| Oviatafrumoasa a întrebat:

Bună ziua! Acum 3 zile a murit bunica mea, ieri am inmormantat-o. Mi-e foarte dor de ea și chiar dacă nu sunt de religie ortodoxa as vrea sa ii ofer respect și după moarte. Îmi puteți spune ce obiceiuri se țin după moartea cuiva? Mentionez ca doliu țin iar la mormânt o sa o vizitez mereu. Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Câte bordeie, atâtea obiceie.
În fiecare regiune a țării sunt alte tradiții: pomeni, parastase, "sâmbăta morților", dus apă la o casă de nevoiași etc.
Cel mai bine e să faci ceea ce crezi tu că e ok pentru memoria bunicii tale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In religia ortodoxa se da pomana. Cumperi ceva ce stii ca ii placea ei, si le dai oamenilor care consideri ca au nevoie de acel lucru.
Nu conteaza ce zi este, nu conteaza valoarea acelui lucru.

| iulia0514 a răspuns:

La noi se tine doar doliu și la 6 săptămâni se face parastas și cam atât