| ancuanca a întrebat:

am si eu o problema, as avea nevoie de opiniile si sfaturile voastre.
Sunt insarcinata, tata copilului era iubitul meu insa m-a parasit, m-a lasat trimitandu-ma la avort caci el nu e pregatit nu il vrea si in fine o groaza de motive, el s-a dus sa stea la mamicasa,(stam in Italia)cum va spuneam el a plecat, eu imi voi duce sarcina la bun sfarsit cu dragoste si multa vointa, situatia mea financiara nu e cea mai buna dar acum lupt sa avem totul.
Intr-o zi ma trimite la avort, in alta zi imi spune ca nu e nici o problema daca il tin, insa va creste langa el! desi eu nu as dori sa ii dau copilului numele tatalui sau.
Va rog, spuneti-mi ar putea sa mi-l ia?
Specific ca el sta la maicasa care e divortata de taicasau natural si e casatorita iar cu prezentul sot mai are un alt copil, mai va spun ca este ff imatur si iresponsabil si ca tatal sau natural de care nu stie nimic are probleme psiholigice(schizofrenia) si nu as vrea sa si copilul meu sa fie crescut in asemenea condotii.Va multumesc, va rog sa ma ajutati

5 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Te trimite la avort si vrea sa ti-l ia? nu e pregatit de copil? cand s-a f**a neprotejat era pregatit?
daca tu esti o buna mama pentru copilul tau nimeni nu ti-l poate lua, copilul ramane la mama intotdeauna, se intampla sa ramana la tata daca mama e curva, depravata etc, dar la tine nu este cazul, stai linistita ca legea va fi de partea ta

| copiladolescent a răspuns:

Pastreaza copilul, da-i numele tau, ai grija de el, iubeste-l, vei vedea cat de usor va deveni tot ce ai mai scump pe lume. incearca pe cat poti sa iti inbunatatesti situatia materiala actuala astfel incat sa nu exista niciun motiv de al pierde pe micut. dar in nici un caz sa nu il privezi pe iubitul tau de extraordinarul fapt de a fi parinte si nici pe copilas de a avea un tata. spune-i sincer ca te consideri amentita, ca doresti sa iti cresti copilul astfel incat sa devina un om extraordinar si in moduri propri, reaminteste-i si reaminteste-i iubitului tau ca el va fi intotdeuna tatal micutului. il iubesti? doriti sa intemeiati o familie? Nimic nu ar fi mai frumos ca aceasta, atat pentru voi in cazul in care va iubiti cu adevarat, cat si pentru copilas. Ai grija de tine! Sper sa devi cea mai fericita mamica si sa ai un copilas sanatos, destept, cuminte si frumos! Doamne ajuta!

| Issabela26 a răspuns:

Buna... poate nu sunt in masura sa dau eu sfaturi insa daca tu atunci cand vei declara copilul nu vei vrea sa ii poarte numele tatului pe car4tificatul de nastere nu o sa fie nimic la tata decat o liniuta si automat fostul tau iubit nu va avea nici un acces la copil si nici sa ti-l ia pentru ca nu ar avea cum! insa incearca sa faci tot posibilul sa nu il declari cu numele fostului tau iubit. nastere usoara si un bebe sanatos tun :*

| amaliaamely a răspuns:

Buna! Parerea mea ee sa luptii pentru copilul tau si zi ca in orce conditie copilul o sa ramana la tine sic a nu iti pasa..si ca poate sa viziteze copilul dar va ramane la tine...Stii si de zice ceva zii ca copilul tau nu vrei sa creasca ii acelea conditi cum a cresuc elhappy
BAFTA!
Sper ca te-am ajutathappyhappy

| ilovei a răspuns:

Pai cred ca cea mai buna solutie ar fi sa dispari de langa el, iar cand nasti sa zici acolo ca nu sti cine e tatal, si gata. si pana la urma iti gasesti tu un sot care sa te iubeasca. daca nu e pregatit pentru colip cred ca nici nu te iubeste. Issabela26 are dreptatewinking. asa sa faci. si atunci nu v-a avea nici un drept asupra copilului. nici sa nu te gandesti sa iti lasi copilul.