| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Vreau sa pacalesc pe fratele meu din Anglia ca mi s-a stricat laptopul si vreau altul nou, eu acum detin acum un laptop HP vechi din 2014 cu SSD 120 gb, HDD 1 tb si 4 gb Ram si sunt satul de acest laptop amarat si vreau sa il conving pe fratele meu sa imi trimita altul nou si mai bun.

Eu am pus ochii pe acest laptop https://altex.ro/......13PVLL037/

In trecut mi-a mai trimis si alte chestii dar nu valoroase, oare credeti ca o reusesc sa imi pacalesc fratele fara sa se prinda ca il mint?

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asta n-ar fi "pacaleala", asta ar fi "TUN" serios!
Laptop-ul tau vechi se poate face mai rapid (pe internet, daca ai pachet bun), daca schimbi Windows (8, 10, 11) cu "Linux Mint".
Iar cu banii poti face multe lucruri mai folositoare.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am incercat anul trecut Linux Mint si nu mi-a placut, nu puteam instala unele aplicatii care puteam instala pe Windows.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru a folosi programe Windows sub Linux, trebuie sa fie instalate componentele necesare pentru simularea Windowsului ("Wine" si anexele necesare),
Nu toate programele Windows se pot rula cu Wine, si invers.
Fiecare sistem de operare are programele scrise si compilate pentru el.
Problema de incompatibilitate este doar in cazul programelor mari, complexe de Windows (jocuri, programe grafice mari etc.).
In magazinul de programe a Linux Mint se gasesc aproape orice tip de programe folosite sub Windows, dar arata /functioneaza diferit.

Eu folosesc Linux Mint de multi ani, pe un calculator fabricat in anul 2003 si am instalat pe el (paralel) si un Windows vechi, pentru programe specifice. Insa 99% folosesc Linux si doar in cazuri extreme pornesc Windows.

| darrio2007 a răspuns:

Ăla munceste acolo ca sa il pacalesti tu?
Esti jalnic!

| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca poti alege unu mai scump doar e in uk, ăștia de acolo au milioane de lire in conturi, vezi de unu de 25000 de euro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai bine il rogi frumos? daca toti sunteti frati?

| sierra1 a răspuns:

Nu fi mișel, spune-i că MERIȚI altul

| Freya1 a răspuns:

Nu mai bine îți vezi de treaba ta și nu ii pui în cârcă și cheltuielile tale?
Sunte-ti frați dar trebuie sa înțelegi ca fiecare aveți viata voastră și tu ai părinți.Nu e ok sa își strice el bani cu tine.

Dacă nu e însurat, mâine poimâine o sa își ia o soție și o sa își facă proprii copii iar atunci ți se va spune clar și coincis cum sta treaba.

| Lioana a răspuns:

E foarte urat sa minti indiferent daca fratele tau se prinde sau nu. Nu face asa ceva! Iti vei pata constiinta. Poti sa-i spui ca te-ai saturat de laptopul vechi si ai vrea unul nou.

| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

I-am spus odata ca vreau unul nou, dar doar in caz cand se strica laptopul care il detin acum, atunci poate sa imi trimita un laptop nou si eu nu pot astepta mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi habar nu aveti ce fel de munca are fratele meu in Anglia.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)) îl mai bagi și la închisoare acum of Doamneeeeeeee offf

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sărăciile astea nu stiu cate milioane are fratele tau

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Indiferent ce muncește nu e datoria lui copile sa te întrețină pe tine, ca nu e" tactu".

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Minciuna mereu iese la iveala, mi se par doar fițe, alții nu au nici atât.
De ce nu muncești sau începi să strângi bani, mai ales de la rude ( de sărbători, ziua de naștere, etc).

| Continchiscontsters a răspuns:

Cine știe cât trage pentru bani ăia el și cate ore muncește și tu în loc sa muncești să-ți iei singur ce vrei nu mai zic ca ce vrei tu nici nu cred ca meriți da păcat de fratele tău ca are un frate ca tine și nu se gândește nici puțin măcar la el crezi ca străinătatea este frumoasa și te umple de bani? Nu aia idee cum este sa muncești în afară și câți din nou trage cu Adevărată tare pentru și câte ore se muncește ca să fie.

| Celula44 a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Adevărat frate...

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Celula44):

Este copil frate nu știe cum sa câștiga un ban în ziua de azi da ma dezamăgit rău când vad asa ceva îl loc să-l mai sune ba frate ce faci ești bine cum ești cum te simți azi ce ai mâncat ce ai băut cum ești cum mai te simțit el începe cu laptop care alte famili ar trăi și o luna întreaga cu bani ăia sa meargă sa muncească sa vadă cum este sa câștigi un ban cinstit apoi îl mai vad eu dacă mai da bani pe nimicuri și prosti

| Continchiscontsters a răspuns:

Păcat ca mulți chiar sunteți cu Adevărată așa și nu vedeți sacrificiul oamenilor care chiar le pasă cu Adevărat de voi mai mult decât va pasa vouă de voi. Dumnezeu sa aibă mila și sa treacă cu vederea...

| Continchiscontsters a răspuns:

Normal ca o să-mi dai eronat la Adevărul câte ți-l spun căci Adevărul doare, happy fugi ascunde de cât vrei tu de Adevăr da de el nu fuge nimeni.

| Celestina003 a răspuns:

Si de ce nu îl rogi frumos în loc să minți? Numai profita de el, că el ti-a trmis multe si o să îți mai trimită in continiare,
spune-i cum ai zis pe TPU, faptul că ai un laptop vechi urât demodat din 2014 că nu e bun de nimic ca el te a ajutat mereu, si să te ajute si acum, o să il convingi mai bine așa si că dacă mai vrea să îți ia ceva vreodată, spune-i să fie laptop. Când o să ai acel laptop o să îți dai sema că nu este cine știe, ce, o să te plictisești peste câteva zile sau 1-2 săptămânii...

| Celula44 a răspuns:

De ce ai vrea asta? are el bani sau ceva? nu poți sa iti cumperi tu un laptop... cere-i de ziua ta sau ceva nu-l pacali