| Andreha a întrebat:

am 16 ani si am probleme cu familia, nu ma înțeleg deloc cu niciunul. Cele mai multe probleme am cu soră-mea de 25 de ani. Daca nu îi fac pe plac incepe sa mă înjure, sa ma jignească in ultimul hal și toată ziua îmi merge așa și după incepe și fratele meu de 20 de ani, incep amândoi să mă înjure, sa mă jignească. Intr-o zi când a venit mama de la serviciu m-am gândit să îi spun ei ce se întâmplă în lipsa ei că poate se rezolva problema dar din păcate nu s-a rezolvat nimic, din contră a început și ea sa mă înjure și mi-a zis că așa îmi trebuie daca nu le fac pe plac fraților mei. Azi am dormit un pic mai mult cam până pe la 10:30, soră-mea s-a trezit de la 8 și ceva că i-a sunat telefonul și de ce am dormit eu mai mult decat ea, o venit mi-o tras padura de pe mine o început să îmi dea cu palmele sa mă trezesc sa ii fac ei nu știu ce. Nu știu ce să mă fac, îmi spune toți mereu să plec din casa de la ei daca nu îmi convine. Nu mai pot, m-am gândit că ar fi mai bine sa nu mai fiu pe pământul ăsta dar asta nu e soluție, m-am gândit să plec undeva pentru câteva zile sau pentru câteva săptămâni să vad poate se rezolva ceva, nu știu poate se schimba, dar nu am unde sa plec. Nu mai pot, va rog ajutati-ma, ce sa fac sa mă înțeleg cu ei sa fie bine odată?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa pleci intr-un centru de plasament, aia sant handicapati mata e proasta. Da-i in pul calului si incepe o viata noua, cariera noua. Bagate in armata, ai salariu fix stabil te formezi pe o ramura si la 40 de ani iesi la pensie lejer. Pana atunci strangi bani si iti cumperi o locuinta cand te retragi la pensie. Ei platesc banii de chirie daca apuci sa stai undeva.

| Alverto a răspuns (pentru mgtow):

Really Man? Ești la fel de retardat ca și cea despre care e vorba, prima data învață să scrii și după sa te informezi în legătură cu armata, și numai după asta sa vorbesti

| mgtow a răspuns (pentru Alverto):

Vezi ca iti bag cateva bucati de metal topit in gura sa te duci la mata in praznic infectatule laughing

| darrio2007 a răspuns:

Asta e varianta ta. Dar eu cred ca esti un mare puturos si nu faci nimic prin casa.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând trebuie sa iti urmărești tu bine comportamentul ca sa iti dai seama daca greșești si unde. Daca realizezi ca nu faci ceva bine sa încerci sa corectezi.
Trebuie neaparat sa discuți cu părinții tăi despre ce te frământă și până se rezolva problema sa fi mai silitoare. Poate au o perioada proasta, sau poate nu conștientizează cand gresesc si atunci tu poti sa încerci sa ii ajuți la treburile casei, sa nu te cerți cu ei, sa încerci să îi eviți in anumite momente nu tocmai potrivite si poate încet se vor remedia problemele.

| Andreha explică (pentru Freya1):

Nu le greșesc cu nimic și tot așa se comporta și + de asta cu părinții am vorbit și tot degeaba

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Alverto a răspuns:

Prima dată să nu mai fi un țăran needucat și să înveți să scrii

| Andreha explică (pentru Alverto):

Prima data învață să citești?

| Alverto a răspuns (pentru Andreha):

Niciunul, sora-mea, ea, i-a, pătura. Mai vrei să continui?