| xBl3ondutzaaa a întrebat:

Buna ziua. Am o mica problema.
De 5 luni ma confrunt cu aceasta situatie.
Eu am 17 ani, iar prietenul meu 20. Faza este urmatoarea.
Am o mama care sa zicem ca traieste de pe urma mea, cu alocatie si bursa iar eu nu vad niciun ban nici macar 1 leu si vorbesc la modul serios sau macar chestii utile cum ar fi haine am de 1 an aceleasi.Pe langa ca doar ma foloseste se si ia de mine des doar pentru ca-s cu acest baiat impreuna, m-a tinut 2 luni cu forta in casa pe degeaba (fara sa fac nimic iesit din comun) si de 2 saptamani a inceput sa ma lase afara 1 data pe saptamana 1h.Si intr-un fel i-ar conveni sa fiu cu baieti random, sa ma despart dupa de ei si sa isi bata joc, cum a fost in trecut.
Bunica mea si ea mai exagerata, face lucruri intentionate cum ar fi: mi-a deschis geamul de mai multe ori ca sa racesc, mi-a zis sa iau o pastila intreaga care nu era ok sa o iau intreaga, etc. plus imi tine actul de identitate si cand vorbesc cu prietenul meu la telefon se baga in orice discutie si mama mea asculta tot ce vorbesc.
Prin aceste lucruri si fapte facute de ele eu simt ca nu mai am viata mea deloc, am inceput de depresie...Si nu am cu cine sa discut decat cu prietenul meu si nu stiu ce sa fac.
Nu as vrea deloc sa plec de acasa pana la 18 ani, dar imi este super greu sa infrunt asa ceva...sad

5 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Nici nu poti pleca de acasa inainte de majorat. Altfel, ajungi intr-o institutie a Statului.
Mama iti ia alocatia? Spune-i sa ti-o lase si tu sa-ti platesti sederea la ea: mancare, chirie, cota de incalzire, iluminat, gunoi, in fine toata intretinerea plus curatenia pe care ti-o face. Si cota de impozit pe locuinta si ce se mai plateste la Primarie.

| Floridori a răspuns:

Te referi la faptul ca iei bursa de merit? Nu prea cred ca asta este posibil la felul cum scrii sau sper sa nu iei bursa de merit pe ...nemerit.Deci bursa de merit cade.
In cazul in care te referi la vreun ajutor pentru ca nu aveti venituri, pe acela in poate gestiona cum doreste.
Dupa implinirea varstei de 14 ani, plata alocatiei se poate face direct titularului cu incuviintarea reprezentatului sau legal.Deci ii poti cere mamei tale sa iti permita sa ridici personal alocatia sau puteti incerca sa ajungeti la un acord prin care sa ramai macar cu jumatate, chiar daca nu este prea mult.
Daca nu se poate ajunge la un numitor comun, atunci nu prea ai de ales si va trebui sa astepti pana implinesti varsta de 18 ani.
In plus, ti-ai putea cauta ceva de munca.
Cat despre bunica ta, chiar ti se pare ca a facut ceva atat de grav cand ti-a spus sa iei numai jumatate de pastila?
Numai bine!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mosotti a răspuns:

Si daca hainele sunt de un an ce? Daca sunt curate si nu-s rupte, e f okey. Eu am haine f bune si de 15 ani.
Dar cu restul nu e okey, asta clar.

Insa de ce nu ai inchis geamul daca bunica-ta l-a deschis?! De ce ai luat pastila intreaga? De ce nu te-ai facut ca o iei, si apoi luai cat trebuia? De ce nu incerci sa fentezi si sa-ti urmaresti interesul? Fi mai smechera ca ei!
Ca iti tine buletinu bunica nu e problema, cand ai nevoie de el ti-l da.

Tu vezi de treaba ta cu prietenul si lasa-i pe ei, fa-ti viata ta cu el.
Nu ai de ce sa te desparti de el daca te intelegi bine cu el.
Iar la 18 ani vezi ce faci, daca nu mai poti, pleci si gata, iti gasesti de munca, te duci la fac la fara frecventa si aia e.

| cristi202 a răspuns:

Cauta ceva de lucru part-time. Oferte sunt multe acum. Asa poti iesi din casa zi de zi fara probleme, si sa ai si un timp in care sa stai cu prietenul tau.