| anutsa55 a întrebat:

Am nevoie de o parere.
Eu si sotul meu ne dorim foarte mult un copil, intrebarea mea este, daca am unele probleme privind dantura le pot rezolva in timpul sarcinii?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa-ti erzolvi dantura inainte sa ramai gravida, fiindca mare lucru nu se poate afce cat esti gravida, fiinta substantele folosite in stomatologice sunt destule de toxice pentru sarcina.
Este pe riscul tau, dar crede-ma, ca nu ai vrea sa risti asa ceva.
Dupa cum vezi si in linkul clinicii Regina maria sunt toate medicamentele folosibile doar in primul trimestrud e sarcina, dupa care sunt toate interzise.
https://www.reginamaria.ro/......l-sarcinii

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, deoarece copilul i ti va minca tot calciul o sa i ti cadă dintii, am cunoscut pe cineva care in timpul sarcinii si a pierdut dantura din cauza ca a pierdut calciul asaa a spus ea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Dar să-l muști pe soțul înainte, să te asiguri.

| JicaContra a răspuns:

Daca nu ai chestii grave de gen operatie, atunci nu ai nici o problema
asa ca du-te la consult stomatologic inainte de a ramane insarcinata

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu este nici un risc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!