| anonim_4396 a întrebat:

Vreau un raspuns serios.
Azi facem 4 luni de relatie cu prietenul, imi spune ca isi dorește sa fiu sotia lui, ma iubeste si vrea un copil ca m-a zăpăcit de ceva timp... acum imi doresc foarte mult sa avem un copil dar el zice abia cand ne mutam la chirie, nici nu m-a cerut in casatorie. Timp 4 ani imi doresc atat de mult sa devin mama, am avut si relații eșuate din 2017, am fost singura 2 ani jum...din 2019 pe actualul l-am cunoscut (aproape 1 an) si acum suntem impreuna 4 luni, dar vad ca el nu prea e pregatit. Ma face geloasa cand e vorba de fosta lui logodna pentru ca imi aminteste de ea ca a cerut-o in casatorie, totul (fata aceea nu a ramas insarcinata, a luat pilule si nu a ramas ). Abia s-au despartit acum 5 luni. Oare ma iubeste si a trecut peste? (au fost impreuna numai 5 luni) si pe mine nu m-a cerut in casatorie nici dupa 4 luni de relatie.
Eu nu am fost cerută in casatorie niciodata, nici nu am ramas insarcinata desi imi doresc foarte mult... eu vreau sa ma ceara in casatorie ca sa avem relatie oficială si dupa aceea sa avem nivelul următor (mutatul, copil etc) si el vrea sa mute cu mine la parintii mei pentru 2 luni. Nu stiu ce sa fac, nu e normal sa ma ceara in casatorie prima data si dupa aia mutatul? Parintii mei se inteleg foarte bine cu el si vor sa raman cu el. Desi eu nu stiu si am inceput sa ma gandesc numai la asta de o luna, sunt confuza ca are comportament ciudat si plus ca toate prietenele mele au fost cerute in casatorie la 16-17 ani si sunt maritate si au copii la 19-20-21 ani..

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La treaba asta cu statu in chirie si copil nici nu merita sa-l faci. Oferi domiciliu stabil la copil nu sa-l ti pe drum sau traiesti cu parintii 1 din 2. Ala sa se bage in rate la apartament daca vrea nevasta si sa aiba servici bun asa e datoria unui tip in conditii altfel nu e bun de nimic, o tampenie mare sa faci copil in chirie aia nu e viata si ala mic trebuie sa aiba o casa stabila in caz ca nu se casatoreste si ramane singur are ceva stabil.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu ne-ai spus varsta ta.
Poti sa-ti faci "probleme" daca ai depasit varsta de 30 ani. Pana atunci nu e nici o graba.
Multe femei fac- si isi cresc copilul singure. E mai greu, dar exclude obligatiile conjugale nedorite.
De asemenea, concubinajul este un mod de a se cunoaste o pereche. Daca si el doreste sa va casatoriti, atunci va puteti logodi si stati impreuna (la parintii tai sau in chirie) timp de un an, perioada cand va veti cunoaste din multe privinte, inca nestiute, ascunse. Iar daca totul merge bine, dupa un an va puteti si casatori, pot veni si copii etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cata disperare pentru casatoria aia... Nici nu cunosti omul dupa 4 luni si tu vrei măritiș ca anturajul tau se marita la 16 ani?

| DeddyJ60 a răspuns (pentru suntserios):

Am aproape 23 ani? altele la 21-222 au deja copil si maritate. Altele care au 2-3 luni de relatie au fost cerute in casatorie, inseamna ca au relatia oficială.

| DeddyJ60 a răspuns (pentru suntserios):

Am aproape 23 ani, nu 16? Altele au relatie 2-3 luni si au fost cerute in casatorie, suntem in secolul 21. Ce sa zic.

| suntserios a răspuns (pentru DeddyJ60):

Wow. Tragedie mare ca nu te ai maritat la 22 ani. În loc sa te gandesti si tu la o cariera ceva, studii tu vrei sa fii nevasta. Poate ai 22 ani, da mentalitatea unei femei din anii 1800

| anonim_4396 explică (pentru DeddyJ60):

Tu studii ai? Job serios ai? Că vorbești de parcă ai avea 40 de ani și ai pierde ultimul tren.

| gemeni6226 a răspuns (pentru DeddyJ60):

Toate colegele mele care au facut ca ele sau ca ai vrea tu ca s-au maritat repede au avut o casnicie care a esuat si au avut opt ani distrusi din viata au ajuns la divort iar copiii au ajuns cu sechele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Geeez... cu casatorie sau fara, 4 luni mi se pare prea putin sa se arunce deja la vrea copchil si treburi.

| Freya1 a răspuns:

Si uite de asta unele femeile ajung rau.
Tu trebuie sa fi conștientă că nu ai cum sa te măriți după 4 luni de relație.Cate sti tu de fapt despre omul asta? Cat ati stat impreuna, ce tabieturi aveti? Câte stiti unul despre altul? Muncit? Aveti un venit? Sunt multe lucruri ce trebuiesc făcute înainte de căsătorie si crede-mă că nu sunt suficiente 4 luni. Daca după nici un an te znopeste in bătaie, sau afli ca e proxenet si vrea sa te duca la produs? Sti ca o dată ce esti soția lui nu se mai considera infracțiune? Sau hai sa privim lucrurile mai simplu, daca tu il presezi acum sa te ceara de nevasta, sa iti faca copii și să se mute cu tine si dupa realizeaza ca nu esti ceia ce isi doreste si incepe sa te înșele esti dispusă să te întorci la maică-ta cu copilul in brate sa te tina cand el umbla cu toate pipitele? Sau invers, poate realizezi in timp ca tu nu il mai vrei si atunci ce faci?
Si eu am avut o relație de destul de mica, am stat cu omul ala 8 ani dar am avut suficientă minte sa nu ma căsătoresc si sa fac copii pentru ca dupa 8 ani ne-am dat seama ca nu mai putem convietui impreuna.Nah,daca eu făceam copii cu el acum ce facem? Cum muncea? Unde imi lăsăm copilul? Cum ma întâlnea săptămânal cu omul de care m-am despărțit sa împărțim sarcini cand noi poate nici nu ne mai suferim? Din ce trăiam? Cat de greu imi mai rafaceam viata si cat chinuim copilul ala?
Mai mult ca sigur esti tânără, Ai vreo 18 20 de ani si te grăbești groaznic sa iti ingreunez viata.Mai bine du-te la munca, castiga bani tai, intalneste-te frecvent cu băiatul ăla și cunoastiva iar după mutativa impreuna si va căsătoriți sau faceti copii.Pentru a forma o familie ok ai nevoie poate si de ani de cunoaștere, conviețuire etc nu le faci peste noapte.

| DeddyJ60 a răspuns (pentru Freya1):

Eu am fost cu un baiat mai mare cu 10 ani, si am fost batuta si forțată si era sa ma lase insarcinata sigur ca da am luat anticonceptional ca e un animal si e un baiat surdo mut, el nu intelege ce e viata si viitor. am fost impreuna aproape 2 ani, si cand am fost la munca, el era plecat la Bucuresti sa întâlnească cu o fata si ne am despartit, ei erau impreuna 4 luni fara sa stiu eu si a fost cerută in casatorie de 2 ori ( prima data argint si acum inel de aur ) si sunt impreuna de 1 an si ceva... s au mutat impreuna deja?

| Freya1 a răspuns (pentru DeddyJ60):

Păi vezi, tu vrei acum sa te grăbești doar pentru ca cea cu care este primul a cerut o de nevasta si tu nu vrei sa fi mai prejos si pentru ca prietenele tale au relați serioase si vrei si tu.Dar eu cred ca nu trebuie să te mai arunci cu capul înainte și să plătești la fel.

| anonimg a răspuns:

Nu vă mutați împreună decât după căsătorie. Altfel relația nu va fi binecuvântată.
Citiți împreună cartea aceasta:
https://www.viatasisanatate.ro/caminul-adventist
După aceea veți ști ce să faceți. Și orice decizie pe care o veți lua va una plină de răspundere.

| Digikey a răspuns:

Nu este nicio graba cu copilul.Contrar asteptarilor o gravidanta si primi ani de crestere va pune la grea incercare relatia voastra.
Trebuie in primul rand sa aveti voi o relatie excelenta si abia dupa aceea sa va ganditi la casatorie si daca este cazul un copil.
De ce sa aduci pe lume un copil intr-o relatie incerta? Ca sa-l chinui si pe el?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu contează ce fac prietenele tale și nici ce vor părinții tăi.

Multe cupluri își dau seama după o perioadă de locuit împreună că nu se suportă.

1. Locuiți împreună un an să vedeți cum vă descurcați. Singuri. Nu cu părinții unuia dintre voi, asta e cea mai mare greșeală. Dacă se mută la părinții tăi, poți să-ți iei gândul de la un viitor cu el.
2. Căsătoriți-vă.
3. Dacă după căsătorie lucrurile sunt la fel, să vină și copilul.

La cum te văd de disperată și cât de lipsită de experiență pari cu relațiile nu-ți prevăd un viitor bun. Vezi și tu că e nepregătit, că se comportă ciudat, că are un comportament imatur, că se grăbește (la fel de repede o să se și îndepărteze, te asigur) dacă treci cu vederea lucrurile astea și te grăbești să-l primești la tine și să proiectați un copil o ai doar de suferit.

Lasă copiii momentan că mai ai multe de învățat. Dacă ne dorim niște lucruri, nu înseamnă că suntem și pregătiți să le avem.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Nu conteaza cand si ce au facut prietenele tale, este strict o chestiune de alegere, in ceea ce priveste casatoria nu i ok dupa atat de putin timp! Iar faptul ca iti aminteste de fosta, la fel nu e ok, eu zic sa discuti cu el sa ii spui ce te deranjaza! Poate el inca mai tine la fosta si un copil e o responsabilitate enorma, trebuie sa fii pregatit din toate punctele de vedere, nu e o decizie luata de moment. Trebuie sa te gandesti la toate...
Ar fii bine sa te muti cu el...Sa va cunpaste sa vedeti cum sunteti doar voi doi.
Apropo nu te mai consuma asa tare, nu e ok, mai ales daca vrei bebe!
Comunicati!