| Tudor244 a întrebat:

Bună ziua.
Am și eu o problema.
Iubita mea a făcut 18 ani de 4 zile și vrea sa se mute la mine, eu am 24.
Totul e ok între noi dar părinții ei nu sunt de acord cu relația noastră și când au aflat ca vrea sa plece au bătut-o pana a leșinat.
Zicea ca ma vor da la politie ca înainte sa facă ea 18 ani am întreținut relatii sexuale cu ea, bineînțeles cu acordul ei.
Oare în caz de ceva, ma poate trage prin tribunale sau sa ajung la pârnaie, sau chiar sa fuga de acasă și gata?
Am nevoie de un sfat și va rog sa ma ajutați

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Legal nu mai au putere asupra ei.
Problema e ca ei vor fi parinti pana la moarte, pe cand un iubit, azi e maine nu mai e. Se va intoarce la ei cu coada intre picioare cand se va lovi de greutatile vietii, care nu sunt putine.

| Violleta2022 a răspuns:

Fata poate pleca de acasa daca are 18 ani impliniti, dar cale de intoarcere nu cred ca exista, odata ce isi ignora parintii.
Parintii nu mai au nici o putere tutelara (legala) asupra ei, daca ea are 18 ani.

| Mosotti a răspuns:

Nu te mai poate da la politie acum, ca deja a trecut treaba si e majora, plus ca nu au cum demonstra cu probe ca ati facut sex, asa ca aia e vrajeala.

Deci nu ajungi la nici o parnaie, trecutul nu se mai intoarce.
Asa ca stai linistit, dar si daca era minora, nu avea cum demonstra parintii ca ati facut sex, ca asa pe vorbe si eu pot sa zic ca mi-ai furat 5 kile de aur din casa.
Tribunalu, politia se axeaza pe probe, nu pe vorbe, dar acum ca e majora, cu atat mai mult nu mai ai nici o treaba.

Pai daca o bateau pe iubita mea, le rupeam gura instant!
Tu? Ai stat asa? Nu ai luat atitudine nici macar verbal? Asa o iubesti tu?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa plece urgent de acasa si aia e. Bine, cu conditia ca tu sa fii serios si sa o ajuti de acum inainte. >>Am vazut ultimul tau raspuns. Va tin pumnii. Sanatate si virtute, sa aveti ce bea si f... stai ca aveti. Atunci cer senin si ape calme sa fie!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O bat ăia de o leșină și tu stai așa ca prostu'? O iubești de nu mai poți...

| mi25 a răspuns:

Sexul consimtit de un minor cu varsta de peste 15 ani nu se pedepseste. Citeste prevederile art. 218 - 220 din codul penal, deoarece este mult de scris aici.

| Legion7X a răspuns:

Părerea mea este să îți vezi de treaba ta, și ușor să rupi legătura cu fata asta. Pănă la urmă ai de gând să o iei de nevastă sau îți faci un viitor cu ea dacă vine la tine? Nu cred că are rost să încurci situația, dacă nu ai un scop în final, cu această fată.

Răspuns utilizator avertizat