| raluca_2332 a întrebat:

Am si eu o mare problema si as dori un sfat.

Deci... Unchiul meu(care este necasatorit) sta cu bunicii mei(din partea mamei). A incercat sa-i bata de mai multe ori sa ii bata.Prima data a vrut sa-i baga cu furca, a2a oara i-a amenintat cu cutitul. Iar acum i-a batut rau de tot, pe tataia la amenintat ca il omoara(si nu se lasa pana atunci), lui mamaia i-a dat cu cana in cap si a batut-o rau de tot. A venit politia dar le-au spus ca nu au ce sa ii faca daca nu se duc la *****(o comuna din orasul meu al carui nume nu vreau sa-l fac public) sa dea o declaratie. Bunicul meu vrea sa se duca, dar mamaia nu vrea deoarece e baiatul ei rolling eyes. Cum as putea sa o conving pe bunica mea sa se duca sa dea declaratie? Si pentru cei care stiu legile: Ce ar putea sa pateasca daca se duc?
A...am uitat sa mentionez ca politia i-a dat unchiului o amenda de 5 milioane pe care tot al de mamaia o sa o plateasca pentru ca el nu are nici serviciu nici nimic.straight face

Multumesc mult de tot pentru raspunsuricrying

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o situatie destul de grea si aproape insolubila, oricum ai da-o nu prea o sa iasa bine. Daca ii fac plangere penala atunci o sa-l inraiasca si mai mult si cine stie de ce este in stare. Pe de alta parte nici sa-l lase in pace si sa sufere in continuare nu este bine.
Daca vor sa-i faca plangere penala vor trebui sa mearga la un medic legist pentru certificat medico-legal si apoi sa faca o plangere penala prealabila, in termen de cel mult 2 luni de la savarsirea faptei, pentru lovire si alte violente (art.186 Cod penal) sau vatamare corporala(art.181), citez:
"Lovirea sau alte violenţe
ART.180. Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
1^1 Faptele prevãzute la alin. 1 sãvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
2^1 Faptele prevãzute la alin. 2 sãvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate. În cazul faptelor prevãzute la alin. 1^1 si 2^1 acţiunea penalã se pune în mişcare şi din oficiu.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penalã a fost pusã în mişcare din oficiu.
Vãtãmarea corporalã
ART.181. Fapta prin care s-a pricinuit integritãţii corporale sau sãnãtãţii o vãtãmare care necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
1^1 Fapta prevãzutã la alin. 1 sãvârşitã asupra membrilor familiei se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate. În cazul faptelor prevãzute la alin. 1^1 acţiunea penalã se pune în mişcare şi din oficiu.
Împãcarea pãrţilor înlaturã rãspunderea penalã, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penalã a fost pusã în mişcare din oficiu." Numai bine!

2 răspunsuri:
| eliaclodia a răspuns:

Ce infern! Ce cosmar! Ce tragedie! Mai bine l-ar duce la psihiatru. Asa se procedeaza in alte tari mai civilizate.

| olian a răspuns:

Poai asa ceva se pedepseste cu inchisoare, dar este nevoie de certificate medico-legal(care arata cat de grav a fost ranit)si 1, 2 martori nu tu ar trebui sa-i convingi spune-i mamei tale sa vorbeasca cu ea.