| Rux1 a întrebat:

Buna ziua!
Am o prietena care vrea sa plece de acasa de la varsta de 16 ani, i-am explicat ca nu e bine ceea ce face dar ea si-a pus chestia asta in cap ca pleaca si a zis ca nimic nu o poate oprii.
Ii e teama ca parintii vor venii dupa ea si o vor lua acasa cu forta.
Mi-a zis ca a vorbit cu o fata care avea 16 ani si care s-a mutat la prietenu ei iar parintii au venit dupa ea cu politia si nu au putut sa o aduca acasa cu forta pentru ca fata nu a vrut sa se intoarca si parintii nu au putut face nimic.
Voi ce stiti are ceva drepturi sau o pot aduce acasa cu forta?

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Stiu ca, legal, fetitele se pot marita incepand de la 15 (sau 16 ani?). CU ACCEPTUL parintilor sau tutorelui, dupa caz.
Asa ca ar face bine sa asculte de ei pana va creste mare, poate pana la 18 ani ii vine si mintea la cap si isi da seama ce prostie era sa faca.
Ar fi bine ca cineva sa-i deschida ochisorii, sa vada exact unde se baga, ca usor (daca ajunge acolo) nu-i va fi. 'Sotul' si 'mama soacra', care sunt acum numai lapte si miere vor deveni peste noapte patronii, si ea numai de odihna si iubire nu va mai avea parte.
Intreab-o daca ii place sa faca curatenie, mancare, sa sape, pliveasca, (dea mancare la porci, vite, etc.) samd cate 16-18 ore pe zi, asta pana nu vine si copilul/copiii. Asta o sa o astepte acolo.

| VadTot a răspuns:

Pai cred ca fiind minora nu are cum sa plece! Dar cine stie traind in Romania totul este posibil!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce zboara se mananca la varsta ei pana se plictiseste ala de ea si o arunca in strada. sa vezi cum se intoarce ea la mama si la tata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de ea. Daca pleaca de acasa si parintii vin dupa ea cu politia, ea poate spune pur si simplu ca nu vrea sa plece si ca ii e bine acolo si nimeni nu ii face nimic.Asta doar daca are peste 16 ani.
Dar pentru binele ei, tu spune-i ca o sa iasa mare scandal si cu politia si cu toti daca pleaca de acasa. Spune-i ca langa parinti ii e cel mai bine, orice ar fi.

| Rux1 explică (pentru anonim_4396):

Pai ea are 16 ani happy

| Rux1 explică (pentru anonim_4396):

Ea spune ca nu a vorbit numa cu fata aceea ca a mai vorbit si cu alte fete si ziceau ca nu ii poate face nimic.Baiatu s-a dus la un preiten de a lui care lucreaza la politie si baiatul acela i-a spus ca daca nu are 18 ani atunci poate sa o ia cu forta

| Rux1 explică (pentru anonim_4396):

Pai ea are 16 ani

| amusername a răspuns (pentru Rux1):

Nu neaparat ca poate sa o ia cu forta, dar pe ea poate sa o ia la centrul de copii, pentru ca parintii nu au avut grija de ea si de asta a plecat, si chestii in istanta. Se complica prea tare. Pana la urma mai are 2 ani, asa ca spune-i sa se gandeasca de 2 ori.

| Rux1 explică (pentru amusername):

Si nu prea cred ca baiatu a fost la baiatul acela care este politai pentru ca mereu zicea prietena mea ca lui nu ii este frica poate a zis doar asa ca a fost ca sa nu zica prietena mea ca el nu se intereseaza. Intrebarea este daca poate sau nu sa o ia cu forta? ca zice ea ca de restul nu ii pasa.Ea are niste probleme in familie tatal ei ii zice de multe ori ca daca nu ii convine sa plece si mereu este jignita si uneori chiar batuta si la ea chestiile astea se intampla zi de zi nu odata pe luna

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rux1):

Cum am mai zis, daca pleaca de acasa pentru ca vrea si daca le confirma tuturor ca e bine cu baiatul acela, nimeni nu ii poate face nimic.
Si pana la urma, daca parintii ei sunt parinti doar cu numele, ar fi mai bine sa plece de la ei si sa-si faca viata cum credea ea mai bine.Dar sa-si termine scoala si sa se gandeasca foarte bine inainte sa ia o decizie care ii poate schimba viata.Si mai ales, sa fie absolut sigura ca intentiile baiatului sunt foarte bune si ca nu isi bate joc de ea.
Si daca faza cu parintii e adevarata, o inteleg ca vrea sa plece de acasa.
Tu ii stii situatia mai bine, tu ii poti da sfaturile cele mai bune, bazandu-te (daca vrei) si pe raspunsurile noastre.
Succes!

| Rux1 explică (pentru anonim_4396):

De unde stii ca nu ii poate face nimicbig grin?

| Chriistos a răspuns:

E proasta. Cum sa dea viata alaturi de parinti, unde stie ca are mancare si cazare asigurata pe un trai prin vecini. Daca se muta la prietenul ei, daca se desparte de el dupa ce o sa faca? Daca parintii ei nu o sa o mai primeasca? Spune-i sa se gandeasca de doua ori.

| Luiza45 a răspuns:

Pana la 18 ani parintii raspund de copil. Daca ea pleaca de acasa o vor aduce inapoi insa s-ar putea ca parintii sa aiba de suferit..sa fie acuzati de neglijenta. Mai are 2 ani si poate sa faca tehnic ce vrea. ZI sa discute cu parintii ei.vor gasi o cale de mijloc doar sunt o familie.

| yuukary a răspuns:

Da, are caci e minora si daca si ea fuge la un adult risca sa fie bagat la corupere de minori sau cel putin asa stiu eu sper sati fiu de ajutor...