tine si sora ta. daca te muti la bunici in locul surorii tale, mai tarziu, ea se poate simti vinovata in locul tau. Asa toata lumea sufera cand poate fi fericita. "Prostiile" pe care le-ai facut i-au determinat pe parintii tai sa sufere mai mult, fiindca ei stiu ca vor ca tu sa ai tot ce iti trebuie, de aceea au si trimis-o pe sora ta, desi nu o iubesc mai putin, la bunici. Ar trebui sa ii rogi pe parintii tai sa faceti un fel de "reuniune de familie": va strangeti toti si vorbiti despre ce va face sa suferiti, despre sentimentele voastre si gasiti impreuna o solutie buna pentru toti, dar fara certuri, crize, judecati si acuzari...si pe langa asta poti sa nu mai fumezi...succes!

| xXdoareuXx explică (pentru 141414):

Sora mea are 4 ani...de ce s-ar simti vinovata? Pentru ea totul e roz. sigh Oricum nu mai fumez...Mi-am invatat lectia sigh stiu ca imi vor binele dar daca ma crezi uneori as vrea ca unchiul meu sa fie tatal meu pentru ca el sta si discuta cu mine. ma intelege. si etc.

| Khnum a răspuns:

In primul rand lasa fumatul si alte prostii, vezi-ti de scoala si cand ii prinzi mai calmi stai cu ei de vorba dar nu le spune ca le-ai citit conversatiile.Incearca sa nu te mai ascunzi de ei.

| xXdoareuXx explică (pentru Khnum):

Pai faza e ca ei mi-au zis Sa te uiti si tu ce a zis Nicoleta (matusa mea)...sora mea are 4 ani si ceva

| zuzuso a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu parintii tai, sa le spui ce simti, si chiar daca ei spun ca este din cauza prostioarelor pe care zi tu ca le-ai facut, iar tu crezi ca nu este asa, nu te da batuta pana la urma trebuie sa te asculte. P.S. Incearca sa te intelegi cu sora ta.

| xXdoareuXx explică (pentru zuzuso):

Cum sa ma inteleg cu ea? Are 4 ani straight face Toti o prefera pe ea. Asta vara parca bunica de pe tata a sunat-o pe mama si i-a zis "Cand veniti la tara ca s-o vad pe fata ( pe sora mea)" si mama i-a zis "Da ce ai numai o fata?" I se fac TOATE mofturile si e foarte fitoasa sigh Eu ma simt ca un strain printer ei... Vreau si eu sa fiu ascultata de ei. Sa le pese de mine. straight face sa ma simt si eu iubita :-

| Liviucu a răspuns (pentru xXdoareuXx):

Singura solutie este sa ramai puternica si sa tii capul sus. Nu uita ca nu gasesti alinare intr-un baiat sau intr-o tigara pe cat poti gasi in mama ta care e UNICA. Ea ti-a dat nastere si tot dupa ea vei plange saptamani atunci cand va pleca in ceruri. Deci, indiferent de ce vezi in discutiile ei cu alte persoane sau simti sau spune, sa o iubesti din tot sufletul tau. In ceea ce priveste tatal tau daca este rece poate asa e firea lui, noi barbatii - unii dintre noi punem pret pe alte lucruri iar fetele fiind fete si iubind mult tatii normal ca simt si sufera. Ce-ti pot spune este sa ii intelegi pe toti pentru ca gandeste-te: asa cum si tu ai motivele tale sa plangi asa si ei au nemultumirile lor. Incearca sa impaci pe toata lumea si totul va fi bine... Si inca ceva, sa fii bucuroasa ca ai parinti excelenti si fara vicii. Alte fete duc o viata mult mai amara ca a ta.

Succes & Kiss! happy

| Cyp12 a răspuns:

Pai...cati ani ai?
practic ar fi vina ta foarte putin pentru ca a aflat ca ai fumat...si sora ta cati ani are... daca ar ave sub 6 ani te-ar stresa si nu ai putea sa inveti.Ar fi bine sa iti ceri scuze la parinti