| fshfahydfts a întrebat:

Am o situație mai urâtă in familie. Părinții mei s-au despărțit când aveam eu 2 ani. Acum 6 ani mama si-a refăcut viața cu un bețiv notoriu, care minte mult si e extrem de parșiv. Eu inițial nu am fost de acord cu el si m-a luat in nume de rau, de atunci a întors.o pe mama împotriva mea. De multe ori s-a intamplat sa ne bată. Și pe mine, dar și pe mama mea, iar ea, l.a iertat de fiecare dată. Am 16 ani si 10 luni. Am un prieten care are 20 de ani și suntem impreuna de 3 ani. Ei știau de el, venea în fiecare zii la mine, au fost de acord să doarmă cu mine. Acum 2 saptamani iar a dat concubinul mamei mele in mine. Mi-am chemat prietenul si am mers la poliție. Nu m-am dus la scoala si nici acasa 3 zile, deoarece stiam ca vine individul după mine. La poliție au fost chemați, mama si el, cu mine. Acolo mama a spus că în momentul în care ma mai vad cu prietenul meu, ii va face plângere la poliție. Ce i se poate întâmpla? Dar dacă plec de acasă? In vacanta vreau sa ma duc la munca. Poate face ceva mama mea la poliție?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Zici că "mama si-a refăcut viaţa". S-ar putea mai bine spune "si-a re'distrus" viaţa, din moment ce s-a încurcat cu unul "extrem de parsiv". Apropo, de taică-tu adevărat nu zici nimic.

| Freya1 a răspuns:

Din cate se vede sunteti o familie dezorganizata.
Nu stiu de ce mama ta ar lua un betiv care va bate in fine atat o duce capul si atat educatie are si pun pariu ca i se pare si normal ca ala sa bea ca porcu si sa va umfle ochii.Sti povestea asta era chiar trista si chiar merita mult ajutor si sfaturi daca tu iti vedeai de scoala iti luai part time ceva de munca si incercat ca pana la 18 ani sa pleci de acasa dar nici tu nu ai facut bine.Inteleg ca poate nu ai trai bine acasa dar chiar crezi ca mergand dupa un baiat iti rezolva problemele de acasa?
Are 20 de ani si tu esti minora iar parintii din cate se vede nu sunt de acord sa stai la el deci probleme o sa aiba oricum dar daca dai peste niste politisti intelegatori nu faceti figuri iar tu mergi in continuare la scoala poate ai noroc si il scapi si pe el si ramai si acolo.Doar sa nu iti para rau mai tarziu si sa ajungi ca maicata si poate si cu copii dupa tine...(un sfat ferestete si macar copii nu face)

| fshfahydfts explică (pentru Freya1):

Nu e vorba de copii. Iar job nu pot sa imi iau deoarece nu ma lasă, dar nu mi da nici bani. De aia am întrebat, dacă plec la munca fara acordul ei ce ar putea face.

| Freya1 a răspuns (pentru fshfahydfts):

Orcum poti sa iti iei de munca doar cu jumate de norma la varsta ta si nu are ce sa iti faca dar e bine sa te ti de scoala.
Poti sa faci pe din doua daca ai ore pe dimineata sa mergi la scoala si dupa masa part time la munca doar ca nu vei face foarte multi bani dar nici full time nu te angajaza nimeni pe salar intreg.

Răspuns utilizator avertizat
| Caramica18 a răspuns:

Daca procura este la mama ta nu poti face nimic, nu poti pleca niciunde deoarece iti trebuie procura de la ea. si daca ea va merge si ii va face plangere prietenului tau il poate baga la corupere de minori.