| Asaca a întrebat:

Vreau sa va spun despre problema mea cu familia si colegii. Tata da uneori in mine cu incarcatorul de la telefon, cabluri cu ce apuca in general. Astazi ma uitam la niste poze de cand eram mica si vine tata mi le ia din mana si mi le rupe. Mama e plecata in Danemarca si vine martia asta. La scoala nu am mai mers de trei saptamani din cauza colegilor si a profesrilor. Sa va spun de la sfarsitul clase a V-a parul meu a inceput sa se deschida de saten deschis a trecut la blond inchis. La inceput colegii si profesorii mi-au spus de par cum ca l-am vopsit iar eu am spus nu. Vara parul tot asa s-a deschis in mijlocul verii il aveam deja blond mediu si cand am incepu clasa a VI-a blond deschis. Au incepu profesorii si colegii sa spuna "acum chiar te-ai vopsit". Preblema este ca o tin asa de o luna si ceva dar tot nu s-au potolit, cauta poze cu mine de la inceputul clasei a V-a, ma cauta la radacina. Profesorii tot se iau de parul meu mereu cand au ocazia si imi spus "degeaba tu negi ca se vede clar ca esti vopsita" iar apoi mai si sar colegii "esti vopsita du-te d****u". Cand ma duc la baie fetele se iau de mine pe seama parului meu, rad de mine. Copiii din scoala mea nu au alt subiect de discutie decat cel al parului meu, le auzeam pe unele fete din alta clasa cum spuneau "doamne ce imi place barfa asta, ea poate sa spuna cat vrea ca nu e vopsita dar sa fim seriosi toata lumea stie adevarul" deci sa va spun fata aia nici nu ma cunoaste si are dreptul sa ma judece. Si daca le comentez ceva spun "pe langa ca mai esi si vopsita mai ai si tupeul sa comentezi". Plang in fiecare zi din cauza lor, profesorii imi mai si spun "domnisoara care s-a vopsit". Nu pot sa ma adresez directoarei ca ea stie deja si face la fel ca totii profesorii. Diriginta a sunat-o pe mama sa o intrebe de ce lipsesc, mama apoi l-a sunat pe tata, tata i-a spus bunicului meu care astazi mi-a facut o morala si ghiciti ce bunicul meu i-a propus tatei sa ma dea la scoala de meserii. Aseara am vorbit cu mama pe Skype si mi-a spus ca trebuie sa ma duc la scoala ca sa imi inchei situatia si o sa ma mute in semestrul al II-lea. Tata a spus ca o sa vina luni la scoala sa vorbeasca cu profesorii si mi-a mai spus ca sa-i spun ce copii isi bat joc de parul meu ca ii plezneste pe toti. Este o problema, acolo la mine la scoala e o profesoara care numa daca ii spui ceva cu privire la ce face ea cu elevii ii sare tandara si continua mai tare cu mai mult tupeu. Stiu asta ca mama o mai vorbit o data cu ea si atunci a inceput sa ma faca de ras in fata clasei si sa-i intoarca pe colegi impotriva mea. Iar acum ca a prins alta ocazie sa isi bata joc de mine de ce sa nu profite? Imi e frica de ce se va intampla ca tata nu e cel mai pasnic om si nici profesoara cea mai intelegatoare. Vreau sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Sunt bolnava ca mi se deschide parul asa de tare?
2. Am albinism?
3. Pot sa ma mut in sem al II-lea?
4. Credeti ca este bine ca sa discute parintii mei cu profesorii si cu colegii? pentru ca atunci iarasi toti o sa se intoarca impotriva mea.

P.S: Va rog sa-mi cititi toata povestea! Multumesc ca ati avut rabdare!

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc ca pe un frate, sa nu-ti mai pui nadejdea in oameni; nici in parinti, nici in profesori si in absolut nimeni. Avem un Tata din ceruri care ne iubeste mai mult decat parintii nostri trupesti. Si multi parinti chiar ca nu-si iubesc copii, asa cum este si cazul tau.
Repet: nu mai privi la oameni. Caci daca vei privi la ei, vei intra in mormant de tanara datorita descurajarii. Dumnezeu doreste sa privim la El; numai la El, si niciodata la oameni.
Sa nu te lasi inspaimantata de parinti, de profesori sau elevi. Caracterele lor i-au facut sa se situeze pe o scara mai de jos decat a animalelor. Tu pune-te pe genunchi in camaruta ta, si in gandul tau sau voce tare, varsa-ti tot off-ul inaintea lui Dumnezeu. Sa stii dar si sa intelegi ca El te-a ascultat mai inainte ca sa te rogi. Ai incredere ca El te iubeste, si ca va raspunde rugaciunii tale. Cere-I ca sa intervina in relatiile dintre tine si parinti, profesori si elevi. Cauta sa te apropii de El in rugaciune.
Sa nu-i urasti pe cei ce iti fac rau; caci acestia sunt ca animalele: nu stiu ce fac. Ei se lasa stapaniti de duhurile vrajmasului nostru si al lui Dumnezeu -diavolul. Ei gasesc placere in barfa, in manie, in rautate, si in tot felul de lucruri rele. Oh, daca as fi in mijlocul lor, cu puterea lui Dumnezeu, cu un singur cuvant i-as face sa taca pe vecie pe acei scrijeliti care se lasa stapaniti de diavolul si de ingerii lui. Cum spunea si Iov: "Si acum!… Am ajuns de rasul celor mai tineri decat mine, pe ai caror parinti nu-i socoteam vrednici sa-i pun printre cainii turmei mele." (Iov.30:1) Copii lipsiti de educatie; copii lasati de izbeliste de catre parintii lor care nu le-au oferit nici un fel de educatie. Dar or sa vada acesti parinti ce fel de copii au crescut; o sa vada pe pielea lor cand vor ajunge la batranete.
Totusi, cauta sa nu-i urasti. Pune-ti nadejdea in Dumnezeu si vei vedea mana Sa la lucru. Sprijineste-te cu totul pe El. Spune si tu la fel ca si psalmistul: " Ma incred in Dumnezeu si nu ma tem de nimic: ce pot sa-mi faca niste oameni?" (Psalm.56:4)
Citeste acestea:
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/56/4/#4
http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html ->"Calea către Hristos".

| AnotherNimrod a răspuns (pentru anonimg):

Omule...esti preot sau ce? Cum sa-i zici asa ceva cuiva care chiar are probleme? Sa se roage nu o s-o ajute cu nimic! OK, hai sa nu facem altceva decat sa ne rugam! Sa nu incercam sa schimbam nimic in viata noastra! Sa ne bazam pe nu stiu ce zeu imaginar! Si pe deasupra sa nu se mai bazeze pe oameni! Fata asta e undeva prin clasa a VI-a. Tu ce vrei sa faca? Sa plece de acasa si sa fie o calugarita? Esti constient ca incerci sa manipulezi mintea unui copil? Ei bine, mie nu imi convine. Si eu sunt un copil, am 13 si n-am chef sa vad cum copii de varsta mea sunt indoctrinati. Du-te inapoi la manastire si intoarce-te cand esti dispus sa dai un raspuns folositor.

| danay72 a răspuns:

Nu esti bolnava, sunt persoane carora li se deschide parul. Apoi acele colege care iti vorbesc urat, par mai degraba invidioase, deci nu trebuie sa iti pese.E bine ca ai vorbit cu parintii tai, ei vor lua cea mai buna decizie pentru tine.Nu merita sa te necajesti, pentru ca ai un par frumos.Gandeste-te cati bani dau unele ca sa isi vopseasca parul, iar tu ai un par natural care arata asa bine, de toti sunt invidiosi.Fii puternica. Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă le arati celor de la școală ca te deranjează comentariile lor, vor continua sa se lege de tine.
Devino indiferenta și nu vor mai găsi butoane, care apăsate, declanșează tristețea ta și sentimentele de confuzie, vinovăție etc.
Nu le mai arata ce comentarii răutăcioase te deranjează, atâta timp cât nu te jignesc.

| AnotherNimrod a răspuns:

Nu prea e normal sa ti se decoloreze parul la varsta asta... E posibil sa ai o problema. Cat despre profesorii tai... eu zic sa vina tatal tau la scoala insotit de un reprezentant al drepturilor copiilor fiindca nu se poate sa-i lasi pe profesori sa-si bata joc astfel de tine! Si fiind prin preajma lui, tatal tau ve fi mai pasnic.

| Asaca explică:

Uita-ti id-ul meu rocoroco582@yahoo.com
pentru cei care vor sa vorbeasca cu mine.

| William a răspuns (pentru Asaca):

Nu trebuia sa iti pui id-ul aici, iti vor da add o groaza de pedofili.